válkaČeskoslovenskoobjevy

3800 let staré výjevy ukazují pohřební lodě vezoucí faraona do podsvětí

3800 let staré výjevy ukazují pohřební lodě vezoucí faraona do podsvětí
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 2 fotky+ 3 fotky

Na 180 obrazů pohřebních lodí bylo nalezeno uvnitř budovy v egyptském městě Abydosu. Jde o budovu starou 3800 let, stojící poblíž hrobky faraona Senusreta III.

Tomáš Chalupa 8. listopadu 2016

Rytiny lodí byly vyobrazeny na stěnách domu. Uvnitř budovy byly i zbytky skutečné dřevěné lodi, která byla vyrobena přímo v Abydosu, nebo tam byla dotažena přes poušť. Z té se zachovalo jen několik prken. Archeolog Josef Wegner z Pennsylvánie říká, že v Egyptě byly někdy lodě pohřbívány vedle faraonů. Mohl by to tedy být i tento případ.

Vyobrazené lodě mají různou velikost, některé lodě mají jen 10 centimetrů, největší naopak měří na délku 1,5 metrů. U vchodu do budovy bylo také nalezeno 145 nádob na skladování tekutin. O existenci budovy se ví už dlouho, poprvé se o ní zmiňoval v roce 1901 Egyptský výzkumný fond. Tehdejší archeologický tým se ale vůbec nepustil do průzkumu budovy ani neprovedl žádné vykopávky.

Vědci zatím netuší, kdo nebo proč lodě na stěny domu vyryl. Zřejmě to byla práce několika lidí, která trvala delší časový úsek. Nejspíš to byli titíž lidé, kteří postavili i skutečnou loď. Nádoby na tekutiny zřejmě sloužily k pohřebnímu rituálu při pohřbívání faraona. Vylití vody před vchodem do hrobky zřejmě symbolizovalo řeku, po které loď s faraonem odplouvá do říše mrtvých.

Další články

Zavří­t reklamu