válkaČeskoslovenskoobjevy

27 faktů, které jste (možná) nevěděli o seriálu Simpsonovi

27 faktů, které jste (možná) nevěděli o seriálu Simpsonovi
Zdroj: www.csfd.cz

Simpsonovi jsou naprostý fenomén, začali se vysílat v roce 1987 a právě běží 27. série. Přesto jich ale diváci nemají dost a žlutá rodinka má po celém světě miliony fanoušků napříč generacemi. Možná mezi jejich skalní obdivovatele patříte i vy, věděli jste ale, že jejich vizuální podoba vznikla během pár minut na chodbě poté, co byly původní postavičky studiem zamítnuty?!

Crazy Eyes 11. dubna 2021

1) Dům Simpsonových existuje i jako skutečná filmová atrakce na ulici 712 Red Bark Lane ve městě Henderson, v americkém státě Nevada. Postavili ho roku 1997.

2) IQ Carla Carlsona je 214, jak se dozvíme v 11. epizodě 25. série s názvem „Specs and the City“.

3) V roce 2013 společnost Universal Studio otevřela v Orlandu na Floridě zábavný luna park The Simpsons Ride o rozloze 30 tisíc m². Můžete tak navštívit část seriálového Springfieldu doopravdy. K vidění je například obchod se smíšeným zbožím Kwik-E-Mart od Apua. V hospodě U Vočka se můžete občerstvit pivem Duff, anebo si dát hamburger v Krusty Burgeru. Také se můžete pobavit v Krustylandu či se povozit na kolotoči Kanga a Kodose a mnoho dalšího.

4) Na úplném začátku seriálu Simpsonovi byl komiks „Život v Pekle“ od Matta Groeninga.

5) V 18. epizodě 20. série, když si Homer přisedne v jídelně k Noemovi, který následně na pokyn matky začne na tlesknutí vyjmenovávat hlavní města podle abecedy, se dostane až k písmenu D, přičemž ale nezmíní Bratislavu.

6) Lisa je jediná postava z celého seriálu, která má ozvučenou chůzi, a můžeme tak slyšet klapání jejích bot.

7) Sám Matt Groening prohlásil, že český dabing Simpsonových patří k jednomu z nejlepších na světě.

8) Pro postavu Milhouse Van Houtena, Bartova nejlepšího kamaráda, byl inspirací Paul Pfeiffer (Josh Saviano) ze seriálu Báječná léta (od r. 1988).

9) Nelson je celým jménem Nelson Mandela Muntz, což se dozvíme v 2. epizodě 22. série.

10) Komik Seth Rogen napsal 1. epizodu 21. série s názvem „SuperHomer“.

11) Cucání dudlíku „dabuje“ samotný Matt Groening – tvůrce seriálu.

12) Ztracená epizoda 1. série s názvem „Mrtvý Bart“ prý existuje. Konspirační teorie tvrdí, že ji napsal přímo Matt Groening, který měl toho času podivnou náladu. Příběh je o tom, jak celá o dost depresivnější rodina letí na výlet. Bart blbne a těsně před přistáním rozbije okénko. To ho vycucne ven a padá asi 15 metrů volným pádem. Děj se posouvá kupředu o rok a zbylí členové rodiny vypadají na umření. Po malé Maggie a domácích zvířatech není ani stopy. Oficiálně se řeklo, že tento díl je prací neznámého fanouška

13) 12 dabérů dabuje 123 různých postav.

14) Produkce seriálu měla s televizí FOX smlouvu, která dovolovala jakkoliv si dobírat jakoukoliv slavnou osobnost i samotnou televizi FOX, což jde vidět například v epizodě „Zachraňte hvězdnou oblohu“.

15) Paul McCartney souhlasil s dabingem své postavy v epizodě „Líza vegetariánkou“ pod podmínkou, že Líza už vegetariánkou zůstane.

16) Časopis Time v čísle z 14. 6. 1999 umístil Barta Simpsona na 84. místo v žebříčku 100 nejvlivnějších lidí 20. století. Post před ním obsadil americký fyzik William Shockley a za ním swingový zpěvák Frank Sinatra.

17) Postavy seriálu byly ve skutečnosti vytvořeny během několika minut na chodbě, jelikož původní navržené postavy byly zamítnuty.

18) 9. epizoda 23. série s názvem „Duch Vánoc příštích“ se odehrává v budoucnosti roku 2041. Bartoloměj se svými syny, Líza s dcerou a těhotná Margaret přijedou na Vánoce za abstinujícím Homerem a zešedivělou Marge. Scenárista Matt Groening se v rozhovoru nechal slyšet, že podle jeho představ by zrovna tento díl měl být tím posledním, pokud by seriál musel někdy skončit.

19) Chvíli se nad rodinkou Simpsonových stahovala mračna, protože hrozilo, že pokud se nepodaří snížit náklady na výrobu, bude 23. sézona jejich poslední. Nakonec se studio se zaměstnanci dohodlo na snížení platu o 30 %, díky čemuž bude jejich výplata činit přes 300 000 amerických dolarů za epizodu. Snížení platu se dotklo všech, kteří na seriálu pracují.

20) Producent James L. Brooks původně chtěl, aby rodina Simpsonových měla růžové vlasy.

21) Anagram jména Bart je anglické slovo „Brat“, což v překladu do češtiny znamená „Spratek“.

22) V arabských zemích, kde jsou Simpsonovi vysíláni, se Homer jmenuje Omar Shamshoon, pije místo piva limonády a sodu a jí egyptské hovězí párky místo hot dogů. To vše kvůli islámskému náboženství.

23) Podle mnohých animátorů se nejobtížněji kreslí hlava Lízy Simpsonové. Důvodem je její neobvykle špičatý účes, který vypadá jako kaktus.

24) Hlavní postavy mají žlutou barvu, aby upoutaly pozornost diváků, kteří přeskakují jednotlivé programy v televizi.

25) Řada celebrit se toužila do seriálu dostat a často souhlasili s tím, že budou jejich postavy portrétované ne zrovna v dobrém světle. Například Jasper Johns souhlasil, aby hrál kleptomana.

26) Tvorba každé série začíná tím, že všech 16 scénáristů dostane celý prosinec na to, aby předložili své nápady na všechny epizody následující série. Po Novém roce se provádí po dobu 6 až 9 měsíců animace tak, aby byla nová série připravená na začátek seriálové sezóny.

27) Ve 14. epizodě 11. série s názvem „Kdo ví, kdo ovdoví?“ zemřela tolika fanoušky milovaná Maude Flandersová. Jaký byl důvod? Její dabérka Maggie Roswell požadovala navýšení platu o 4 000 $, tedy o 146 268 Kč za jeden díl, aby získala zpět peníze, o které přišla cestováním ze svého domova z coloradského Denveru do nahrávacího studia v Los Angeles. Ale z Fox nabídli zvýšení jen o 150 $, tedy o 5 485 Kč, takže se rozhodla skončit.

Další články

Zavří­t reklamu