válkaČeskoslovenskoobjevy

294 druhů dinosaurů zanechalo před 68 miliony let šlápoty na strmé skalní stěně!

294 druhů dinosaurů zanechalo před 68 miliony let šlápoty na strmé skalní stěně!
Zdroj: The Daily Beast
+ 7 fotek+ 8 fotek

Skupina bolivijských horníků nemohla věřit svým vlastním očím, když objevila ve vápencovém lomu stěnu s více než pěti tisíci gigantickými šlápotami. Vypadalo to, jako kdyby po ní před miliony let šplhali pravěcí dinosauři.

Markéta Oderská 26. listopadu 2015

Cal Orko poblíž města Sucre je největším nalezištěm dinosauřích stop na světě. Na jeden a půl kilometru dlouhé a 150 metrů vysoké stěně vědci objevili šlépěje 294 různých dinosaurů, z nichž některé druhy ani neznali. V roce 1994 tu napočítali 462 dinosauřích stezek s 5 0550 jednotlivými šlápotami, které směřovaly nahoru a šikmo po strmé stěně. Znamená to, že dinosauři dokázali šplhat po skále? To by byla senzační záležitost vzhledem k jejich těžké váze přesahující 100 tun!

Dinosauří šlápoty na strmé skalní stěně

Dinosauří šlápoty na strmé skalní stěně

Jenže jako v případě mnoha jiných záhad mají vědci i pro tuto podivuhodnou stěnu jednoduché vysvětlení. V období druhohor nebyla vertikální, ale horizontální a plná bláta! V oblasti tehdy vládlo příjemné vlhké klima a nacházelo se zde velké jezero. Dinosauři se k němu přicházeli napít a v jeho bahně zanechali své stopy. Při vysychání jezera pak šlápoty ztvrdly. Pohybem zemských desek před 68 miliony let se stěna s otisky zvedla do svislé polohy, takže si ji dnes můžeme prohlížet jak obraz v galerii. Vědci pak z nich mohou ledacos vyčíst o chůzi, stavbě těla i životním stylu tehdejších pravěkých ještěrů.

Další články

Zavří­t reklamu