Sken zkameněliny 48 milionů let staré krajty ukazuje, že pozřela baziliška, který pozřel mouchu.

Sken zkameněliny 48 milionů let staré krajty ukazuje, že pozřela baziliška, který pozřel mouchu. | zdroj: blogs.discovermagazine.com


Tři v jednom: Zkamenělina zachycuje hmyz v břiše ještěra snědeného hadem

TÉMATA: objevy | paleontologie | fosílie

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 09. 2016 | 10:00

Nestává se často, aby paleontologové našli oběd v břiše tvora, který byl ovšem sám sněden. Přesně to se ale povedlo německým vědcům u vyschlého sopečného jezera Messel v Německu. Našli hmyz v žaludku ještěra, který byl ovšem sám v břiše hada.

Had patří k rodu Paleopython, tedy prehistorické krajty staré 48 milionů let. Ta se živila malými tvory, převážně hlodavci, ptáky a ještěrkami. Jedna z nich se našla v břiše krajty, konkrétně dávno vyhynulý druh baziliška. Ten před svou smrtí snědl nějaký druh hmyzu, který už se po 48 milionech let nepodařilo přesně identifikovat. 

Jezero Messel je velmi vděčným cílem paleontologů, kteří zde našli už mnoho fosilií, například netopýry, koně nebo dvě želvy zkamenělé uprostřed pohlavního aktu. Jezero je vulkanického původu a dříve bylo částečně toxické, zejména ve větších hloubkách. Mnoho zvířat se v něm kvůli tomu utopilo a vědci je nyní nacházejí v podobě fosilií. Ovšem tento nález typu 3v1 se opravdu nenachází často, přestože paleontologové vždy prozkoumávají zažívací trakty zkamenělin. Tentokrát měli zkrátka štěstí. 

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 09. 2016 | 10:00

Zavří­t reklamu