válkaČeskoslovenskoobjevy

Britský výsadkář zneškodnil tank deštníkem

Britský výsadkář zneškodnil tank deštníkem
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Allison "Digby" Tatham-Warter je možná nejzajímavějším příslušníkem britské armády, který bojoval během druhé světové války. Spolupracovníci ho znali pro jeho humor a agresivní velení, proslavil se svými akcemi během bitvy u Arnhemu. Pozornost všech upoutal zejména svými dovednostmi s tím nejobyčejnějším předmětem: deštníkem.

Tomáš Chalupa 24. července 2021

Digbyho vojenská kariéra začala v roce 1935, kdy byl přijat na Royal Military College. Absolvoval ji v roce 1937 a byl zařazen do indické armády. V dubnu 1938 byl převelen k 2. praporu oxfordshirské a buckinghamshirské lehké pěchoty.
První akce  se dočkal až po smrti svého bratra během druhé bitvy u El Alameinu. Dobrovolně se přihlásil k výsadkovým jednotkám a byl převelen k parašutistickému pluku. Byl jmenován velitelem roty A 2. výsadkového praporu, který byl součástí 1. výsadkové brigády 1. výsadkové divize.
Dne 17. září 1944 Digby a jeho muži seskočili padákem v Nizozemsku, sedm mil od Arnhemu. Během několika následujících hodin prošli zadními dvorky místních domů, cestou zajali 150 německých zajatců a do večera obsadili severní konec mostu. Kvůli minometné palbě byl most neprůjezdný, a tak prapor čekal na posily. Bohužel jim selhaly vysílačky a tak nevěděli, že pomoc v dohledné době nedorazí.

Němci brzy proti 2. praporu nasadili tanky. Digby s buřinkou na hlavě proti nim vedl útok. S deštníkem v jedné ruce a pistolí v druhé zneškodnil německé obrněné vozidlo poté, co deštník prostrčil pozorovací štěrbinou vozu, čímž zneškodnil jeho řidiče. Použil ho také k záchraně kaplana se slovy: „Nebojte se kulek, mám deštník.“

Digby byl v boji zraněn střepinami a jeho jednotka byla zajata. Kvůli svým zraněním byli všichni posláni do německé nemocnice. Nebyl tam však dlouho. Když ho sestry nechaly o samotě, utekl spolu se svým zástupcem, kapitánem Tonym Frankem, oknem. Dvojici ubytovala jedna Holanďanka, která je seznámila s Dirkem Wildeboerem, místním vůdcem nizozemského odboje v Ede. Wildeboer dal Digbymu falešný průkaz totožnosti, který ho identifikoval jako hluchoněmého syna nizozemského právníka.

Ten také Digbyho seznámil s dalším členem odboje. Dal Digbymu jízdní kolo, které používal k návštěvám uprchlých spoluobčanů. Přestože byl obklopen německými vojáky, podařilo se mu zůstat nepovšimnut.
Digby dostal vysílačku, aby mohl komunikovat s britskou rozvědkou. Během následujících týdnů zorganizoval s Královským letectvem shozy zásob a vybavení a nechal zakopat zbraně a munici na určených místech v Ede a okolí. Jako vždy mazaný voják plánoval Digby vytvořit za německými liniemi síly, které by pomohly spojencům. Za své úsilí byl vyznamenán Řádem za vynikající službu. Jeho zpráva o bitvě u Arnhemu vedla britskou vládu k posmrtnému povýšení poručíka Johna „Jacka“ Grayburna, který padl během operace Garden Market, na kapitána. Zesnulý voják byl rovněž vyznamenán Viktoriiným křížem, nejprestižnějším oceněním za statečnost tváří v tvář nepříteli.

Po skončení druhé světové války Digby pokračoval ve službě v Brity kontrolované mandátní Palestině, poté byl převelen do britské Keni a jmenován do 5. královské africké pěchoty. Po ukončení vojenské služby se zasloužil o vytvoření konceptu moderního safari. Zemřel 21. března 1993 v Nanyuki v Keni, kde žil po zbytek svého života.

Další články

Zavří­t reklamu