Teorie velkého třesku patří mezi nejlepší komediální seriály současnosti.

Teorie velkého třesku patří mezi nejlepší komediální seriály současnosti. | zdroj: wikicommons


23 faktů, které jste (možná) nevěděli o seriálu Teorie velkého třesku

TÉMATA: Teorie velkého třesku | The Big Bang Theory | sitcom | Sheldon Cooper | Penny | Leonard Hofstadter

user-avatar

Crazy Eyes

9. 11. 2015 | 15:30

Sitcom Teorie velkého třesku patří mezi nejlepší ve svém žánru. Přesto, že běží již osmým rokem a aktuálně můžeme sledovat už 9. sérii, dech ani fanoušky rozhodně neztrácí. Víte ale, že původně mělo být vše jinak? Před pilotním dílem byl natočen ještě jeden alternativní, který naše oblíbence ukazoval v úplně jiném světle!

1) 39letý Jim Parsons hraje asi o 10 let mladšího Sheldona Coopera. Ve 102. díle mu Leonard (Johnny Galecki) pověděl, že je „třicetiletý chlap, co není schopný sám fungovat.“

2) V průběhu natáčení osmé série zemřela Carol Ann Susi, která se na obrazovce nikdy neobjevila, ale ztvárnila hlas Howardovy (Simon Helberg) matky. Herečka podlehla po dlouhém boji rakovině.

3) Jim Parsons (Sheldon), Johnny Galecki (Leonard) a Kaley Cuoco-Sweeting (Penny) si vydupali plat milion dolarů za epizodu. Kunal Nayyar (Raj) a Simon Helberg (Howard) dostávají po 800 000 dolarů. Melissa Rauch (Bernadette) a Mayim Bialik (Amy) se musí spokojit s platem “pouhých” 60 000 dolarů za epizodu.

4) Sheldonova klasická hláška "Bazinga!", kterou řekne po každém svém "vydařeném trefném žertu", je slovo složené ze tří chemických prvků, a to baryum, zinek, galium.

5) Nejstarší z hlavních postav je Jim Parsons, narozený roku 1973, nejmladší je pak představitelka Penny Kaley Cuoco, narozená v roce 1985.

6) V 1. epizodě 3. série se hlavní postavy vrací z expedice s plnovousem. Herci si je nechávali růst celé léto, protože tvůrcům se falešné moc nelíbily, ale když přišli na natáčení, rozhodlo se, že nevypadají dostatečně reálně, oholili jim je a přilepili falešné.

7) Postavy Leonarda Hofstadtera a Sheldona Coopera jsou pojmenované po TV producentovi Sheldonu Leonardovi a podle dvou skutečných vědců oceněných Nobelovou cenou Robertu Hofstadterovi a Leonu Cooperovi.

8) Čtyři podlaží domu hlavních postav jsou ve skutečnosti jen jedno,  upravované po záběrech.

9) Sheldon neumí řídit, tak se nechává vozit. Jeho představitel Jim Parsons ve skutečnosti rád řídí sám, a když jede jako spolujezdec, dělá se mu zle.

10) Caltech, kde hlavni postavy pracují, skutečně existuje. Jde o zkratku „California Institute of Technology“ a v seriálu někdy komparzují skuteční studenti.

11) Postava Sheldona je obrovský fanoušek seriálu Star Trek či seriálu Doctor Who, pravda je ale taková, že Jim Parsons ani jeden ze seriálů nikdy neviděl.

12) Bernadette (Melissa Rauch) pro ztvárnění používá jiný hlas, než je její vlastní. Inspirací pro ní byla její matka, která má také vysoko postavený hlas. A jelikož s ní těsně před konkursem Melissa telefonovala, napadlo jí její hlas imitovat. A uspěla.

13) Existuje nepoužitý pilotní díl, kde si roli Penny střihla brunetka Amanda Walsh, Raj s Howardem se tu ani nemihli a Sheldon nebyl asexuál, naopak! Dokonce měl velkou slabost pro velká dámská pozadí! Humor působil trochu ujetě, ale zajistil dostatek přízně na vznik druhé verze, kterou už nejspíš znáte.

14) Předobrazem pro postavu Sheldona Lee Coopera je americký fyzik a držitel Nobelovy ceny za teorii sjednocené elektroslabé interakce mezi elementárními částicemi Sheldon Lee Glashow. Zatímco Cooper v seriálu zkoumá teorii strun a snaží se jí prokázat, Glashow je známým odpůrcem a kritikem této teorie.

15) Roli Sheldona Coopera měl původně dostat Johnny Galecki. Tomu ale sedla více role Leonarda Hofstadtera, a tak nakonec ztvárnil jej.

16) Mayim Bialik, představitelka Amy Farrah Fowler, má jako jediná z celého štábu titul PhD z neurologie.

17) Celé Sheldonovo jméno včetně titulů zní Dr. Sheldon Lee Cooper, B.S., M.S., M.A., Ph.D., Sc.D.

18) Sheldon má IQ o 17 bodů vyšší než Albert Einstein, tedy 187.

19) Původní pracovní název seriálu byl "Lenny, Penny a Kenny".

20) Profesor a konzultant David Saltzberg, který vyučuje fyziku a astronomii na Kalifornské univerzitě v Los Angeles, kontroluje scénář, vymýšlí dialogy, píše matematické rovnice a ostatní diagramy, které se v seriálu používají jako kulisy, aby seriál působil věrohodněji a smysluplněji. Odborné pozadí každé epizody zároveň rozebírá na blogu  thebigblogtheory.wordpress.com. Právě díky němu vděčíme například za stydlivost Rajeshe Koothrappaliho, nervózní výstupy Sheldona Coopera či poněkud oplzlejší chování Howarda Wolowitze, které do seriálu na postavy přenesl.

21) Štáb si pauzy mezi natáčení často zpříjemňuje ping-pongem.

22) Jim Parsons, který hraje Sheldona, řekl při rozhovoru, že náročné dialogy nebo monology se spoustou odborných výrazů zvládá jenom díky své mimořádně dobré fotografické paměti. Texty si je schopný na krátkou dobu pamatovat slovo od slova a po skončení záběru je opět z hlavy vypustit.

23) V době stávky scenáristů se Simon Helberg (Howard Wolowitz) naučil vařit perfektní indické kari. Zabíjel čas tím, že ho 3 měsíce zdokonaloval.

user-avatar

Crazy Eyes

9. 11. 2015 | 15:30

Zavří­t reklamu