válkaČeskoslovenskoobjevy

26. ledna 1905 byl objeven Cullinan, největší diamant všech dob

26. ledna 1905 byl objeven Cullinan, největší diamant všech dob
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 5 fotek+ 6 fotek

Frederick Wells, manažer jihoafrického dolu, nemohl uvěřit svým očím. 26. ledna roku 1905 držel v rukou největší diamant, jaký se kdy našel. Vážil 0,6 kilo a vypadal nádherně. Wells jej ihned šel ukázat majiteli dolu, Siru Thomasi Cullinanovi.

Tomáš Chalupa 26. ledna 2021

Cullinan se pomocí prostředníků snažil obří diamant prodat, ale ani za dva roky se nenašel nikdo, kdo by jej koupil. Nakonec se k tomu odhodlala transvaalská vláda, která diamant chtěla prezentovat  britskému králi Edwardovi VII. u příležitosti jeho narozenin. Koupila jej za tehdy neuvěřitelných 150 tisíc liber.

Jenže převoz nejcennějšího kamene v dějinách lidstva pochopitelně přitahoval pozornost, takže bylo nutné vymyslet speciální krycí operaci. Oficiálně diamant putoval do Velké Británie na palubě parníku, což vyvolalo opravdovou senzaci, ve skutečnosti ale byl expedován v obyčejném balíku se známkou za tři šilinky. Jen tak nevyvolal skutečný diamant žádnou pozornost.

Poté, co byl vzácný nerost ukázán králi, byl odeslán k Josephu Asscherovi v Amsterdamu, což byl tehdy jeden z nejlepších expertů na řezání diamantů na světě. Ten studoval diamant po celé měsíce. Hledal nečistoty, a tudíž i cestu, kudy by bylo nejlépe diamant rozřezat. Jeho povrch byl ale tak plochý a hladký, že to vedlo k úvahám, že jde o ulomenou polovinu diamantu. Někde možná leží stejně velká polovina, ale nikdy se ji nepodařilo najít.

Thumbnail # Na některých planetách by mohly být diamanty, moře diamantů
Mohlo by Vás zajímat:

Na některých planetách by mohly být diamanty, moře diamantů

Řez diamantu prý vůbec neprobíhal hladce. Napoprvé se to nepodařilo vůbec, načež se Asscher uzavřel do své dílny a dalších devět měsíců diamant studoval a snažil se jej rozřezat. Nakonec se mu to podařilo a obří Cullinan byl rozřezán na devět dílů, z nichž největší je Great Africa Star s 530,4 karáty (106,08 g), největší opracovaný diamant světa. Je vsazen do královského žezla s křížem, do královské koruny je pak zasazen druhý největší diamant Cullinan II o hmotnosti 317,4 karátu (63,48 g). Oba tvoří nedílnou součást britských korunovačních klenotů. Sedm dalších briliantů o celkové hmotnosti 208,29 karátu (41,66 g) je v osobním vlastnictví královny Alžběty II., která je v roce 1953 zdědila po prababičce královně Marii. Kromě nich Alžběta II. vlastní soubor menších briliantů a nezpracované zlomky kamenů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu