válkaČeskoslovenskoobjevy

22 faktů, které jste nevěděli o filmu Někdo to rád horké: Marilyn líbala jako Hitler

22 faktů, které jste nevěděli o filmu Někdo to rád horké: Marilyn líbala jako Hitler
Zdroj: Profimedia.cz

Asi nejslavnější komedie všech dob, Někdo to rád horké, baví diváky i víc jak půl století od svého vzniku. Úchvatní Tony Curtis a Jack Lemmon coby Josephine a Daphne a rozkošná Marilyn Monroe tvoří před kamerou jedinečnou a nestárnoucí kombinaci vtipu a třeskutého sex-appealu. Mimo záběry ale božská MM rozhodně tak kouzelná nebyla. V době natáčení už byla silně závislá na alkoholu a lécích a svým kolegům dělala na place hotové peklo.

Crazy Eyes 29. března 2019

1 – Když si Tony Curtis a Jack Lemmon poprvé oblékli své ženské kostýmy a použili make-up, šli se projít po filmových studíích Goldwyn, aby viděli, jestli budou kolemjdoucími považováni za ženy. Poté se rozhodli použít zrcadla na veřejných dámských zádchodcích, aby se přepudrovali, a když nikdo nic nenamítal, naznali, že jsou opravdu přesvědčiví.

2 – Kabaretní travesti tanečník byl k natáčení přizván, aby Curtise a Lemmona naučil chodit na podpatcích. Asi po týdnu Lemmon jeho pomoc odmítl s tím, že nechce chodit jako žena, ale jako muž, který se snaží chodit jako žena.

3 – Marilyn Monroe chtěla, aby se film točil barevně, ale režisér Billy Wilder ji přesvědčil, aby se zůstalo u černo-bílé. Při zkušebních záběrech se totiž ukázalo, že v barvě má Lemmonův a Curtisův make-up odstín do zelena.

4 – Když kostymér oblékl všechny tři hlavní hvězdy, řekl napůl ve vtipu Marilyn, že Tony Curtis má hezčí zadek než ona. MM neváhala, stáhla si blůzu a odpověděla: “Jo, ale takový prsa nemá!”

5 – Pracovní název filmu byl “Dnes v noci ne, Josephino”.

6 – Monroe nebyla spokojena se svou rolí a nechtěla ve filmu hrát – dokonce se před natáčením začala přejídat, doufajíc, že ji pro plnější tvary přeobsadí. Na place se často objevovala přiopilá, polykala spousty prášků na spaní. Kromě toho údajně nebyla schopná naučit se sebejednodušší repliku – i na jednoduché scénky prý kvůli ní tvůrci často potřebovali desítky pokusů.

7 – Režisér Billy Wilder původně chtěl, aby Jerryho/Daphne hrál Frank Sinatra.

8 – MM byla během natáčení těhotná, ale jako již několikrát skončila na potratu.

9 – MM zemřela šest let po uvedení filmu na předávkování léky a jen díky honorářům z filmu Někdo to rád horké mohly být posmrtně zaplaceny její dluhy.

10 – Curtis krásnou Marilyn opravdu nemusel. Prohlásil o ní, že má mozek čtyřletého dítěte a nebýt jejich 97 centimetrů přes hrudník, zavřeli by ji do blázince.

11 – Curtis také prohlásil, že Monroe líbá jako Hitler.

12 – Nejen Curtis se oháněl nacistickým vůdcem. Poté, co přišla Marilyn na plac opilá a se zpožděním, udávala jako důvod to, že se bojí svých filmových partnerů, protože jí připomínali Hitlera.

13 – Při natáčení filmu se Monroe nelíbil její nástup. Měla pocit, že hvězda jejího formátu se na plátně nemůže objevit jen tak. Řekla proto režisérovi, aby vymyslel něco lepšího. Druhý den Wilder přišel s novou vstupní scénou. Ta se měla odehrávat tak, že Marilyn prochází kolem Daphne a Josephiny v přiléhavých černých šatech, když vlak upustí páru přímo na její pozadí.

14 – Curtis tvrdil, že postavu Josephine ztvárnil po vzoru herečky Grace Kelly.

15 – Režisér Wilder tvrdil, že s Marilyn Monroe neudělal první záběr nikdy dřív než v 15.00. Její tehdejší manžel Arthur MIller si ale stál za tím, že MM na natáčení odcházela ze svého hotelového pokoje již v 7.00. Záhada ztracených hodin se nikdy nevysvětlila.

16 – Nesmrtelnou hlášku „Nïkdo není dokonalý“ si nechal režisér filmu Billy Wilder (1925-2001) vytesat na svůj náhrobek, který můžeme vidět na hřitově celebrit v Los Angeles.

17 – Monroe údajně trvalo 47 záběrů, než správně zopakovala větu „To jsem já, Sugar.“ Po 30. opakování nechal Wilder napsat větu na tabuli. Podobné to bylo při prohledávání zásuvek a větě „Kde je bourbon?“ Po čtyřiceti pokažených záběrech napsal Wilder správné znění na jednu zásuvku. Marilyn ale byla zmatená, a tak nakonec popsal zásuvky všechny.

18 – Curtis měl problém udržet vysoký hlas Josefíny po celou dobu záběru, a tak byl částečně dabován.

19 – Monroe nebyla kvůli svému nezvladatelnému chování nakonec pozvána ani na večírek po poslední klapce.

20 – MM o roli v Někdo to rád horké původně vůbec nestála. Musel ji přesvědčit její tehdejší manžel Arthur Miller, protože měli obrovské dluhy.

21 – Jediný, kdo prý zvládal s problémovou Marilyn vycházet, byl Jack Lemmon.

22 – Postava Marilyn Monroe se ve filmu původně vůbec objevit neměla.

Další články

Zavří­t reklamu