válkaČeskoslovenskoobjevy

28. říjen 1988 – den, kdy oslavy vzniku republiky přerostly v protivládní demonstrace

28. října 1988 u příležitosti 70. výročí vzniku Československa proběhla v centru Prahy bouřlivá protikomunistická demonstrace. Podle odhadů se jí zúčastnilo 2000 až 5000 lidí. Za pomoci vodních děl, obrněných transportérů a obušků ji tehdejší totalitní policie brutálně potlačila. Tato akce byla jednou ze série protivládních vystoupení, jimiž vrcholil odpor proti tehdejšímu režimu a které vedly k jeho pádu v listopadu 1989.

Václav Pokorný 28. října 2020

V roce 1988 začaly v komunistickém Československu sílit projevy otevřeného nesouhlasu s vládnoucím režimem. Kromě disidentů se k nim začalo připojovat stále více dosud mlčících občanů, kterým vadila totalitní vláda jedné strany, zákaz shromažďování a volného projevu, nemožnost vycestovat do zahraničí a hospodářský úpadek země.

Sérii protirežimních demonstrací odstartovaly bratislavská svíčková demonstrace a především 21. srpen 1988, kdy se v den 20. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy sešlo na Václavském náměstí v Praze na 10 tisíc lidí. Po této úspěšné akci se opoziční skupiny rozhodly využít i dalšího blížícího se jubilea k zorganizování velké otevřené demonstrace u příležitosti 70. výročí vzniku republiky. Manifestace byla ohlášena na 28. říjen. Byly vydány letáky a do Prahy se chystala spousta lidí.

Thumbnail # V roce 1969 vyšly do ulic statisíce na největší protiválečné protesty v historii
Mohlo by Vás zajímat:

V roce 1969 vyšly do ulic statisíce na největší protiválečné protesty v historii

Komunistický režim však reagoval jednoznačně a tuto akci nezávislých iniciativ zakázal. Pokusil se o ofenzivní manévr a po mnoha desetiletích se k 28. říjnu jednoznačně přihlásil. Tehdejší federálního shromáždění zařadilo tento den opět mezi státní svátky.

Byla ohlášena celá řada oficiálních vzpomínkových akcí a v médiích se otevřel pro téma vzniku Československa nebývale široký prostor. Do té doby totiž komunisté o událostech kolem vyhlášení republiky a osobnostech jako T. G. Masarykovi více méně mlčeli.

Thumbnail # Exkluzivně: Masarykův triumfální návrat do vlasti
Mohlo by Vás zajímat:

Exkluzivně: Masarykův triumfální návrat do vlasti

U příležitosti výročí vzniku republiky komunisté přichystali přísně organizovanou oslavu. Jejím vyvrcholením měla být po dlouhé době manifestace na Václavském náměstí, svolaná o den dříve na 27. října. Jako hlavní řečník tu vystoupil Miroslav Štěpán, tehdejší vedoucí tajemník městského výboru KSČ. Varoval občany chystající se následující den na zakázanou neoficiální demonstraci prohlášením, že „republiku si rozvracet nedáme!“

Přestože se režim připravil na „narušení pořádku“ soustředěním policejních sil a „preventivním“ zadržením více než 50 prominentních disidentů (mimo jiné Václava Havla), na Václavském náměstí se demonstrovalo. Odhady o počtu účastníků se liší. Zatímco oficiální média hovořila o dvou tisících, rádio Svobodná Evropa hlásilo 5000 demonstrantů. Ti před sochou svatého Václava provolávali hesla „Masaryk“, „svoboda“ a zpívali státní hymnu. Pořádkové síly zasáhly proti demonstrujícím za pomoci vodních děl a obrněných vozů.

Po vyklizení Václavského náměstí se lidé shromáždili na Staroměstském náměstí, ale i zde policie tvrdě zasáhla. Při srážkách bylo zatčeno i zraněno několik desítek osob.
Policejní zásah z října 1988 měl po letech i soudní dohru. Roku 1990 byl Miroslav Štěpán odsouzen ke dvěma a půl roku vězení za to, že dal pokyn použít proti účastníkům demonstrace vodní děla a granáty se slzotvorným plynem. Po odpykání poloviny trestu byl podmínečně propuštěn.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu