válkaČeskoslovenskoobjevy

40 nejkrásnějších žen z období Belle Époque

40 nejkrásnějších žen z období Belle Époque
Zdroj: pinterest
+ 37 fotek+ 38 fotek

Období mezi lety 1871 až 1914 bývá nazýváno krásnými časy, francouzsky „belle époque“. Toto slovní spojení vzniklo až po první světové válce, kdy se předválečné čtvrtstoletí jevilo v kontrastu s traumatickými dopady války jako krásnou a bezstarostnou dobou rozkvětu, míru a spokojenosti. Byla to i doba krásných žen, jejichž v podstatě jediným úkolem bylo důstojně reprezentovat úspěšnou a zámožnou měšťanskou společnost konce 19. a začátku 20. století.

blondie 10. ledna 2016

Ideálem belle époque je stylizovaná žena – květina, taková, jakou zpodobňoval na svých plakátech český malíř Alfons Mucha, a kterou zosobňovala třeba francouzská herečka Sarah Bernhardtová, tanečnice Cléo de Mérode či dánská a britská princezna Alexandra Dánská.

Secesní krásky se zdobily šperky a květinami, nosily bohaté účesy, dlouhé róby zdobené krajkami, volány, lesklými tkaninami a výšivkami. Čím cudněji musely halit svoje nohy, tím nápadněji se zvětšoval výstřih odhalující oblá ramena a poprsí. Za svůj dekorativní zjev platily nejen penězi svého manžela, ale i svým zdravím. Stále byl totiž v módě štíhlý pas, útlé boky, ploché břicho a zdůrazněné poprsí, tedy silueta přesýpacích hodin, kvůli které si ženy svá těla nepřirozeně svazovaly těsnými korzety a některé si dokonce nechaly vyoperovat spodní pár žeber.

Právě v této době se však rodí feministické hnutí, které volá po osvobození žen od korzetu a od mužů. Blíží se nová éra, kdy ženy začnou pracovat, zkracovat si sukně i vlasy, oblékat kalhoty a čím dál více se připodobňovat mužům.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu