válkaČeskoslovenskoobjevy

30 000 let starý písemný systém se skrývá v inckém Sacsayhuamánu

30 000 let starý písemný systém se skrývá v inckém Sacsayhuamánu
Zdroj: messagetoeagle.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Třicet tisíc let starý písemný systém je zasazen do tajemné megalitické stavby Sacsayhuamán v Peru. S touto provokativní a poněkud kontroverzní teorií přišel nezávislý badatel Dr. Derek Cunningham, jehož článek vyšel v časopise Popular Archeology.

tyrion 23. června 2016

Sacsayhuamán poutá pozornost mnoha badatelů z celého světa, kteří se zoufale snaží rozklíčovat jeho tajemství. Mamutí třístupňová stavba z doby Inků se skládá z obrovských, přesně opracovaných kamenů o různé velikosti, které jsou na sobě položeny bez jakékoli spojovací hmoty.

“Kamenné bloky k sobě přiléhají tak dokonale, že mezi ně nelze strčit čepel nože,“ napsal si do svých poznámek Pedro Pizarro, bratr slavného dobyvatele Franciska. Při otřesech půdy jen nadskočí a dosednou zpět na své místo. Je záhadou, jak Inkové tyto obrovské kamenné bloky před mnoha staletími transportovali, ukládali a opracovávali. Odhaduje se, že stavba započatá ve 13. století trvala nejméně 70 let a pracovalo na ní asi 30 tisíc dělníků. Někteří archeologové se však domnívají, že alespoň její spodní část je mnohem starší a stavěli ji tak příslušníci jiné kultury. Sami Inkové věřili, že monument postavila starodávná, neznámá rasa lidí vedená mocným bohem, který sestoupil z nebes. Otázkou je, proč se s něčím takovým pachtili, k čemu jim tahle podivná stavba měla sloužit.

Některé kamenné bloky mají úctyhodnou velikost a váhu – největší z nich měří 5 x 5 x 4 metry a jejich hmotnost je odhadnuta na 128 tun.

Některé kamenné bloky mají úctyhodnou velikost a váhu – největší z nich měří 5 x 5 x 4 metry a jejich hmotnost je odhadnuta na 128 tun.

Teorie, kterou předložil publicista a badatel Derek Cunningham, může tuto záhadu alespoň zčásti osvětlit. Podle něj kamenné bloky tvoří úhly, které korespondují se vzájemným postavením Měsíce, Slunce a Země, jakož i se zatměním Slunce a Měsíce. To sice není nic až tak objevného, neboť – jak víme – mnoho starověkých kultur stavělo své monumenty a města podle postavení těchto nebeských těles. Nicméně Cunningham jde ještě dál a tvrdí, že stavitelé Sacsayhuamánu vynalezli složitý písemný systém, starý přinejmenším 30 000 let. Tento starobylý druh písma je základem geometrických forem, které braly v úvahu pohyby Slunce i Měsíce. Podle této hypotézy byly astronomické hodnoty nutné pro předpovídání zatmění převáděny na úhlové hodnoty.

Astronomické pozice pozorovatelné shora na půdorysu Sacsayhuamánu.

Astronomické pozice pozorovatelné shora na půdorysu Sacsayhuamánu.

“Každá astronomická hodnota (dohromady je tu devět standardních hodnot) byla pradávnými astronomy vybrána, aby pomohla předpovídat zatmění. Tyto astronomické termíny jsou směsí hodnot, které astronomové používají při měření času (siderický Měsíc, který trvá 27,32 dne) a hodnot k zjišťování, kdy se Měsíc, Země a Slunce protnou v uzlech. To zahrnuje použití nodálního cyklu Měsíce o délce trvání 18,6 let, 6,511 drakonických měsíců mezi obdobími zatmění a také 5,1 stupňů úhlu sklonu oběžné dráhy Měsíce. Zbývajícími hodnotami jsou obvykle buď poloviční hodnoty různých měsíčních intervalů nebo hodnot souvisejících s jedenáctidenním rozdílem mezi lunárními a solárními roky,” vysvětluje Cunningham.

Zlaté sošky kultury Muisca v sobě rovněž nesou astronomické hodnoty.

Zlaté sošky kultury Muisca v sobě rovněž nesou astronomické hodnoty.

Sacsayhuamán však není jediným místem na světě, kde byl takovýto astronomický design odhalen. Cunningham ho při svém bádání na různých místech světa objevil například u sošek kultury muisca v Kolumbii nebo v geoglyfu s obrem Atacamou v Chile. Nicméně k potvrzení jeho hypotézy by byl nutný další výzkum. Jak Cunningham zdůrazňuje, satelitní snímky nemohou nahradit přímý terénní výzkum. Pokud by se však nakonec ukázalo, že měl pravdu, zřejmě by to změnilo lidský pohled na prehistorii.

Další články

Zavří­t reklamu