válkaČeskoslovenskoobjevy

3 400 let stará nekropole náležela neznámé skupině bohatých Egypťanů

3 400 let stará nekropole náležela neznámé skupině bohatých Egypťanů
Zdroj: livescience.com
+ 6 fotek+ 7 fotek

Zatímco se všechny oči upíraly k tajemným komnatám Tutanchamonovy hrobky, v egyptském Asuánu byla mezitím objevena další nekropole s desítkami kamenných hrobek a jednou svatyní. Našly se tu zbytky mumií, ozdobené rakve a vzácné artefakty jako třeba amulety, korálky či pečetní prsten. Komu hrobky patřily, je ovšem tajemstvím.

Irena Gruberová 8. dubna 2016

3400 let stará nekropole byla objevena v Gebel el Sisila, severně od Asuánu, proslulého svými žulovými lomy. „Dosud jsme na březích Nilu zdokumentovali přes 40 hrobek včetně malé svatyně,“ uvedla šéfka výzkumu Maria Nilssonová z univerzity ve švédském Lundu. „Mnoho z nich je ve špatném stavu. Jsou značně poškozené erozí, stoupající vodou a jejími solemi,“ poznamenala archeoložka.

Vstup do hrobky číslo 2

Vstup do hrobky číslo 2

Většina hrobek se skládá buď z jedné nebo dvou místností, které postrádají jakoukoli výzdobu i nápisy, takže zesnulé nelze identifikovat. Pod kamennými podlahami se ještě nachází jedna nebo více krypt.

Do hrobek se vcházelo po schodech a čtvercový vstupní otvor měl po obou stranách vertikální závoru, což naznačuje, že byl zakrytý velkým kamenem.

Předběžné analýzy nalezených kostí naznačují, že patřily mužům, ženám i dětem všeho věku. Propracovaný styl hrobek pak prozrazuje, že šlo spíše o vysoce postavené členy egyptské společnosti, nežli o dělníky, kteří v nedalekém lomu těžili žulu, která nechyběla snad v žádném staroegyptském chrámu.

Pečetní prsten nese jméno faraona Thutmose III.

Pečetní prsten nese jméno faraona Thutmose III.

„Nicméně vysocí úředníci, vezíři a jim podobní, kteří v Silsile působili, byli pohřbeni ve Vesetu, takže lidé, které do těchto hrobek uložili, zřejmě náleželi k vrstvě těsně pod nimi,“ domnívá se švédská vědkyně. Tomu ostatně odpovídá i pohřební výbava – zbytky maleb na rakvích, kousky obalů z mumií, různé korálky, amulety a dokonce i pečetní prsten s posvátným skarabeem a s kartuší faraona Thutmose III. Takovéto věci si mohli dovolit jen ti majetnější. Archeologický tým také u pohřebiště objevil menší kamennou svatyni se dvěma místnostmi a vchodem ozdobeným slunečním diskem s křídly.

Další články

Zavří­t reklamu