Všechno mohlo dopadnout jinak. Bez happy-endu, Richarda Gera i Julie Robertsové.

Všechno mohlo dopadnout jinak. Bez happy-endu, Richarda Gera i Julie Robertsové. | zdroj: moviefone.com


28 faktů, které jste (možná) nevěděli o filmu Pretty Woman. Vivian měla jet na drogách!

TÉMATA: filmy | hollywood | julia roberts | richard gere | pretty woman

user-avatar

Blondie

14. 12. 2015 | 15:45

Dnes již legendární a pro mnohé fanoušky i kultovní snímek se stal přelomovým bodem v dosavadní umělecké kariéře obou hlavních představitelů, Richarda Gera a Julie Robertsové. Definitivně je katapultoval mezi největší hollywoodské hvězdy. V roce 1989, kdy se Pretty Woman natáčela, byla Julia prakticky neznámá, začínající herečka. Role prostitutky Vivian, která ji tolik proslavila, ovšem původně nebyla zdaleka tak sympatickou osobou a sám film zprvu neměl být romantickou komedií, ale temným dramatem o prostituci.

Vivian šlape chodník a sní o princi na bílém koni. Jednoho večera náhodně potká na hlavním hollywoodském chodníku slávy pohledného a trochu tajemného milionáře Edwarda Lewise, který si ji odvede do přepychového hotelového apartmá. Ráno ji učiní nabídku, aby mu po celý týden dělala na veřejnosti doprovod. Dál už to znáte – Vivian se snaží proměnit z pouliční štětky ve velkou dámu a během té doby se zamiluje do nepoznaného přepychu i do svého nového ochránce. Ten si ji chce zprvu vydržovat jen jako svoji milenku, když ale na to nepřistoupí a hrdě odejde, vydá se za ní, aby ji požádal o ruku. Zní to jako pohádkový příběh  o Popelce a v lecčem to připomene i divadelní hru Pygmalion od G. B. Shawa, jenže původní scénář měl k moderní pohádce se šťastným koncem hodně daleko.

1. Původní scénář i námět k filmu se jmenoval 3000 dolarů, mělo jít o ponurý, smutný příběh drogově závislé prostitutky bez happy-endu.

2. Vztah mezi Vivian a Edwardem nebyl rozhodně idylický, spíše konfliktní a kontroverzní. V původním scénáři byla Vivian závislá na kokainu a součástí dohody bylo, aby se ho po celý týden nedotkla. Dohodu ale nedodržela. Ve filmu měla být scéna, kde Vivian prodává kokain, aby si vydělala na cestu do Disneylandu. Ovšem když se to Edward dozví, vyhodí ji z auta a ujede jí.  

3. Na konci filmu měl být záběr, jak Vivian se svou kolegyní z branže míří autobusem směr Disneyland.

Julia Robertsová v roli šlapky Vivian

4. Tyto rysy filmu však producentka Laura Ziskinová radikálně změnila – nechala film sestříhat, z Vivian udělala sympatickou osobu. Celý scénář byl do finální podoby mnohokrát přepsán. 

5. Julia Robertsová původně přijala roli s tím, že půjde o temné sociální drama, ukazující těžký život prostitutek. Poté co se koncept filmu změnil, dalo produkci mnoho práce herečku přesvědčit, aby ve spolupráci pokračovala. 

6. Richard Gere ve snímku původně nechtěl hrát, k roli jej osobně přemluvila Julia Robertsová společně s režisérem Garry Marshallem. 

7. Celková délka hotového filmu činila 16 000 metrů, výrobní štáb však měl před finálním sestřihem k dispozici celkem 98 000 metrů natočeného materiálu, většina scén byla natočena nejméně ve třech různých verzích (pouze s výjimkou scény, kdy Vivian ve večerní róbě obdivuje náhrdelník a Edward jí sklapne krabičku). 

Julia Robertsová s režisérem filmu Garry Marshallem

8. Některé vystřižené scény lze najít na DVD vydaném k 15. výročí. Vystřižena byla např. scéna, v níž se Vivian nabízí Edwardovi na Hollywood Boulevardu, nebo scéna, kde je po odchodu z baru Blue Banana přepadena drogovými dealery a Edward ji společně s řidičem Darrylem zachrání. 

Burt Reynolds

9. Role bohatého podnikatele Edwarda byla původně nabídnuta o mnoho staršímu Burtovi Reynoldsovi. Ten však neodhadl potenciál příběhu a roli lehkovážně odmítl. 

10. Hlavní postavu prostitutky Vivian měla hrát Brooke Shields, ale režisér Garry Marshall ji vyměnil za Julii Robertsovou. 

11. Ve hře o obsazení hlavní ženské role byly také Diane Lane, Laura Dern, Daryl Hannah a Sarah Jessica Parker. 

Brooke Shields ve filmu Speed Zone (1989)

12. Scéna, ve které se Vivian převaluje v posteli a kamera detailně zabírá její tělo od nohou, přes břicho až k ruce, která pomalu zaklapne zvonící budík, vyvolala hlavně u mužských diváků velký ohlas. Snímané tělo však nepatřilo Julii Robertsové, tuto scénu za ni natočila o pět let starší dublérka Shelley Michelle. Když tato informace obletěla svět, kromě negativních reakcí se postarala o zviditelnění dosud přehlížené profese tělesných dublérů. 

13. Také na kultovním filmovém plakátu byla použita postava Shelley Michelle, na niž se pak jen počítačově namontovala hlava herečky Julie Robertsové. 

14. Vlasy Richarda Gera jsou na plakátu výrazně hnědší než ve filmu. 

Filmový plakát k Pretty Woman

15. Kadeřníkům trvalo přes půl hodiny, když aranžovali Juliiny vlasy na prostěradle, tak aby to vypadalo co nejefektněji. 

16. Pro Julii Robertsovou muselo být vyrobeno speciální křeslo, jelikož po první části filmu začala trpět bolestmi zad, a to díky scénáristům, kteří vymýšleli, na co všechno si má sednout (pokud jste si všimli, sedí např. na schodech, faxu, okraji stolu...), aby to působilo v kontextu s její rolí přirozeně. 

Richard Gere ve filmu Pretty Woman osobně hraje na piáno.

17. Richard Gere během druhé noci s Vivian vlastnoručně improvizuje svoji vlastní hudbu na hotelový klavír a je tak znát, že jde o bývalého profesionálního hudebníka. 

18. Scéna, kdy Edward při darování diamantového náhrdelníku klepne víkem po prstech Vivian, ve skutečnosti nebyla ve scénáři. Šlo jen o improvizaci Richarda Gera, a ta se režisérovi zalíbila natolik, že ji ve filmu ponechal. 

Richard Gere a Julia Roberts

19. Ve scéně, kdy leží Vivian na zemi a sleduje starý film, dosáhli tvůrci až hysterického smíchu Julie Robertsové tím, že ji režisér lechtal na chodidlech, které byly mimo záběr. 

20. Šperk, který Vivian nosila při návštěvě v opeře, byl velice cenný a drahý originál, který stál skutečně 250 000 dolarů. Při natáčení scény byl přítomen ozbrojený člen ochranky klenotnictví, které ho zapůjčilo. 

Příchod Edwarda s Vivian do divadla

21. Scéna v sanfranciské opeře nemohla být vůbec natočena v San Francisku, neboť budova tamní opery byla poškozena v důsledku zemětřesení. Příchod Edwarda s Vivian do divadla ve vestibulu tak musel být natočen v hollywoodském přírodopisném muzeu. 

22. Oblečení prostitutky Vivian z úvodní pasáže filmu se po jeho premiéře stalo na krátký čas módním hitem, a to i přes fakt, že obnošený červený kabátek byl pořízen těsně před natáčením v second-handu za zcela minimální cenu. 

Julia Robertsová v červeném kabátku

23. Výrobci vozů Porsche a Ferrari, které se v příběhu objevují, dělali potíže. Nechtěli být spojováni s filmem, kde hraje hlavní roli prostitutka. 

24. Díky režisérově ženě, která pracovala na klinice pro pomoc pro lidi v nouzi, se Julia Robertsová seznámila s několika ženami z ulice a na pár hodin se s nimi během natáčení vytratila na kafe. 

25. Svoji vůbec první roličku zde ztvárnil americký komik Larry Miller jako prodavač Hollister v obchodě s oděvy. Totéž platí pro Hanka Azariu, který ztvárnil postavu policejního detektiva Albertsona vyšetřujícího vraždu prostitutky. 

Larry Miller a Richard Gere

26. Epizodní roličky si ve filmu zahráli i někteří členové filmového štábu, konkrétně hlavní kameraman Charles Minsky i režisér Garry Marshall (oba jako zametači chodníku před hotelem, G. Marshall navíc namluvil i hlas bezdomovce v Beverly Hills). 

27. Posledních pár vět nevymyslel žádný scénárista, ale producentka Laura Ziskinsová. Pokud nevíte, jde o tyto věty :" A co bylo potom? Když vyšplhal a zachránil ji? – Ona zachránila jeho". 

Julia Robertsová si pro Zlatý glóbus přišla v ne zrovna sexy ženském outfitu.

28. Rozpočet na film byl malý – pouhých 14,5 milionu dolarů, z toho honorář Julie Robertsové činil 300 000 dolarů. Snímek byl nakonec velmi úspěšně přijat jak u diváků, tak u kritiků a v roce 1990 se stal jedním z nejvýdělečnějších filmů (výdělek téměř 464 milionů dolarů). Julia Robertsová za roli získala Zlatý glóbus, dále získala nominaci na Oscara, Zlatý glóbus obdržel i Richard Gere a Hector Elizondo (za vedlejší roli), dále byl nominován scénárista J. F. Lawton na Writers Guild Award a cenu BAFTA.

 

Zdroj: Wikipedia/csfd.cz
 

user-avatar

Blondie

14. 12. 2015 | 15:45

Zavří­t reklamu