válkaČeskoslovenskoobjevy

400 let starý kostel se vynořil z přehrady díky nadměrnému suchu

400 let starý kostel se vynořil z přehrady díky nadměrnému suchu
Zdroj: boredpanda.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Sucho může mít i pozitivní aspekt, jak se nedávno přesvědčili lidé v Mexiku. Nad hladinu totiž vyneslo zatopený kostel ze 16. století.

Irena Gruberová 21. října 2015

Suché léto způsobilo, že hladina vodní nádrže Nezahualcoyotl v jihomexickém státě Chiapas klesla o 25 metrů a odkryla ruiny španělského kostela, který v roce 1966 zatopila přehrada postavená na řece Grijalva.

Kostel Santiago nechala postavit skupina dominikánských mnichů vedená Friarem Bartolomem de la Casas, kteří do oblasti přijeli spolu se španělskými osadníky v polovině 16. století. Založili zde také klášter i město Quechula a Friar Bartolome se nechal prohlásit biskupem. Kraj tehdy obývali indiáni zvaní Zoque, kteří byli pravděpodobně potomky starých Olméků. Jejich zemi v roce 1494 dobyli nejprve Aztékové a po nich přišli v roce 1523 dobyvatelé ze Španělska, kteří si indiány podrobili, rozparcelovali si mezi sebe jejich půdu a nutili na ní indiány těžce pracovat. Friar Bartolome zprvu kolonizaci i podmanění indiánů podporoval, ale později změnil názor a podával svědectví o kolonizačních hrůzách.

Biskup Friar věřil, že se Quechula jednou stane velkým městem, to se však nenaplnilo. V roce 1773 město zasáhla epidemie moru a donutila obyvatele z kraje uprchnout. Město i kostel zůstaly od té doby opuštěné a v roce 1966 skončily pod hladinou nové přehrady.

Podle agentury AP to není poprvé, co se kostel vynořil nad hladinu. Poprvé k tomu došlo v roce 2002, kdy voda klesla tak, že lidé se dokonce mohli procházet kolem kostela a nahlédnout dovnitř. „Lidé oslavovali. Přicházeli sem hodovat, lelkovat, podnikat. Já jim prodával smažené ryby. Dělali kolem kostela procesí,“ vzpomínal místní rybář Leonel Mendoza. Teď zase pro změnu vozí turisty v loďkách ke kostelu. Fotky, které tam výletníci pořídili, se staly hitem internetu.

Další články

Zavří­t reklamu