válkaČeskoslovenskoobjevy

23 000 let stará soška pravěké sexbomby má zadek jako Kim Kardashian

23 000 let stará soška pravěké sexbomby má zadek jako Kim Kardashian
Zdroj: siberiantimes.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Nádhernou figurku pravěké Venuše nedávno objevili archeologové v Rusku. Neznámý umělec ji asi před 23 000 lety vyřezal z mamutího klu a na jejích bujných tvarech rozhodně nešetřil. Obdaroval ji mohutným pozadím, které si ničím nezadá s pověstným zadkem americké modelky Kim Kardashian.

Yvonne Pokorná 2. června 2017

Nález sošky nahé ženy v jindy suchopárných vědcích roznítil smyslné asociace. Konstantin Gavrilov, šéf expedice, která cenný artefakt objevila, postavu srovnává se slavným Rembrandtovým obrazem Danae. “Tato soška zobrazuje spíše korpulentní ženu, ale působí neskutečně jemně, pravděpodobně díky svým dlouhým a štíhlým nohám,” rozplýval se archeolog nad nálezem. Podle něj pět centimetrů velká figurka ženy s mírně ohnutýma nohama připomíná řeckou mytologickou krásku Danae, která inspirovala k umělecké tvorbě nejednoho slavného umělce, včetně malířů Tiziana, Rembrandta či Gustava Klimta.

Těm mladším zase připomíná mnohem modernější ikonu – modelku Kim Kardashian, která stejně jako pravěká sexbomba oplývá podobně impozantním pozadím. “Zřejmě to symbolizuje kult plodnosti,” míní Gavrilov. Mimořádně vzácná Venuše tak nejspíš představuje těhotnou ženu, neboť má nejen velké pozadí, ale i břicho a poprsí. Část postavy se ovšem odloupla podél trhliny, která se v mamutím klu vytvořila.

Figurka byla nalezena poblíž velkých vápencových vrstev v Brjanské oblasti na západě Ruska. Vedle ní se našly také kosti mamuta, pomalované pískově žlutým minerálním barvivem. “Soška byla nejspíš uložena vedle těchto kostí na zem, spíš než pohřbena jako jiné venuše,” tvrdí Gavrilov.

Podobné artefakty byly nalezeny na Sibiři, zejména ty, které se našly poblíž řeky Angary a Bajkalského jezera. Ty ovšem byly na rozdíl od nově objevené venuše oděné.

Radiokarbonová analýza naznačuje, že v oblasti nálezu žily před 21 až 24 tisíc lety kmeny lovců a sběračů. Archeologové tu nalezli četné kosti mamutů, bizonů, ale také nástrojů z pazourku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu