válkaČeskoslovenskoobjevy

5 nejděsivějších způsobů smrti. Takhle byste zemřít rozhodně nechtěli

5 nejděsivějších způsobů smrti. Takhle byste zemřít rozhodně nechtěli
Zdroj: iflscience.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Žádná smrt není příjemná, existují ale takové, které jsou ještě o něco nepříjemnější. Přinášíme vám výběr pěti opravdu krutých způsobů umírání.

Simona Knotkova 28. června 2019

Smrt v pyroklastickém proudu

Jako pyroklastický proud označujeme žhavé mračno doprovázející sopečnou erupci. Jedná se v podstatě o vlnu sopečných plynů, magmatu a sopečného popela, jejíž rychlost dosahuje až 700 km/h a jejíž teplota se pohybuje od 100 °C do 1100 °C. Člověk při střetu s tímto proudem zažije teplotní šok, který ho v sekundě zmrazí na místě – udělá z něj sochu zachycující poslední moment jeho života. Podobně krutou smrtí zemřeli například obyvatelé Pompejí při výbuchu Vesuvu v roce 79. Podle roztříštěných lebek nalezených obětí dochází pravděpodobně také k jevu, kdy se celý mozek během nepatrného momentu doslova uvaří.

Uštknutí bojgou africkou

Na první pohled vypadá bojga africká mírumilovně. Had z čeledi užovkovitých se může pyšnit štíhlým, elegantním tělem a pěkným zelenožlutým zbarvením. Nenechte se ale mýlit prvním dojmem. Pokud na takzvaného boomslanga narazíte, ve skutečnosti máte tu čest s mocným zabijákem. Jeho jed je tak silný, že vám rozloží cévní stěny a budete pomalu umírat na vnitřní krvácení. Bolestnou smrt popsal v roce 1957 herpetolog Karl Patterson Schmidt, který umíral dlouhých 24 hodin. Jak stojí v jeho dokumentaci, nejprve ho postihla velká nevolnost. Tu vystřídala zimnice a rychlý nástup tělesné teploty. Následně začal krvácet z úst a zvracet. Krev byla také v jeho moči a později mu začala téct z nosu či očí. Nakonec ztratil schopnost reagovat na podněty zvenčí. Zemřel na následky respirační paralýzy.

Zásah bleskem pod střechou

Existuje větší šance, že vás zabije pád ze schodů než zásah bleskem. O zásahu pod střechou ani nemluvě. Přesto – i taková nešťastná smrt vás může potkat. Třeba jako jednoho třiapadesátiletého muže v roce 2017. Pracoval zrovna mezi dvěma železnými sloupy, když blesk udeřil do jeho chalupy. Elektrický výboj projel sloupem do jeho chodidla, pokračoval k srdci a vyjel jeho pravým palcem. Muž utrpěl popáleniny prvního, druhého a třetího stupně a na místě zemřel. Podle pitevní zprávy bylo jeho tělo neobvykle ztuhlé.

Smrt ve vulkanickém jezeře

Vulkanická jezera jsou pěkná na pohled, ale nešťastníkovi mohou přivodit velmi krutou smrt. Tu zažil muž, který spadl do jednoho takového v Norris Geyser Basin v Yellowstonském národním parku. Kyseliny obsažené v horké vodě začaly rozežírat celé jeho tělo a než ho hlídači parku stačili vytáhnout, do jednoho dne se celý rozpustil. Nezůstala po něm ani kůstka.

Smrt při explozivní dekompresi

5. listopadu 1983 došlo na ropné plošině Byford Dolphin k obrovské tragédii. Pětice potápěčů utrpěla explozivní dekompresi, k níž došlo při nehodě v potápěčském zvonu. Nejhůře dopadl muž, který byl vedle dveří mezi dekompresními komorami. Náhlé snížení tlaku ho roztrhalo na kusy, které se následně protlačily skrz úzký šedesáticentimetrový otvor mezi dveřmi. Jeho ostatky byly z vody vyneseny ve čtyřech pytlích. V celku zůstala jenom játra.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu