Pro jedny sovětský kýč jak bič, pro druhé klasika všech klasik. Není Čecha, který by neznal legendárního ruského Mrazíka.

Pro jedny sovětský kýč jak bič, pro druhé klasika všech klasik. Není Čecha, který by neznal legendárního ruského Mrazíka. | zdroj: FDb.cz


25 faktů, které jste (možná) nevěděli o filmové pohádce Mrazík. Herci při natáčení trpěli

TÉMATA: filmy | pohádky | mrazík

user-avatar

Blondie

25. 12. 2015 | 12:00

Bylo nebylo, žil kdysi stařeček, který měl hodnou a pracovitou dceru Nastěnku, ale zlou ženu, která je oba týrala stejně jako její rozmazlená dcera Marfuša… Dál už nemusíme pokračovat, všichni ten příběh známe, mnohé z filmových hlášek umíme citovat zpaměti. Ruská filmová pohádka Mrazík u nás každoročním vysíláním doslova zlidověla a velká část národa ji bere jako nedílnou součást Vánoc stejně jako kapra a bramborový salát.

Mrazík je v českých luzích a hájích nejoblíbenější nečeská pohádka. A to již více než 50 let. V Rusku tento film sice také znají, ale nechápou, jak se z něj u nás mohl stát takový kult, že se český divák rok co rok těší, až si tuto pohádku na Vánoce zase pustí v televizi. Zřejmě netuší, se že o to do velké míry zasloužil skvělý český překlad a vynikající český dabing, neporovnatelný s originálem. Je to stejné jako u komedií s Louisem de Funésem, které se díky dabingu Františka Filipovského u nás těší větší popularitě než ve Francii. Důvodů, proč Češi Mrazíka tak milují, je však víc: od výborného hereckého obsazení, přes krásnou ruskou lesní a venkovskou výpravu, nezapomenutelné scény až po vtipné dialogy a půvabné hlášky, z nichž mnohé známe nazpaměť. Co však většinou neznáme, jsou některé překvapivé okolnosti celého natáčení. Pojďme si je proto připomenout. 

1. Nastěnce, kterou ztvárnila herečka Natalja Sedychová, bylo v době natáčení čtrnáct let. Na konkurz se vydala tajně, bez souhlasu rodičů. Ti když se o tom dozvěděli, natáčení jí okamžitě zatrhli. „Musel jsem s nimi promluvit a přemluvit je. Jednoduché jednání to nebylo,“ přiznal režisér filmu. Nakonec svolili. Obměkčil je zejména tučný honorář, který jejich dcera měla přislíbený.

První polibek

2. Polibek, který Nastěnka dostane od Ivana (Eduard Izotov), byl vůbec její první polibek v životě.

3. Babu Jagu hrál muž (Georgij Milljar), dědečka Hříbečka zase žena (Galina Borisová).

Baba Jaga z Mrazíka

4. Kostým a líčení Baby Jagy si sám navrhl její představitel Georgij Milljar.

5. Roli Marfuši měla slíbenou úplně jiná herečka – Tamara Nosová. „Když jsem ale na konkurzu uviděl Innu Čurikovou, jak přesvědčivě louská lískové ořechy, věděl jsem, že to je přesně ona. Svou favoritku jsem poslal domů,“ vzpomínal režisér Alexandr Rou.

Slavná scéna, kdy Marfuša louská ořechy.

6. Herečka Inna Čuriková však role Marfuši později litovala. Režisér totiž vyžadoval, aby Marfuša byla co nejšerednější, zkrátka daleko ošklivější než Nasťa. Když se poprvé uviděla po zásahu maskérů v zrcadle, rozbrečela se a z natáčení chtěla utéct. Role Marfuši jí způsobila komplex. Dlouhá léta byla kvůli ní terčem posměchu lidí. Pohádku proto viděla jen jednou v životě.

Inna Čurikovová v civilu zdaleka nebyla tak ošklivá jako její filmová Marfuša.

7. V jednou z rozhovorů Inna Čuriková uvedla, že ve scéně, kde louská v ústech ořechy, své zuby nešetřila a lískové ořechy skutečně louskala. „Bez žádných triků,“ dodala.

Zimní scéna z lesa

8. V době natáčení, v březnu 1964, nebyl v okolí Moskvy žádný sníh, proto se za ním musel štáb vypravit na poloostrov Kola, který leží u Murmansku, což je až za polárním kruhem. Tím se všechno prodražilo a náklady spolykaly skoro celý rozpočet filmu.

9. Herci během natáčení doslova trpěli. Točilo se v nelidských podmínkách, takže denně mrzli, propadávali se do sněhových závějí, v létě se zase někteří museli koupat v rybníce plném pijavic.

Marfuša skončila v rybníku.

10. Když Marfuša sedí pod smrkem a čeká na Mrazíka, místo do jablka se zakousla do cibule. Byla totiž mnohem levnější.

11. Mrazík (Alexandr Chvylja) v češtině zpívá "Vyrostla štíhlá jedlička", v originále však pěje o smrčku a ve skutečnosti je ve filmu vidět borovice.

Mrazík

12. V rámci úsporných opatření prý byla svatební hostina na konci filmu natřena petrolejem, aby z ní vyhladovělí herci neujídali.

14. Svatba na konci filmu je skutečná. Vystupovali v ní svatební hosté ze svatby Georgije Milljara (Baba Jaga). Kvůlii natáčení filmu museli být v kostýmech.

Svatba na konci pohádky

14. Alexandr Rou obsadil do role baby Jagy Georgije Milljara celkem čtyřikrát. Poprvé v roce už v roce 1939 ve filmu Vasilisa překrásná (1939), poté ve známém snímku Mrazík (1964), v titulu Ohněm, vodou a trubkami (1967) a nakonec ve filmu Zlaté parohy (1972). Poprvé tuto roli ztvárnil, když mu bylo 34 let, a naposledy pak v 67 letech.

Georgij Milljar v roli baby Jagy. Do češtiny ho skvěle namluvil František Filipovský.

15. Autorem filmového scénáře byl významný sovětský dramatik Nikolaj Robertovič Erdman (1900–1970), známý svou spoluprací s režisérem Vsevolodem Mejercholdem ve dvacátých letech 20. století a s Divadlem Na Tagance v 60. letech.

16. Originální scénář není napsán v rýmech, o rýmy se postaral až překlad K. M. Walló.

 Legendární imitátor Strýček Jedlička

17. Zvukové efekty pro film vytvořil známý imitátor Antonín "strýček" Jedlička. Předváděl nejen veškerá zvířata včetně kohouta, psů, koček, medvědů a prasat, ale i Marfušina (Inna Čuriková) ženicha, který se nakonec rozhodne, že chce za ženu Nastěnku.

18. Nikolaje Budaškina, který je autorem hudby k filmu, v jeho práci inspirovala hudba Nikolaje Rimského-Korsakova.

Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov (1844–1908) byl významný romantický ruský hudební skladatel.

19. Ve verzi uváděné v Tatarstánu, jedné z republik bývalého Sovětského svazu, byly z filmu odstraněny scény s loupežníky.

20. Po premiéře dostávala představitelka Nastěnky Natalja Sedychová tisíce dopisů s nabídkami ke sňatku. Režisér Alexandr Rou po ní chtěl, aby na všechny odepisovala. Natalija kvůli časové náročnosti odpověděla jen vězňům, protože se bála, že by ji některý z nich po propuštění mohl zabít.

 Natalja Sedychová alias Nastěnka

21. Osobní život herečky Natalji Sedychové vůbec nebyl jako z pohádky. Její manželství skončilo rozvodem a její jediný syn se odstěhoval za otcem. Zůstala tak sama.

22. Inna Čuriková, představitelka Marfuši, se s představitelkou Nastěnky Nataljií Sedychovou často stýkala i po natáčení. Jejich přátelství ale časem zcela vyprchalo.

 Ha, Ivan!

23. Eduard Izotov alias Ivan si poseděl tři roky ve vězení. V roce 1983 se totiž pokusil v Moskvě vyměnit nějaké valuty, což se tehdy považovalo za rozvracení devizového hospodářství. Byl mu zabaven veškerý majetek. Osud ho nešetřil ani na zdraví. Herec překonal šest mrtvic, po kterých ztratil paměť. Poslední roky života strávil na psychiatrii, kde i zemřel.

Eduard Izatov v pozdější době

24. Režisér Alexandr Rou získal za Mrazíka cenu Zlatého lva v Benátkách.

25. V 90. letech vyšel snímek v USA a byl zde označen za nejhorší film všech dob. Režiséru Stevenu Spielbergovi však údajně sebral dech.


 

user-avatar

Blondie

25. 12. 2015 | 12:00

Zavří­t reklamu