válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Marsu byla kdysi voda i obrovské jezero

Na Marsu byla kdysi voda i obrovské jezero
Zdroj: nasa.gov/volná licence

Sonda NASA Perseverance se pohybuje kolem Marsu již více než sedm měsíců a již přinesla několik důležitých vědeckých poznatků. Nyní byly zveřejněny první výsledky mise, které potvrzují povahu oblasti, kterou měl rover prozkoumat. Kráter Jezero, místo přistání vozítka Perseverance, byl skutečně před 3,6 miliardami let starobylým marťanským jezerem.

Tomáš Chalupa 11. října 2021

Pozorování z vozítka Perseverance, publikovaná v časopise Science, odhalují uspořádání sedimentů známé jako „jizvy“, které naznačují, že tok delt se změnil v jezero, a odhalují dokonce epizody dramatických záplav, které posunuly mohutné balvany nalezené v kráteru.
„Když se podíváte na tyto snímky, v podstatě zíráte na tuto epickou pouštní krajinu. Je to to nejopuštěnější místo, jaké jste kdy mohli navštívit,“ uvedl spoluautor snímků profesor Benjamin Weiss z MIT. „Nikde není ani kapka vody, a přesto zde máme důkazy o zcela jiné minulosti. V historii planety se stalo něco velmi hlubokého,“ dodal Weiss.

Když byl Mars vlhký, byl to zcela jiný svět. Svět, který mohl dokonce hostit život. Sonda Perseverance sbírá z kráteru Jezero vzorky, které budou za několik let odeslány na Zemi, aby nám pomohly určit, zda Mars skutečně hostil nebo mohl hostit život. Celá lokalita je jakousi časovou schránkou toho, jak vypadala kdysi rudá planeta. „Cílem mise je využít rover k tomu, aby nám pomohl pochopit geologii a dávné klima Marsu a pokusit se odhalit stopy dávného života, které by se mohly ještě zachovat,“ uvedl ve svém prohlášení hlavní autor Nicolas Mangold, vedoucí výzkumný pracovník CNRS v Laboratoire Planétologie et Géodynamique.

Pozorování roveru naznačují, že jezero bylo pravděpodobně nižší než předchozí odhady. Velké balvany na vrcholu fluviálních usazenin naznačují, že v říční deltě občas docházelo k dramatickým rychlým tokům, které zaplavovaly kráter a přinášely do něj balvany z větší vzdálenosti. „Toto pozorování silně naznačuje, že došlo k náhlé hydrologické změně spojené s klimatickým přechodem, která předznamenala zánik jezera. To by se dalo vysvětlit ochlazením způsobeným ledovcem nebo stále suchějšími podmínkami. Na Zemi totiž některé pouště procházejí epizodami bleskových povodní, které se objevují a mizí během několika hodin,“ dodal Mangold.

Vozítko bude pokračovat v pohybu krajinou bývalé delty a tým doufá, že prozkoumá tyto velké balvany, aby lépe pochopil, co se s nimi stalo. Nejedná se o první nedávnou zmínku o prudkých záplavách na Marsu, což naznačuje, že starověký svět byl mnohem dynamičtější.

 

Další články

Zavří­t reklamu