válkaČeskoslovenskoobjevy

2500 let starý Kou-ťienův meč je stále ostrý a leskne se, jako by byl zcela nový

2500 let starý Kou-ťienův meč je stále ostrý a leskne se, jako by byl zcela nový
Zdroj: thevintagenews.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Kou-ťienův meč byl objeven v roce 1965 archeology. Je to meč, který je po všech stránkách unikátní. Zajímavé na něm je zejména to, že je stále ostrý a lesklý.

Tomáš Chalupa 25. května 2017

Meč byl objeven v jedné z padesáti hrobek oblasti Chu-pej. V těchto hrobkách archeologové nalezli přes 2000 různých předmětů, mezi nimi i tento meč. Meč byl umístěn vedle kostry a dřevěné krabice. Když byl meč poprvé objeven, všichni byli udiveni jeho perfektním stavem, přestože podmínky ve kterých byl uložen, měly daleko k dokonalosti. Čepel byla stále ostrá, test prokázal, že lehce rozsekne dvacet listů papíru spojených dohromady.

Podle archeologů byl meč vykován z mědi, s malou příměsí železa a cínu. Vyroben byl někdy mezi lety 77 až 403 let před Kristem. Meč měří na délku půl metru, na šířku má čepel pět centimetrů. Je zdoben krystaly a je na něm vyrytý nápis: Meč patří Kou-ťienovi, králi říše Jüe. Právě proto se meči říká Kou ťienův meč.

Kou-ťien byl jeden z nejznámějších čínských císařů. V čele říše Jüe vedl válku proti státu Wu. V roce 495 před Kristem byl poražen v bitvě a zajat. Po pěti letech v zajetí byl propuštěn a ihned začal spřádat plány na pomstu. Trvalo mu deset let, než byl schopen s armádou napadnout hlavní město státu Wu. Právě v této poslední bitvě, kdy svého rivala porazil, mu měl dopomoci k vítězství i tento meč.

Dnes je meč vystaven v muzeu v Chu-pej společně s dalšími artefakty. Pro Číňany má tato zbraň velkou historickou důležitost. Odborníky i laickou veřejnost dodnes fascinuje, že se dochoval v tak vynikajícím stavu.

Další články

Zavří­t reklamu