válkaČeskoslovenskoobjevy

5 nejikoničtějších hereckých párů starého Hollywoodu

5 nejikoničtějších hereckých párů starého Hollywoodu
Zdroj: thevintagenews.com

Starý zlatý Hollywood věděl, jak vytvořit ikonické filmy, zvláště jeho klasické love story dnes představují symbol jednoduché, čiré romance. Silné milostné příběhy se ovšem neodvíjely jen na kinematografických filmových pásech, ale i mimo filmové ateliéry. Někteří z hollywoodských herců a hereček, kteří jsou dodnes považováni za ikony elegance a krásy, vytvořili nezapomenutelné milostné páry a příběh jejich lásky v některých případech předčil svou vášní a dramatickými zvraty i romantické filmy, v nichž vystupovali.

Yvonne Pokorná 24. února 2017

Douglas Fairbanks a Mary Pickfordová

 Mary Pickfordová a Douglas Fairbanks

Mary Pickfordová a Douglas Fairbanks

On byl populárním komikem a posléze akčním hrdinou, ona nejlépe placenou herečkou němé éry. Když se seznámili, on byl ženatý, ona vdaná, svůj vztah proto museli držet v tajnosti. Fairbanks se rozvedl jako první, Mary ale s rozvodem otálela. Douglas jí dal proto ultimátum a Pickfordová v roce 1920 docílila rychlého rozvodu. Pár byl oddán ještě v březnu 1920, právníci však rozvod Pickfordové napadli a spor se protáhl až do roku 1922.

I když měli právníci ke sňatku výhrady, veřejnost šílela už jen pomyšlením na to, že si “národní hrdina” bere “miláčka Ameriky”. Během evropských líbánek byla dvojice vítána statisícovými davy v Londýně i Paříži. Jednalo se tak o první manželství hollywoodských celebrit.

Mary Pickfordová a Douglas Fairbanks

Mary Pickfordová a Douglas Fairbanks

Během společných let manželství požívali Fairbanks s Pickfordovou v Hollywoodu úcty hodné královského páru. Jejich sídlo Pickfair v Beverly Hills bylo ve dvacátých letech po Bílém domě druhou nejprestižnější adresou v USA. Davy obléhaly brány Pickfairu dnem i nocí ve snaze alespoň zahlédnout Douglase na koni nebo jak bere Mary na projížďku loďkou po jejich ohromném bazénu.

Douglas Fairbanks a Mary Pickfordová

Douglas Fairbanks a Mary Pickfordová

Kupodivu až do roku 1929 se Fairbanks a Pickfordová nikdy neobjevili na filmovém plátně společně. Z kasovního propadu filmu “Zkrocení zlé ženy”, který spolu natočili, pak obviňovali jeden druhého a mnozí to označovali za počátek konce jejich vztahu. V roce 1936, po třech letech odloučení, bylo jejich manželství rozvedeno. Když Douglas zemřel v roce 1939 na infarkt, Mary to velmi zasáhlo – nikdy ho nepřestala milovat.

Clarc Gable a Carole Lombardová

Clarc Gable a Carole Lombardová

Clarc Gable a Carole Lombardová

Když se v roce 1932 potkali spolu poprvé před kamerou, jiskra mezi nimi ještě nepřeskočila. Oba tehdy byli v manželství, takže si udržovali odstup. Sblížili se až o čtyři roky později na jedné hollywoodské párty. Vzali se v roce 1939, pouhých 25 dní po Clarcově rozvodu s druhou manželkou. Gable tehdy točil slavný snímek Sever proti Jihu, a jen co dostal volno z natáčení, odjel s Carole do nejbližšího města nechat se sezdat.

Staly se hollywoodským párem číslo jedna, jenže 16. ledna 1942 přišel nečekaný zvrat. Tehdy teprve třiatřicetiletá Carole zahynula se svojí matkou při leteckém neštěstí a zlomený Gable se dal k armádě, k letectvu a dostal za válečné zásluhy několik medailí. I když se pak ještě dvakrát oženil, jeho poslední vůlí bylo být po své smrti pohřben po boku Lombardové.

Vivien Leighová a Laurence Olivier

Vivien Leighová a Laurence Olivier

Vivien Leighová a Laurence Olivier

Jejich vášnivý a bouřlivý vztah se stal jedním z prvních skandálů starého Hollywoodu. Vivien se do Laurence zamilovala v roce 1936. “Tohle je muž, kterého si vezmu,” řekla tehdy dvaadvacetiletá vycházející britská hvězda své kamarádce po zhlédnutí divadelního představení, v němž Olivier vystupoval. Přitom byla vdaná a měla malé dítě, osmadvacetiletý Olivier byl rovněž ženatý. Rok na to ale byli obsazeni do stejného filmu a jejich vášnivá milostná romance odstartovala, nic naplat, že Olivierova manželka tehdy porodila dítě.

Vivien Leighová a Laurence Olivier

Vivien Leighová a Laurence Olivier

Když v roce 1939 oba uspěli v Hollywoodu, nedokázali svůj vztah už déle tajit. V roce 1940 se vzali a jejich manželství vydrželo dvacet let. Při natáčení filmu César a Kleopatra v roce 1944 Vivien nešťastně uklouzla a potratila. Poté jí lékaři diagnostikovali tuberkulózu. Také její psychický stav se zhoršoval. Vivien byla nervově labilní a trpěla maniodepresivní psychózou. To nakonec vedlo k rozpadu manželství slavného hereckého páru. V roce 1960 se rozvedli a sedm let na to Vivien ve věku 53 let zemřela na tuberkulózu.

Humphrey Bogart a Lauren Bacallová

Humphrey Bogart a Lauren Bacallová

Humphrey Bogart a Lauren Bacallová

Když Bogart prvně viděl Lauren na jevišti, neodpustil si slova: „Užijeme si spolu spoustu zábavy“, což se nakonec opravdu stalo. Roku 1944 postavili filmaři tehdy dvacetiletou herečku, dříve úspěšnou modelku, poprvé po Bogartův bok v adaptaci novely Ernesta Hemingwaye „Mít a nemít“. Hercův drsný zevnějšek se s její křehkostí výborně doplňoval na plátně, od 10. května 1945 pak také ve skutečném životě. To už měl o 25 let starší Bogart za sebou tři rozvody, manželství s Lauren se však ukázalo jako šťastné.

Humphrey Bogart a Lauren Bacallová s dětmi

Humphrey Bogart a Lauren Bacallová s dětmi

Před věčně dotírajícími novináři se ukryli v jednom zastrčeném, nicméně luxusním venkovském obydlí poblíž Beverly Hills. Měli spolu dvě děti, syna Stephena a dceru Leslie, k tomu 14 slepic, 8 kachen a jednoho velkého psa. Jejich idylu nemohl dlouhodoběji narušit ani Bogartův vřelý vztah k alkoholu, ani jeho silná závislost na nikotinu (údajně dokázal denně vykouřit až pět krabiček cigaret). Milostnou romanci ukončila až Bogartova smrt v roce 1957, kdy podlehl rakovině jícnu.

Katharine Hepburnová a Spencer Tracy

Spencer Tracy a Katharine Hepburnová

Spencer Tracy a Katharine Hepburnová

Jejich láska byla krásná i smutná zároveň. Dvacet let pět let se potkávali před kamerou, natočili spolu devět snímků a současně spolu udržovali tajný vztah. Spencer byl totiž ženatý a jako přesvědčený katolík by se nikdy se svou manželkou nerozvedl, ačkoli po dvě desetiletí žili odděleně. Tracyho žena Lousie hned po narození jejich prvního dítěte – hluchého syna Johna – věnovala takřka všechnu svoji energii výchově podobně postižených dětí a dokonce založila kliniku pro hluché.

Katharine Hepburnová a Spencer Tracy

Katharine Hepburnová a Spencer Tracy

Tracy si s Katharine naposledy zahrál v dnes již legendárním snímku Hádej, kdo přijde na večeři. V té době byl již nemocný a na konci svých sil. 17 dní po dokončení filmu zemřel. Katharine tento film nikdy nedokázala zhlédnout, protože by to bylo, jako kdyby sledovala Tracyho na smrtelné posteli. Svou celoživotní lásku přežila o 35 let.

Další články

Zavří­t reklamu