válkaČeskoslovenskoobjevy

24 novinářů vytvořilo v Minecraftu vytvořilo knihovnu cenzurovaných děl

+ 7 fotek+ 8 fotek

Necenzurovaná knihovna, tak pojmenovala skupina 24 členů skupiny Reportéři bez hranic své dílo, které vytvořila ve hře Minecraft. Chce tím bojovat proti cenzuře, která je stále praktikována v mnoha zemích světa.

Tomáš Chalupa 17. března 2020

Tvůrci ze 16 zemí (např. Egypta, Mexika, Ruska, Saúdské Arábie, Vietnamu) využili takzvaná zadní vrátka hry a vytvořili monumentální budovu i s přilehlým okolím. Budova je na veřejném serveru a může se do ní podívat každý hráč Minecraftu. V budově si může kdokoliv přečíst knihy a články, které jsou v některých zemích zakázané. Efektivně tak nabourávají cenzuru vedenou většinou diktaturami nebo autoritářskými režimy. Do knihovny jsou stále přidávány další a další knihy a texty. Výhodou je, že do Minecraftu se nedostane žádný stát, aby obsah uvnitř knihovny ovlivnil. Do knihovny se může dostat kdokoliv, stačí mít internet a hru Minecraft.

Knihovna byla oficiálně otevřena 12. března, tedy na Den proti internetové cenzuře. Stavba celého virtuálního areálu zabrala 3 měsíce, stála 250 pracovních hodin a bylo na ni použito přes 12 milionů bloků materiálu. Délka budovy knihovny je v herním světě 300 metrů, což z ní dělá druhou největší stavbu v Minecraftu vůbec.

V knihovně je vytvořena mapa světa, na které je jednotlivými barvami od bílé přes červenou až po černou vyjádřena svoboda slova v dané zemi. Nad ní jsou k nalezení vlajky, podle kterých se lze snadno orientovat v materiálech z jednotlivých států. Například v sekci Egypta jsou k nalezení články zakázaného plátku Mada Masr, informujícího o korupci ve vládě. V ruské sekci jsou zase k nalezení protestní a aktivistické články ze stránky grani.ru, která je v Rusku blokovaná.

Knihovna má nejen upozornit na problematiku státní cenzury a poskytnout přístup k zakázaným materiálům, ale také přitáhnout pozornost k nebezpečné novinářské práci. Podle oficiálních statistik bylo v roce 2019 zabito 39 novinářů a 10 občanských novinářů (kategorie pro publikující veřejnost), dalších 228 novinářů a 120 občanských novinářů bylo uvězněno.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu