Nový ideálem ženy byla žena – květina, což souviselo s oblibou rostlinných motivů typických pro secesi a jejich užitím jako dekorace i tvaru dámských šatů.

Nový ideálem ženy byla žena – květina, což souviselo s oblibou rostlinných motivů typických pro secesi a jejich užitím jako dekorace i tvaru dámských šatů. | zdroj: pinterest


40 nejkrásnějších žen z období Belle Époque

TÉMATA: belle époque | secese | ženy | krása

user-avatar

Blondie

10. 01. 2016 | 15:00

Období mezi lety 1871 až 1914 bývá nazýváno krásnými časy, francouzsky „belle époque“. Toto slovní spojení vzniklo až po první světové válce, kdy se předválečné čtvrtstoletí jevilo v kontrastu s traumatickými dopady války jako krásnou a bezstarostnou dobou rozkvětu, míru a spokojenosti. Byla to i doba krásných žen, jejichž v podstatě jediným úkolem bylo důstojně reprezentovat úspěšnou a zámožnou měšťanskou společnost konce 19. a začátku 20. století.

Ideálem belle époque je stylizovaná žena – květina, taková, jakou zpodobňoval na svých plakátech český malíř Alfons Mucha, a kterou zosobňovala třeba francouzská herečka Sarah Bernhardtová, tanečnice Cléo de Mérode či dánská a britská princezna Alexandra Dánská.

Secesní krásky se zdobily šperky a květinami, nosily bohaté účesy, dlouhé róby zdobené krajkami, volány, lesklými tkaninami a výšivkami. Čím cudněji musely halit svoje nohy, tím nápadněji se zvětšoval výstřih odhalující oblá ramena a poprsí. Za svůj dekorativní zjev platily nejen penězi svého manžela, ale i svým zdravím. Stále byl totiž v módě štíhlý pas, útlé boky, ploché břicho a zdůrazněné poprsí, tedy silueta přesýpacích hodin, kvůli které si ženy svá těla nepřirozeně svazovaly těsnými korzety a některé si dokonce nechaly vyoperovat spodní pár žeber. 

Právě v této době se však rodí feministické hnutí, které volá po osvobození žen od korzetu a od mužů. Blíží se nová éra, kdy ženy začnou pracovat, zkracovat si sukně i vlasy, oblékat kalhoty a čím dál více se připodobňovat mužům. 

 

user-avatar

Blondie

10. 01. 2016 | 15:00

Zavří­t reklamu