Přátelé v době největší slávy.

Přátelé v době největší slávy. | zdroj: wikicommons


38 faktů, které jste nevěděli o seriálu Přátelé: Monica měla skončit s Joeym!

TÉMATA: Přátelé | Friends | Monica | Chandler | Jennifer Aniston | David Schwimmer)

user-avatar

Crazy Eyes

27. 07. 2015 | 15:45

Seriál Přátelé viděl snad každý a většina rozhodně více než jednou. Všech deset sérií o osudech partičky šesti kamarádů se stalo doslova kultem, spousta hlášek a obratů díky nim zlidověla. Poslední klapka oblíbeného sitcomu sice padla už před jedenácti lety, když ho ale reprízují v televizi, rádi se na něj díváme zas a znova, protože snad nikdy nezevšední. U jednotlivých dílů se bavíme, občas uroníme slzu a fandíme Rachel s Rossem nebo Monice s Chandlerem. Věděli jste ale, že původně měly ústřední páry seriálu vypadat úplně jinak? Kdo s kým měl skončit a která z postav měla být gay?

1) Seriál patří mezi TOP 5 nejsledovanějších seriálů všech dob. Vůbec nejsledovanější epizodou se stala finální dvoj-epizoda "The Last One" (6. května 2004) s počtem diváků 52,46 milionů.

2) Ačkoliv byl představitel Gunthera (James Michael Tyler) původní profesí barista, kávu v seriálu nikdy skutečně nepřipravoval, protože stroje nebyly zapojené kvůli přílišnému hluku, který vydávaly. Káva se tak připravovala v zákulisí.3) Bylo nepsaným pravidlem, že na slavnou oranžovou pohovku si mimo natáčení nesedal nikdo jiný než postavy šesti přátel.


4) Výhled z kavárny Central Perk se po natočení první série výrazně změnil, neboť se kavárna přesunula do většího studia, kde byl prostor i pro přilehlou ulici.

5) Vlasy Matta LeBlanca mají od přírody šedivou barvu, proto si je musel po celou dobu natáčení seriálu barvit na černo.

6) Roli dcery Rachel (Jennifer Aniston) a Rosse (David Schwimmer) Emmy ztvárnily celkem tři dvojčata. Ze začátku Elizabeth a Genevieve Davidson, pak Alexandra a Athina Conley a nakonec Cali a Noelle Sheldon.

7) Během každého dílu zazní slovo "friends" minimálně jednou.

8) Matthew Perry (Chandler) se v 18. epizodě 7. série objevil pouze v jedné scéně. Důvodem byl fakt, že byl v protidrogové léčebně, odkud ho propustili jen na chvíli.

9) Seriál sa odehrává v New Yorku, ačkoliv sa tam nikdy nenatáčel.

10) V 5. dílu 3. série se přátelé baví o tom, s jakými slavnými by se vyspali. Rachel (Aniston) zmíní Brada Pitta, který byl později po dobu 5 let její manžel.

11) O roli Joeyho se ucházel Hank Azaria. Poté, co byl odmítnut, se znovu zúčastnil konkurzu a znovu ho odmítli, ale později se v seriálu objevil jako David, přítel Phoebe.12) Roli Phoebe odmítla Ellen DeGeneres.

13) Před dosazením herců do rolí se měla hlavní milostná zápletka odehrávat kolem Monicy (Courtney Cox) a Joeyho. Pak to změnili na Chandlera a naplánovali, že Joey skončí s Phoebe. Jak ale víme, ani tenhle záměr se nakonec neuskutečnil.

14) Tvůrci chtěli původně jako úvodní znělku použít píseň "Shiny Happy People" od skupiny R.E.M., nakonec se však rozhodli pro "I'll Be There for You" od The Rembrandts.15) Každý z přátel dostal nabídku natočit vlastní seriál pojmenovaný po své postavě. Všichni však odmítli s tím, že by jim to mohlo pokazit reputaci. Jediný, kdo souhlasil, byl Matt LeBlanc.16) Pro Jennifer (Rachel) a Matta (Joey) bylo tak těžké se rozloučit se s natáčením, že po poslední párty seděli na střeše, kouřili cigarety a pili víno do 5 hodin do rána.

17) Poté, co byla ve třetí sezoně natočena epizoda, ve které se Ross a Rachel rozcházejí, jak Schwimmer, tak Aniston ve skutečnosti brečeli, jelikož se v té době s někým rovněž rozcházeli.18) Dívky ze seriálu spolu každý den obědvaly, přestože byly na place společně přes deset let.

19) Po několik epizod měl Ross opičího mazlíčka Marcela, známého mezi herci jako “ta zatracená opice“, protože všude močil a vše špinil fekáliemi. Je ironické, že byl prvním členem seriálu, který dostal roli v hollywoodském filmu, konkrétně ve snímku Smrtící epidemie (1995).20)  Aniston byla z LeBlanca vyděšená, když se poprvé potkali. Vzpomíná: “Byl celý oblečený v kůži od hlavy až k patě, takový ten chlápek, o kterém si pomyslíte: ‘Oh, ten se mě pokusí dostat do postele.‘“ Později Matt Le Blanc připustil: “No jo. Trochu jsem to na jen zkusil.“21) Mezi názvy, které stanice NBC zvažovala pro svůj zbrusu nový sitcom mezi lety 1993-1994, byly také Six Of One, Across The Hall, Insomnia Cafe, Once Upon A Time In The West Village a relativně blízký Friends Like Us.

22) V 16. díle 2. série mají Joey a Chandler doma na ledničce krabici od českého piva Pilsner Urquell. České pivo pak Joey pije například v začátku 5. epizody 3. série.

23) Bruce Willis se v seriálu objevil bez nároku na honorář po prohrané sázce s Matthewem Perrym.24) Slavná scéna, ve které herci ze seriálu tančí ve fontáně, byla natáčena ve Warner Bros Studio v Los Angeles v 5 hodin ráno.

25) Lisa Kudrow není tak svobodomyslná jako její postava v seriálu. Své panenství ztratila až při svatební noci ve věku 32.

26) Spoluautoři David Crane a Martha Kauffman absolvovali přes 1000 konkurzů na každou roli. První roli dostal David Schwimmer, a dokonce neprošel ani konkurzem – nadchnul producenty rolí podivínského děcka v seriálu Báječná léta v roce 1989.

27) První kandidátkou na roli Rachel byla tehdejší manželka Davida Duchovnyho Téa Leoni.


28) Design kavárny Central Perk vznikal tak, že Kevin Bright (producent) chodil po New Yorku a fotografoval kavárny, které se mu líbily. Pak si všichni producenti a návrháři sedli dohromady a vybírali z každé kavárny to nejlepší.

29) Oblíbenému gauči v kavárně dávali čalouníci každý měsíc nový potah.

30) Lístky na natáčení byly zdarma, jejich sehnání však stálo mnoho úsilí. Minimální věk pro účast byl 18 let. Natáčecím dnem byl pátek, kdy se kamery zapnuly kolem 14:30, končilo se ve večerních hodinách. Sedadla nebyla při natáčení nikdy prázdná, pokud některý z diváků odešel, okamžitě byl nahrazen jiným, čekajícím do té doby venku ve frontě.

31) Poprvé jsme měli možnost vidět Moniku v její ranné tlusté podobě ve druhé sezóně v epizodě "Domácí video". První den, kdy jí udělali make-up a oblékla se do kostýmu, ji Matthew Perry nepoznal.32) Natočení epizody zabralo 3 až 6 hodin. Pokud vtip nezafungoval, natáčení se zastavilo a hercům byli dodány nové přepsané scénáře. Mezitím, aby diváci v publiku byli spokojení, dostávali pizzu a vodu v lahvích.

33) Když na konkurz přišel Matt LeBlanc, měl strupy na nose a na čele, což byl důsledek opileckého flámu z minulé noci. Navíc měl na svém účtu pouze 11 amerických dolarů. Za první šek si koupil večeři.

34) Courteney Cox měla hrát původně roli Rachel, ale po přečtení scénáře si vybrala raději postavu Monicy.

35) Nikdo z Přátel nebral nikdy víc peněz než ostatní. Začínali s 22,5 tisíci za epizodu a končili s 1 milionem dolarů za epizodu. Herci si mezi sebou dali ústní dohodu, že o peníze budou vždy žádat společně.

36) Původně se měl seiál točit kolem čtyř postav a Phoebe a Chandler měli být v pozadí. Navíc Chandler měl hrát homosexuála, což si producenti rozmysleli poté, co do role Chandlera obsadili Matthew Perryho. Postavě ponechali všal mnoho homosexuálních znaků.

37) Courteney Cox je jedinou, která nebyla nominovaná na Emmy za účinkování v seriálu.

38) Socha psa, kterou si koupil Joey, patří ve skutečnosti Jennifer Aniston, která ji dostala jako dárek a nabídla ji do seriálu.user-avatar

Crazy Eyes

27. 07. 2015 | 15:45

Zavří­t reklamu