válkaČeskoslovenskoobjevy

Vědci našli trpasličí galaxii s nezvykle hmotnou černou dírou

Vědci našli trpasličí galaxii s nezvykle hmotnou černou dírou
Zdroj: Wikimedia Commons

Leo I je jednou ze skupiny malých galaxií, které obíhají kolem Mléčné dráhy, ale ani mezi nimi není zdaleka běžná. Zdá se, že v centru této malé galaxie se nachází supermasivní černá díra, jejíž hmotnost je srovnatelná s hmotností supermasivní černé díry Mléčné dráhy, Sagittarius A*.

Tomáš Chalupa 3. prosince 2021

Hmotnost černé díry Sagittarius A* se odhaduje na 4,15 milionu hmotností našeho Slunce. Je to jistě obrovský objekt, ale ve srovnání s hmotností Mléčné dráhy, která má zhruba jeden bilion hmotností Slunce, je nepatrný. Naopak Leo I je trpasličí sférická galaxie mnohem menší než Mléčná dráha, a přesto se zdá, že její supermasivní černá díra, jak uvádí časopis The Astrophysical Journal, váží zhruba 3 miliony hmotností našeho Slunce.

„Pro tento druh černých děr v trpasličích sférických galaxiích neexistuje žádné vysvětlení,“ uvedl vedoucí autor studie Dr. María José Bustamante.

Tým si nekladl za cíl změřit supermasivní černou díru, a už vůbec ne takovou, která by mohla být potenciálně neuvěřitelně těžká vzhledem k hmotnosti své hostitelské galaxie. Leo I zaujal astronomy, protože se zdá, že má jen velmi málo temné hmoty. Tým provedl podrobná pozorování pohybu hvězd v této malé galaxii a pokusil se namodelovat rozložení temné hmoty – model však vyprávěl zcela jiný příběh.

„Modely na nás téměř „křičí“, že v centru potřebujete černou díru, aby výpočty vyvházely a ve skutečnosti nepotřebujete mnoho temné hmoty,“ vysvětlil spoluautor Karl Gebhardt z Texaské univerzity v Austinu. „Máte velmi malou galaxii, která padá do Mléčné dráhy, a její černá díra je zhruba stejně hmotná jako Mléčná dráha. Ten poměr hmotností je naprosto obrovský. Mléčná dráha je dominantní, černá díra v galaxii Leo I je téměř srovnatelná s tou v Mléčné dráze.“

Ačkoli k lepšímu pochopení této galaxie bude zapotřebí dalších pozorování, tým považuje toto zjištění za vysvětlení růstu supermasivních černých děr v masivních galaxiích. Galaxie rostou a vyvíjejí se prostřednictvím fúzí a stejně tak rostou i jejich supermasivní černé díry. Přítomnost nadměrně velkých supermasivních černých děr v malých galaxiích by mohla vysvětlit enormní velikost supermasivních černých děr v galaxiích větších a těžších než Mléčná dráha.

„Pokud je hmotnost černé díry v galaxii Leo I vysoká, může to vysvětlovat, jak černé díry v masivních galaxiích rostou.“ Je to proto, že postupem času, jak malé galaxie jako Leo I padají do větších galaxií, černá díra menší galaxie splývá s černou dírou větší galaxie, čímž se zvyšuje její hmotnost,“ řekl Gebhardt.

Tým doufá, že provede pozorování mnoha dalších malých galaxií v okolí Mléčné dráhy a bude studovat jejich profil temné hmoty a supermasivní černé díry.

 

Další články

Zavří­t reklamu