válkaČeskoslovenskoobjevy

2500 let starý tibetský text popisuje přesně dnešní pandemii

2500 let starý tibetský text popisuje přesně dnešní pandemii
Zdroj: Wikimedia Commons

Může jít čistě jen o náhodu, neboť nemoci a epidemie provázejí lidstvo od nepaměti, přesto je zajímavé, že 2 500 let stará kniha o tibetské medicíně popisuje s překvapivou přesností propuknutí pandemie, kterou v souvislosti s novým druhem koronaviru zažíváme dnes.

Yvonne Pokorná 22. září 2021

Gyud-Zhi – tak se nazývá 2 500 let starý text o medicíně praktikované v Tibetu a himálajských oblastech. Věnuje se kromě jiného i epidemiím, pro které používá výraz „nyen-rim“.

Jak stojí v knize, v dobách takzvané kalijugy, což je nejnižší ze čtyř věků vývoje světa a trvá dodnes, se lidé stávají mimořádně chamtivými. Tento takzvaně temný věk je charakterizován mravním úpadkem, sobectvím, nevhodným chováním, zneužíváním duchovních sil, náboženskými rozbroji, válčením, užíváním chemických látek s ďábelským úmyslem ničit životy lidí, zvířat a hmyzu. „Maras (duchové) a Dakinis (bohové a bohyně) jsou silně znepokojeni a epidemie se šíří naším dechem, mění se v mračna a stávají se pandemiemi,“ popisuje v článku uveřejněném v Deccan Herrald tibetský lékař Jampa Yonten. Jako další projevy této doby uvádí extrémní klimatické změny, nedostatek či strázně, fyzické a emoční poruchy, hněv, strach a paniku. Problémy umocňuje také konzumace nezdravých nebo kontaminovaných potravin.

Thumbnail # Nadpřirozené schopnosti tibetských mnichů šokovaly vědce z Harvardu
Mohlo by Vás zajímat:

Nadpřirozené schopnosti tibetských mnichů šokovaly vědce z Harvardu

Zmiňovaná epidemie (nyen-rim) se projevuje příznaky, jako jsou plicní infekce, kašel, dýchací potíže, bolesti břicha, zvracení, průjem, horečka, pocení, slabost a výskyt tmavých pupínků. Ačkoli lidé tehdy neměli k dispozici mikroskop, v knize Gyud-Zhi se píše, že virus je zaoblený a tupý (koronavirus, jak víme, má kulatý tvar a tupé výčnělky). Nejcitlivějšími vstupními body jsou nos a ústa, takže je nutné, aby lidé používali masky. „Tento virus je v tradičním textu označován jako ‚tre tre ho‘: je neviditelný, pohybuje se jako blesk a je tvořen prvky větru a ohně,“ popisuje Yonten.

Léčba předepisovaná pro epidemii tohoto typu zahrnuje podávání léčivých bylin a zpívání manter. Bylinné výtažky se podávají ve formě odvarů, prášků, pilulek, kaší, tinktur a léčivých nápojů. Také se na krk vážou posvátné, požehnané amulety a byliny. Nedílnou součástí léčby je udržování klidné, vyrovnané mysli. Člověk nemá propadat panice a strachu, protože stres, deprese a úzkost podporují rychlejší šíření pandemie. Jak říká buddhistický mnich z 8. století Šantidéva: „Pokud lze problém vyřešit, nebojte se; pokud problém nelze vyřešit, nebojte se. Starosti žádný problém nevyřeší.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu