válkaČeskoslovenskoobjevy

30 milionů lidí sledovalo, jak se otevíral tajný Al Caponeho trezor, nebylo v něm nic

30 milionů lidí sledovalo, jak se otevíral tajný Al Caponeho trezor, nebylo v něm nic
Zdroj: thevintagenews.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Alphonse Gabriel Capone neboli Al Capone byl nejznámější mafián v dějinách. Sedm let byl hlavou zločinu v Chicagu, které se stalo městem gangů a klanů.

Tomáš Chalupa 6. prosince 2018

Capone doslova rostl pro kriminál a jeho život byl odmalička spojen s násilím a zločinem. Ve 14 letech udeřil učitelku ve škole pěstí do obličeje a byl vyhozen. To bylo naposledy, co ho někdo ve škole viděl. Dál už se jen potuloval po ulicích a v New Yorku se stal členem pouličních gangů. Přezdívalo se mu Jizva, protože měl na tváři jizvu od bitky s Frankem Galluciem. Caponemu to spíše přidalo na vážnosti, než aby se za to nějak styděl.

Ve dvaceti se Capone přesunul do Chicaga. Šel tam za svým mentorem a přítelem Johnnym Torriem. Společně s ním založil zločineckou organizaci s názvem Chicago Outfit. Capone a Torrio kontrolovali prostituci a herny ve městě, a to až do prohibice. Tehdy k tomu přibrali pašování nelegálního alkoholu.

V roce 1925 už byl Capone neotřesitelnou hlavou zločinu v Chicagu. Torrio opustil Spojené státy a Capone měl celou organizaci jen pro sebe. Pronikl do vyšších pater společnosti, žil v luxusu, obklopoval se známými lidmi, politiky, herci i zpěváky a samozřejmě spoustou krásných děvčat. Byla to zlatá doba jeho zločinecké kariéry.

Zaměstnával v té době 600 gangsterů po celém městě. Takové síle nemohl žádný jiný mafián konkurovat. Chicago patřilo zcela Caponemu a problém dostat se mu na kobylku měla i policie. Ročně vydělával přes 100 milionů dolarů, což byly tehdy obrovské peníze a dnes by to bylo hodně přes miliardu. Díky obrovským ziskům mohl udržovat celou svou armádu gangsterů, ale také úplatných politiků, soudců a policistů v chodu.

Byl zatčen až 5. června roku 1931 za daňové úniky. Policie neměla šanci dostat jej za vraždy a další zločiny, protože Capone byl mazaný a samozřejmě nic z toho nevykonával sám, na všechno měl své lidi. A najít spojení mezi ním a vraždami se nikdy nepodařilo. Ale daně platit musel a i tomu se samozřejmě snažil vyhnout. Takže ho nakonec dostali za daňové delikty.

U soudu vyfasoval Capone 11 let, což bylo málo vzhledem k tomu, že jeho zločiny mu reálně mohly vynést i elektrické křeslo. Ale z těch obviněn nikdy nebyl. V roce 1932 byl umístěn do vězení v Atlantě. Byla mu navíc diagnostikována syfilida. Později byl převezen do nechvalně známé věznice Alcatraz, zvané Skála.

Tam strávil další roky, ale většinou ve vězeňské nemocnici, protože jeho zdravotní problémy se zhoršovaly. Přibyly i mentální problémy způsobené dlouhodobým užíváním kokainu, kterého pochopitelně ve vězení měl nedostatek. Byl propuštěn v roce 1939, strávil zbytek života v různých léčebnách a zemřel v Miami 25. ledna 1947.

Jenže zůstalo záhadou, kde jsou všechny ty Caponeho miliony. Byl extrémně bohatý, u soudu nic neprozradil a nikdo netušil, kde má všechny své peníze. Nevěděla to ani jeho žena. Jeho žena tvrdila, že to Capone, který už měl vážné psychické problémy, jednoduše zapomněl. Lidé hledali neúspěšně jeho poklad už v dobách, kdy byl zavřený ve vězení.

Stavební společnost Sunbow se pustila do rekonstrukce chicagského hotelu Lexington, kde Capone žil v dobách své největší slávy a kde měl svůj hlavní stan. Při průzkumu základů narazili stavbaři na sérii podezřelých podzemních chodeb. Vedly do nedalekých barů a bordelů a zcela zjevně to byla Caponeho úniková cesta, pokud by si pro něj do hotelu přišla policie.

V podzemí byla objevena také střelnice a také zabezpečený podzemní trezor. Velmi rychle se začaly šířit domněnky, že v sejfu jsou všechny Caponeho miliony. Byl dokonce zajištěn speciální živý televizní přenos pro okamžiky, kdy měl být trezor otevřen. Show tehdy sledovalo 30 milionů diváků. Jenže jak se ukázalo, uvnitř bylo jen několik prázdných lahví, jinak nic. I přes tento neslavný konec to bylo nejsledovanější vysílání. Ovšem kde jsou ukryty Caponeho miliony, to se stále neví ani dnes.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu