válkaČeskoslovenskoobjevy

3000 let starou sochu ženy objevili v Turecku. Ztělesňuje božskou matku, nebo chetitskou královnu?

3000 let starou sochu ženy objevili v Turecku. Ztělesňuje božskou matku, nebo chetitskou královnu?
Zdroj: livescience.com

Hlavu a horní torzo obrovské ženské sochy objevili archeologové na jihovýchodě Turecka poblíž syrských hranic. Podle dochovaných zbytků mohla být socha vysoká až pět metrů. Podle všeho představovala bohyni nebo ženu, která hrála prominentní roli v neochetitském království.

Yvonne Pokorná 22. září 2017

Socha byla vyrobena z čediče a je asi 3000 let stará. Její nalezené torzo měří na výšku 1,1 metrů a na šířku sedm metrů. Experti tedy odhadují, že celá délka původní sochy byla až pět metrů. Zdá se, že byla zřejmě při nějakém rituálu ve starověku úmyslně poškozena.

“K jejím pozoruhodným rysům patří prstence vlasů vyčnívající zpod šátku, který halí její hlavu, ramena i záda,” uvedl šéf vykopávek Timothy Harrison z Torontské univerzity.

Pozůstatky chrámu z doby železné v Tell Tayinat

Pozůstatky chrámu z doby železné v Tell Tayinat

Socha byla nalezena na archeologickém nalezišti Tell Tayinat, v místě, kde stávala monumentální brána, která vedla do citadely v Kunulua. Kunulua bylo v době mezi lety 1000 – 738 před naším letopočtem centrem neochetitského království Patina, které vzniklo po zániku Chetitské říše.

Podle informací archeologického týmu ležela socha tváří k zemí v silné vrstvě kamenných úlomků, mezi nimiž se našly i fragmenty jejích očí, nosu a obličeje a rovněž pozůstatky dalších, již dříve objevených soch, včetně hlavy patinského krále Suppiluliumaše. “Objev těchto drobných fragmentů umožní co nejlépe, ne-li zcela, restaurovat tvář a horní část trupu původní figury,” sdělil novinářům Harrison.

Socha krále Suppiluliumaše

Socha krále Suppiluliumaše

Zatím není jasné, koho socha představuje. Archeologové však již přispěchali s několika teoriemi. Podle jedné z nich by mohla reprezentovat Kubabu, velkou božskou matku, uctívanou ve starověké Anatolii. “Jsou tu ale také stylistické a ikonografické náznaky, že socha představuje lidskou postavu, možná manželku krále Suppiluliumaše, nebo, což je ještě zajímavější, ženu jménem Kupapiyas, která byla manželkou nebo snad matkou krále Taity, jenž měl založit město Tayinat,” řekl Harrison.

Kupapiyas je jediné dochované jméno ženy v tomto regionu z počátku prvního tisíciletí před naším letopočtem. Podle luwianských hieroglyfických nápisů žila více než sto let a byla prominentní matriarchální postavou starých Chetitů.

“Objev této sochy zvyšuje pravděpodobnost, že ženy hrály v politickém a náboženském životě komunit rané doby železné mnohem významnější roli, než jak tomu nasvědčují existující historické záznamy,” upozornil kanadský vědec.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu