válkaČeskoslovenskoobjevy

Protáhlé jádro galaxie v Andromedě je důsledkem vesmírné kolize

Protáhlé jádro galaxie v Andromedě je důsledkem vesmírné kolize
Zdroj: Wikimedia Commons

Desítky let stará záhada galaxie v Andromedě byla možná právě vyřešena. Kolem centrální supermasivní černé díry galaxie obíhají hvězdokupy ve zvláštní formaci a vědci se nyní domnívají, že to způsobila srážka s jinou supermasivní černou dírou.

Tomáš Chalupa 8. listopadu 2021

Jak uvádí časopis The Astrophysical Journal Letters, vědci provedli simulace srážky dvou supermasivních černých děr a zjistili, že hvězdokupy obíhající kolem těchto dvou objektů končí ve zvláštním „protáhlém“ rozložení.

„Když se vědci poprvé podívali na Andromedu, očekávali, že uvidí supermasivní černou díru obklopenou relativně symetrickým shlukem hvězd. Místo toho našli tuto obrovskou protáhlou hmotu,“ uvedla spoluautorka studie profesorka Ann-Marie Madiganová, pracovnice JILA, společného výzkumného ústavu CU Boulder a Národního institutu pro standardy a technologie (NIST). Místo toho našli tuto obrovskou protáhlou hmotu,“

„Když se galaxie spojují, jejich supermasivní černé díry se spojí a nakonec se z nich stane jediná černá díra. Chtěli jsme vědět jaké to bude mít důsledky,“ dodal hlavní autor Tatsuya Akiba, postgraduální student na CU Boulder.

Srážka galaxií trvá miliardy let. Během této doby by se supermasivní černé díry v jejich původních centrech stále více přibližovaly k sobě, jak by se rodila nová galaxie.

Vířivý pohyb plynu a hvězd tlačí supermasivní černé díry, aby se spirálovitě přibližovaly jedna k druhé, a obrovská gravitace supermasivních černých děr obíhajících kolem sebe také vytváří gravitační vlny, které ubírají hybnost a vytvářejí zpětný ráz. Tento zpětný ráz může supermasivní černou díru zrychlit.

„Pokud jste supermasivní černá díra a začnete se pohybovat rychlostí tisíců kilometrů za sekundu, můžete skutečně uniknout galaxii, ve které žijete,“ řekl Madigan.

Další články

Zavří­t reklamu