válkaČeskoslovenskoobjevy

3800 let stará soška připomíná Rodinova Myslitele

3800 let stará soška připomíná Rodinova Myslitele
Zdroj: nytimes.com

Pokud si právě čtete tyto řádky, možná se tak trochu podobáte 3 800 let staré sošce na fotografii, neboť si možná stejně jako ona podpíráte rukama svou tvář. Takováto póza se u lidí brouzdajících na webu vidí vcelku běžně, ale jen velmi zřídka je k vidění na keramice z doby bronzové.

Yvonne Pokorná 8. prosince 2016

Unikátní hliněnou sošku objevila skupina studentů, která vypomáhala archeologům při vykopávkách v izraelském městě Yehud. “Došlo k tomu zrovna poslední den vykopávek, když se přímo před našimi zraky – a nadšených studentů – vynořila neobvyklá, 18 centimetrů dlouhá keramická nádoba s postavou muže sedícího na jejím hrdle,” uvedl šéf výzkumu Gilad Itach. Původně byla rozbitá na kusy, ale během několika dní se ji podařilo zkompletovat.

V tomto stavu byla nádoba se soškou nalezena.

V tomto stavu byla nádoba se soškou nalezena.

S široce upřenýma očima a prázdným pohledem se zdá, jako by soška představovala hluboce zadumaného muže. Vzdáleně připomíná slavnou sochu Myslitele od francouzského sochaře Auguste Rodina. “Co si pamatujeme, tak žádný takový džbán se nikdy předtím nenašel,” zdůraznil výjimečnost objevu Gilad Itach.

Nádoba po svém zkompletování.

Nádoba po svém zkompletování.

Kromě nádoby byly v místech pohřebiště z doby bronzové objeveny také dýky, hroty šípů, hlava sekery a kosti ovce a oslů. “Zdá se, že tyto věci byly součástí pohřební výbavy a byly uloženy do země na počest významného člena starověké komunity,” dodal Itach. Proč zesnulému ale dali do hrobu zrovna nádobu se soškou zamyšleného muže, je pro vědce zatím záhadou. Jisté je, že on i jeho tým se nad touto otázkou budou zamýšlet a možná si přitom i podepřou tvář…

Související články

Další články

Zavří­t reklamu