válkaČeskoslovenskoobjevy

3000 let staré geoglyfy zřejmě znázorňují nebesa

3000 let staré geoglyfy zřejmě znázorňují nebesa
Zdroj: livescience.com

Před více než 3000 lety vytvořili lidé v údolí Chao v Peru kamenné obrazce, které pravděpodobně představují konstelace nebeských těles.

Yvonne Pokorná 29. srpna 2018

Tyto geoglyfy jsou zajímavé tím, že mají kamenné vstupy. Podle archeologů jimi dávní lidé procházeli, když se chtěli účastnit určitých obřadů či rituálů, které se konaly v prostoru geoglyfů. Ty byly součástí mnohem rozsáhlejší ceremoniální oblasti, nazývané dnes Pampa de las Salinas, která sestává z více než 20 archeologických nalezišť, včetně chodníků, náměstí a masivního kopce zvaného „Los Morteros“, jenž je tvořen z pozůstatků starých budov, jakož i ryb a rostlin.

“Zdá se, že Pampa de las Salinas byla místem, kde se konaly slavnostní obřady, přičemž ho využívaly všechny blízké komunity,” uvedla Ane Cecilia Mauriciová, pomocná profesorka na Papežské katolické univerzitě v Peru, která řídí výzkum v této oblasti. Přesto jsou vědci zmateni ohledně významu struktur nacházejících se v Pampa de las Salinas a nejsou si jisti, co přesně na těchto místech před tolika lety probíhalo.

Kruhové značky z kamenů

Kruhové značky z kamenů

Nebeské geoglyfy

Dva z geoglyfů byly objeveny už v 70. letech minulého století, zatímco o objev zbylých tří se zasloužil právě tým profesorky Mauriciové. Všechny geoglyfy byly postaveny za pomoci hromady malých, hranatých kamenů, které na zemi tvoří různě velké kruhové znaky. „Geoglyfy se nacházejí uvnitř velkých čtyřhranných prostor o rozloze 50 krát 50 metrů, nebo i větších, které mají brány, kudy mohli lidé procházet,” popsala kamenné struktury Mauriciová.

Vzory, které geoglyfy vytvářejí, velmi připomínají nebeské obrazce. Jeden z geoglyfů, který byl nalezen v sedmdesátých letech minulého století, zobrazuje astronomickou konstelaci známou jako Jižní kříž a podle Mauriciové „je pravděpodobné, že ostatní geoglyfy jsou spojeny se souhvězdími”.

Výzkumníci si nejsou jisti, kdy byly tyto geoglyfy postaveny, i když pravděpodobně se datují do období před více než 3 000 lety, protože všechna místa v Pampa de las Salinas přestala být používána právě v té době.

Výzkumný tým nenašel žádné artefakty na povrchu geoglyfů, což značně znemožňuje určit jejich stáří. Výzkumníci proto plánují použít termoluminescenční datování, ve kterém se měří množství jímané energie na usazeninách geoglyfů, aby se získala lepší představa o tom, jak staré jsou tyto struktury.

Letecký snímek zachycuje horu Los Morteros s výhledem na vyschlou zátoku Pampa de las Salinas.

Letecký snímek zachycuje horu Los Morteros s výhledem na vyschlou zátoku Pampa de las Salinas.

Los Morteros

Nejstarším místem v oblasti Pampa de las Salinas je hora Los Morteros, která se datuje nejméně na 6000 let. “Náš výzkum naznačuje, že nejstarší fáze Los Morteros souvisejí s vytvořením kupy nahromaděných organických odpadů, a to mořské fauny a rostlinných zbytků v prostorách s hliněnými povrchy a kamennými ohništi. Teprve později se v Los Morteros stavěla architektura z nepálených cihel a po ní kamenná architektura, obě s monumentálními a ceremoniálními charakteristikami,” uvedla Mauriciová.

Lidé žili právě v místě, kde byl postaven Los Morteros. “Ale později, když se toto místo stalo monumentálním, neexistuje žádný důkaz o tom, že by v Los Morteros či dokonce v celé oblasti Pampa de las Salinas žilo nějaké obyvatelstvo,” dodala archeoložka. Lidé nakonec přestali Los Morteros používat před 5000 lety a slavnostní aktivity se soustředily na jiných nových místech v Pampa de las Salinas.

Tým profesorky Mauriciové bude dál toto místo zkoumat a doufá, že se mu podaří rozptýlit jeho četná tajemství.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu