válkaČeskoslovenskoobjevy

32 faktů, které jste (možná) nevěděli o westernu Sedm statečných. Herci mezi sebou soupeřili!

32 faktů, které jste (možná) nevěděli o westernu Sedm statečných. Herci mezi sebou soupeřili!
Zdroj: wikipedia commons/csfd

Chris, Vin, Harry, Britt, Bernardo, Chico, Lee – každý z nich byl jiný, každý jedinečný, osobitý, ale dohromady těchhle sedm pistolníků z Divokého západu tvořilo družnou partu, která se za dobrou věc bila, jako by jich bylo sedm set! To však neplatilo v reálu, natáčení filmu totiž provázela napjatá atmosféra a neustálá soutěživost mezi herci. Každý ze sedmi představitelů chtěl vyniknout a dožadoval se u režiséra, aby se mu dostalo co nejvíce prostoru a času na plátně.

blondie 13. ledna 2016

Jeden z nejlepších westernů a nejpopulárnějších filmů 60. let se letos dočká svého remaku. Sám však není originálem, ale předělanou verzí „easternu“ Sedm samurajů od Akiry Kurosawy z roku 1954. Jako málokterý z amerických remaků však překonal svůj vzor. Přitom režisér John Sturges to neměl vůbec lehké…

Sedm statečných

Sedm statečných

1. Natáčení provázela napjatá atmosféra a neustálá soutěživost, jelikož každý ze sedmi představitelů chtěl vyniknout a dožadoval se u režiséra co největšího času na plátně.

Yul Brynner, Steve McQueen, Horst Buchholz, Robert Vaughn, Charles Bronson, Brad Dexter, James Coburn.

Yul Brynner, Steve McQueen, Horst Buchholz, Robert Vaughn, Charles Bronson, Brad Dexter, James Coburn.

2. Podle autobiografie Eliho Wallacha (Calvera) se Steve McQueen (Vin) snažil na sebe upoutat pozornost na úkor hlavní hvězdy filmu Yula Brynnera (Chris). Pomáhal si k tomu různými gesty, které nebyly ve scénáři: setřásáním nábojnic, sundaváním klobouku během pohřbu, nakloněním se z koně, ponořením klobouku do řeky…

3. Brynner si údajně najmul asistenta, který počítal, kolikrát se McQueen během Brynnerova proslovu dotkne svého klobouku.

Yul Brynner a Steve McQueen

Yul Brynner a Steve McQueen

4. Yul Brynner odhalil svou holou lebku jen jednou, a to ve scéně, kde si při budovaní obranného valu sundává klobouk, aby si otřel pot.

Brad Dexter, Steve McQueen, James Coburn, Horst Buchholz a Yul Brynner v pauze během natáčení

Brad Dexter, Steve McQueen, James Coburn, Horst Buchholz a Yul Brynner v pauze během natáčení

5. Yul Brynner (Chris) se vždy ujišťoval, aby v každém záběru vypadal daleko vyšší než Steve McQueen (Vin). Za tímto účelem si nechal stavět násypy zeminy, na které si pak stoupal. McQueen mu je ale nenápadně rozkopával.

Charles Bronson

Charles Bronson

6. Ve filmu z prostředí Divokého západu hráli tři herci s východoevropskými kořeny – Yul Brynner (Rusko), Charles Brosnon (Litva) a Vladimir Sokoloff (Rusko).

7. Představitel zlosyna Eli Wallach se spřátelil se skutečnými místními bandity, kteří ho měli pro roli Calvery trénovat. Naučili ho, jak má střílet, jezdit na koní a klít. Navíc kolem něj a jeho manželky v místě natáčení vytvořili neprodyšnou ochrannou bariéru.

Eli Wallach v roli Calvery

Eli Wallach v roli Calvery

8. Pokaždé, když Eli Wallach (Calvera) vrací pistoli do pouzdra, dívá se dolů. S pistolí to jednoduše neuměl a nechtěl vypadat jako hlupák, kdyby se netrefil.

9.Na rozpočet ve výši dvou a půl milionu dolarů se Sturges složil s kamarády režiséry.

10. Původní plány počítaly s Anthonym Quinem v hlavní roli, studio však požadovalo Brynnera do hlavní role a Quinnovi nabídlo roli vedlejší, což vyústilo v soudní spor.

Anthony Quinn

Anthony Quinn

11. Steve McQueen (Vin) chtěl ve filmu hrát, ale měl závazek k seriálu Wanted: Dead or Alive (od r. 1958). Film tedy natočil během své nemocenské, kterou měl na rekonvalescenci po autohavárii.

12. Roli Vina (Steve McQueen) měl původně hrát George Peppard. Do téže role byl zkoušen i mladý Gene Wilder.

George Peppard ve filmu Snídaně u Tiffanyho

George Peppard ve filmu Snídaně u Tiffanyho

13. Akira Kurosawa, režisér filmu Sedm samurajů (1954), ze kterého film vychází, byl Sturgesovým fanouškem a ochotně mu dal souhlas na přepracování svého díla.

Sedm samurajů (1954)

Sedm samurajů (1954)

14. Kurosawův snímek Sedm samurajů se původně inspiroval americkými filmy z Divokého západu.

15. Režisér John Sturges převzal z původních Sedmi samurajů (1954) kromě hlavní zápletky také scénu, kdy si Britt (James Coburn) prohlíží květiny, zatímco čeká na Calverovy muže, až si přijdou pro své koně.

James Coburn v roli Britta (vlevo)

James Coburn v roli Britta (vlevo)

16. James Coburn (Britt) byl velkým fanouškem Kurosawových Sedmi samurajů (1954) a byl velmi rád, že v americké verzi hrál roli, která se mu v japonském filmu líbila nejvíce.

17. Natáčelo se v Mexiku ve vesnici speciálně postavené pro film.

18. Během natáčení v Mexiku měli místní cenzoři problém s vyobrazením mexických vesničanů. Walter Newman ale odmítl upravit scénář, načež se jej chopil William Roberts. Protože byly jeho změny zásadní pro celý film, chtěli ho producenti uvést do titulků, což Newman odmítnul. Nakonec na to doplatil, protože právě jeho jméno bylo z filmu vyškrtnuto.

Horst Buchholz mezi vesničany

Horst Buchholz mezi vesničany

19. Mexičtí cenzoři požadovali, aby sedláci nosili vždy čisté oblečení.

20. Když štáb neúmyslně odvedl vodu z říční prádelny, mexičtí vesničané se na filmaře vyřítili s mačetami.

Yul Brynner s manželkou Doris Kleinerovou a dcerou Victorií

Yul Brynner s manželkou Doris Kleinerovou a dcerou Victorií

21. Yul Brynner (Chris) se během natáčení na place oženil s chilskou modelkou Doris Kleinerovou.

22. James Coburn (Britt) a Robert Vaughn (Lee) měli ve filmu pouhých 11 a 16 vět. I když byli velcí přátelé téměř 50 let, toto je jediný film, ve kterém spolu hráli. Coburna doporučil režisérovi Johnovi Sturgesovi právě Vaughn.

23. Ve filmu zemřelo 55 postav.

24. Čtyři herci ze sedmičky, kteří nakonec ve filmu zemřeli – Charles Bronson (Bernardo), Robert Vaughn (Lee), James Coburn (Britt) a Brad Dexter (Harry) – se s režisérem Johnem Sturgesem i mezi sebou hádali o to, kdo zemře první a za jakých okolností.

Robert Vaughn (Lee)

Robert Vaughn (Lee)

25. Robert Vaughn (Lee), kterého známe např. ze seriálu Podfukáři (od r. 2004), je již jediným žijícím ze sedmičky kovbojů. O téměř 40 let později se k Sedmi statečným (od r. 1998) vrátil ve stejnojmenném seriálu, tentokrát však hrál soudce Orena Travise.

26. Elmer Bernstein, který napsal hudbu k filmu, složil hudbu i k parodii na tento film s názvem Tři amigos (1986).

James Coburn, režisér John Sturges, Steve McQueen a Charles Bronson při natáčení filmu Velký útěk (1963)

James Coburn, režisér John Sturges, Steve McQueen a Charles Bronson při natáčení filmu Velký útěk (1963)

27. Trojice Steve McQueen, Charles Bronson a James Coburn si pohromadě zahrála v roce 1963 ve filmu Velký útěk, který opět režíroval John Sturges.

28. Režisér původního snímku Sedm samurajů (1954) Akira Kurosawa věnoval Johnu Sturgesovi po skončení premiéry filmu Sedm statečných samurajský meč. Bylo to na znamení, že se mu snímek více než líbil.

Akira Kurosawa

Akira Kurosawa

29. V kinech utržil film 11 000 000 dolarů, výroba stála 2 500 000 dolarů.

30. Elmer Bernstein získal Oscara za hudbu.

Elmer Bernstein (1955)

Elmer Bernstein (1955)

31. Film patří mezi ty, ke kterým bylo vytvořeno nejvíce českých dabingů. Existují hned 4 dabingové verze, a to z let 1968, 1994, 2006 a 2007.

32. Film se stal takovým hitem, že do konce 60. let vznikla jeho volná pokračování Návrat sedmi statečných a Pistole sedmi statečných – ovšem už v jiné herecké sestavě i režii. Stejně jako seriál v 90. letech se nesetkaly již s takovým úspěchem.

Zdroj

Další články

Zavří­t reklamu