válkaČeskoslovenskoobjevy

33 let stavěl Ital slavné věže Watts Towers, jsou vyrobené z odpadu

33 let stavěl Ital slavné věže Watts Towers, jsou vyrobené z odpadu
Zdroj: Wikimedia Commons

Na předměstí Los Angeles stojí architektonický zázrak – věže zvané Watts Towers. Jmenují se podle městečka Watts, kde je postavil italský přistěhovalec Simon Rodia. Ke stavbě unikátu použil vše, co mu přišlo pod ruku, hlavně pak kovový odpad, ale i další materiál, který našel.

Tomáš Chalupa 30. dubna 2021

Rodia stavěl věže od roku 1921 do roku 1954. Neuvěřitelných 33 let tak zasvětil budování nevšedního monumentu. Když v roce 1879 přijel do Spojených států, živil se zde prací na stavbách, tak jako miliony jiných přistěhovalců, kteří neuměli jazyk a neměli žádné velké možnosti, jak se uplatnit.

Při práci v různých dolech, kamenolomech, nákladových rampách a dalších industriálních oblastech získal potřebné zkušenosti a schopnosti, aby se mohl pustit do vlastního projektu. „Měl jsem v hlavě něco velkého, a tak jsem to prostě udělal,“ popsal jednoduše svou motivaci Rodia. Ten prostě po práci začal kopat základy a postupně vztyčovat konstrukce ze želených traverz, které pak ozdoboval dalším materiálem.

Nejvyšší z celkem 17 věží měří bez mála 30 metrů. Práce to byla únavná, Rodia si všechen materiál sháněl sám, často se pro něj musel vypravit i 20 kilometrů daleko. Někdy mu odpad házely také děti ze sousedství. Jméno konstrukci dal sám Rodia a pojmenoval ji jednoduše – Nuestro Pueblo, tedy v překladu ze španělštiny „naše město“.

Thumbnail # Drogový boss si postavil v Mexiku vlastní nemocnici
Mohlo by Vás zajímat:

Drogový boss si postavil v Mexiku vlastní nemocnici

Ve svých 75 letech utrpěl Rodia infarkt a spadl z věže, kterou budoval. Pochopil, že dále už nemůže své dílo zvelebovat, a tak ho odkázal sousedovi a odstěhoval se k sestře. Město pak chtělo celou strukturu zbourat, protože jim přišla nestabilní, ale proti se postavila veřejnost. Lidé zaplatili testy a z nich vyšlo, že budova je stabilní. O tom svědčí i fakt, že přečkala až do dnešních dnů, a přežila dokonce i několik zemětřesení.

Další články

Zavří­t reklamu