válkaČeskoslovenskoobjevy

5 vzácných kamenů, které můžete najít během obyčejné procházky Prahou

5 vzácných kamenů, které můžete najít během obyčejné procházky Prahou
Zdroj: www.svetmineralu.cz
+ 1 fotka+ 2 fotky

Pokud se zajímáte o sbírání minerálů a současně žijete v Praze, nejspíš jste si už někdy položili otázku, jaké vzácné kameny je možné v našem hlavním městě nalézt. Přestože Praha je po mineralogické stránce poměrně chudá (a její rozrůstání navíc zničilo celou řadu zajímavých lokalit), několik míst rozhodně stojí za návštěvu. S trochou štěstí si z nich odnesete například:

Redakce Extrastory.cz 13. července 2020

Kalcit – klencový minerál, jehož název je odvozen z latinského výrazu pro vápno („calx“). Podle esoteriků pročišťuje čakry i vylučovací orgány, posiluje imunitní systém, podporuje usazování vápníku v kostech apod. Za kalcitem doporučujeme vyrazit do Chuchle či lomu Klecany u Prahy, kde se dá najít i spousta jiných nerostů.

Kalcit

Kalcit

Křemen – údajně nejúčinnější léčivý krystal. Vytváří mnoho odrůd – křišťál, citrín, ametyst atd. Pěkné kousky křemene se vyskytují v Šárce, Ládví nebo na pravé straně Břežanského údolí.

Křemen

Křemen

Pyrit – takzvané kočičí zlato prý představuje účinný energetický štít, který svého nositele chrání před vším negativním. Relativně známé jsou pyrity z puklin vápenců v Chuchli (až 1 cm velké).

Pyrit

Pyrit

Záhněda – hnědě zbarvená odrůda křemene. Velké oblibě sběratelů se těší zejména její černá, prakticky neprůsvitná varieta – tzv. morión. A kde po záhnědách zkusit pátrat? Třeba v Kosořské rokli.

Záhněda

Záhněda

Fluorit – tomuto kamenu jsou připisovány podobné schopnosti jako výše zmíněnému pyritu. Nejčastěji tvoří krystaly ve tvaru krychle. Pěkné fluority se objevují v kalcitových žilách v Chuchli.

Fluorit

Fluorit

Pokud nebudete mít na vycházce na minerály štěstí, zkuste navštívit webové stránky www.svetmineralu.cz, kde můžete vybírat ze široké nabídky surových i opracovaných kamenů, zkamenělin, šperků etc.

Další články

Zavří­t reklamu