válkaČeskoslovenskoobjevy

Je lepší pro planetu mít na vánoce umělý nebo živý strom? Známe odpověď

Je lepší pro planetu mít na vánoce umělý nebo živý strom? Známe odpověď
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Možná jste letos o Vánocích přemýšleli, co je lepší pro planetu: zda si pořídit přírodní stromek, nebo si koupit umělý, který se dá znovu použít a je vyroben z plastu. Rozhodnutí, co je lepší z hlediska ekologie, je překvapivě složité, ale zdá se, těsného vítěze máme.

Tomáš Chalupa 21. prosince 2021

Všichni jsme slyšeli o tom, že stromy mohou pomoci zmírnit změnu klimatu tím, že zachycují oxid uhličitý a ukládají ho ve svých větvích, kořenech a jehličí. Vánoční stromky nejsou jiné, takže jejich kácení se může zdát na první pohled jako špatný nápad.
Existují ale důkazy, že pěstování vánočních stromků je pro životní prostředí přínosné. Vánočním stromkům trvá více než 10 let, než dorostou do velikosti 1,8 metru. Během těchto let stromy poslouží jako nika pro různé živočichy a „nasají“ z atmosféry uhlík. V Americe navíc platí, že za jeden pokácený strom se musí vysadit tři nové.

„To znamená více stromů pro boj se změnou klimatu a více životně důležitých přínosů pro lidi a přírodu, jako je čistý vzduch a voda, stanoviště volně žijících živočichů a zdravá půda,“ uvádí organizace Nature Conservancy. U nás toto pravidlo bohužel neplatí.

„Věda ukazuje, že jedním z nejlepších způsobů ochrany lesů je jejich šetrné využívání. Pokud jsou naše lesy obhospodařovány udržitelným způsobem, mohou produkovat obnovitelné zdroje, jako jsou vánoční stromky a další výrobky ze dřeva.“

Na druhou stranu existují problémy, pokud jde o způsob pěstování vánočních stromků, zejména pokud jde o intenzivní používání pesticidů a potenciální vytlačování přírodních ekosystémů, aby se uvolnilo místo plantážím. U skutečných stromů je také důležitá jejich likvidace. Pokud bude poslán na skládku, bude jeho dopad na životní prostředí vyšší, protože rozkládající se strom bude produkovat metan, silný skleníkový plyn. Při spalování stromu se do ovzduší uvolní oxid uhličitý a další znečišťující látky, ačkoli strom může do atmosféry vrátit pouze uhlík, který z ní původně odebral. Nejlepší metodou likvidace je strom rozdrtit a přeměnit jej na dřevní štěpku nebo mulč.

Ale co s umělými stromy? Zarytí zastánci umělých stromků tvrdí, že se používají mnohokrát, rok co rok. To je sice pravda, ale umělé stromky mají tu obrovskou nevýhodu, že jsou vyrobeny z plastu.

Umělé stromky se často vyrábějí z polyvinylchloridu (PVC). Tento materiál je sice odolný, ale patří mezi plasty, které nejvíce poškozují životní prostředí. Díky vysokému obsahu chlóru může PVC produkovat toxické znečištění v podobě dioxinů, které se hromadí v tělech živočichů až v potravním řetězci. PVC se také velmi obtížně recykluje a končí na skládkách, kde zůstane desítky let.
Kromě toho je uhlíková stopa plastového stromu ve skutečnosti vyšší než u skutečného stromu. Umělý stromek vyprodukuje ekvivalent přibližně 40 kilogramů emisí skleníkových plynů – to je více než dvojnásobek emisí skutečného stromku, pokud skončí na skládce, a více než desetinásobek emisí skutečného stromku, který je spálen. Než se váš umělý vánoční stromek dostal k vám domů, pravděpodobně absolvoval dlouhou cestu. Až 80 % umělých stromků na světě se vyrábí v Číně. Při jejich přepravě nebo letu kolem světa se uvolní obrovské množství emisí uhlíku. Pokud však v současné době máte umělý stromek, nejlepší, co můžete udělat, je nevyhazovat ho a používat ho ještě mnoho let.Při pořízení nového stromku z ekologického hlediska těsně vítězí přírodní stromek.

Další články

Zavří­t reklamu