válkaČeskoslovenskoobjevy

28 000 plastových hraček popadalo do moře, vědci je využili

28 000 plastových hraček popadalo do moře, vědci je využili
Zdroj: unsplash.com

10. ledna roku 1992 se nákladní loď plující z Číny do Ameriky dostala do silné bouře. Do vody při bouři popadalo několik kontejnerů, jeden z nich obsahoval 28 000 plovoucích plastových hraček. Ty se pak staly součástí vědecké studie zkoumající mořské proudění.

Tomáš Chalupa 18. ledna 2021

V kontejneru se nacházely balíčky po čtyřech hračkách, byla to žlutá kačenka, červený bobr, modrá želva a zelená žabka. Kontejnery na vlnách do sebe narážely, takže zřejmě došlo k otevření jednoho z nich, a hračky se dostaly do moře.

Když se o této nehodě dozvěděli vědci zkoumající mořské proudy, dost se zaradovali. Běžně se ke zkoumání proudění používají speciální lahve, jejichž množství je ale omezeno na 1000 kusů na jednu studii. Nikdy by se nestalo, aby do oceánu vypustili 28 000 plovoucích předmětů, teď tam ale byly a bylo možné je využít pro vědecké účely.

Vědci je začali sledovat a sbírat. Většina hraček skončila na pobřeží Aljašky 3200 kilometrů od místa nehody. Dalších 400 pak plulo dál na východní pobřeží do Aljašského zálivu. Data o plavbě každého jednotlivého kusu byla zadávána do systému Ocean Surface Currents Simulation (OSCAR). Díky tomu se dařilo mapovat směr a intenzitu mořských proudů, které hračky unášely. Kachničky a další plastová zvířátka pak obeplouvaly svět ještě celé roky, dostaly se prakticky na všechny kontinenty s výjimkou Afriky a Antarktidy.

Thumbnail # V Austrálii našli vzkaz v láhvi, putoval po moři 132 roků
Mohlo by Vás zajímat:

V Austrálii našli vzkaz v láhvi, putoval po moři 132 roků

Plastové hračky se staly součástí regulérních vědeckých prací věnovaných mořským proudům, inspirovaly vznik knihy a také se objevily v jednom dokumentu Davida Attenborougha Modrá planeta II. Přesto je dnes oceánografie už někde jinde, místo hraček používá speciální bóje s GPS, nicméně význam hraček byl ve své době opravdu významný a poskytl oceánografům celkový pohled na mořské proudění na planetě Zemi.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu