válkaČeskoslovenskoobjevy

400 tisíc let stará lebka může patřit neznámému druhu člověka

400 tisíc let stará lebka může patřit neznámému druhu člověka
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Vědci našli v jeskyni v Portugalsku 400 000 let starou lebku, která ale podle všeho nepatří tehdy žijícímu druhu neandrtálců, ale nějakému neznámému, byť příbuznému druhu člověka.

Tomáš Chalupa 29. března 2017

Lebka je vůbec nejstarší pozůstatek člověka nalezený v Portugalsku. Vědci našli lebku úplně poslední den vykopávek a byl to nejdůležitější nález, jaký tam našli. Lebka putovala na tomograf a další analýzu. Vědci dokonce udělali 3D model a zjistili, že mozkovna měla objem 1100 kubických centimetrů. Pro srovnání – mozkovna moderních lidí má 1300 kubických centimetrů, takže rozdíl není příliš velký.

Model rovněž ukázal, že zatímco část lebky vykazovala tvary shodné s neandrtálci, jiné odpovídaly spíše rodu Homo erectus. Co z toho všeho plyne? Zřejmě jde o nějaký příbuzný druh rodu Homo erectus. Sami vědci připouštějí, že mohlo docházet k mezidruhovému křížení a vznikaly různé anomálie.

Samostatnou kapitolou je pak velký otvor v lebce. Kdo jej udělal? Došlo k násilí, nebo nehodě? Na tuto otázku už vědci odpověď neznají. Jisté je, že nález lebky ukazuje na mnohem větší druhovou diverzitu, než se odborníci původně domnívali.

Další články

Zavří­t reklamu