válkaČeskoslovenskoobjevy

22 faktů, které jste (možná) nevěděli o filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí

22 faktů, které jste (možná) nevěděli o filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí
Zdroj: wikicommons

Kdybyste mohli vybrat jeden jediný film, na který by sedělo označení "kultovní záležitost", bezpochyby by většina z vás jmenovala právě Tarantinovu "bibli" Pulp Fiction. Tenhle trhák z devadesátých let milují i ti, kteří v době jeho premiéry ještě ani nebyli na světě. Je to proste naprostá klasika, kterou by měl každý vidět více než jednou. Věděli jste ale například, že si v něm mohl zahrát problémový pár muzikantů - Kurt Cobain a Courtney Love?

Crazy Eyes 19. března 2019

1) Uma Thurman měla původně námitky proti písni hrající během taneční soutěže v twistu v Mazaném králíčkovi, ale režisér si stál za svým. Řekl jí doslova: „Věř mi, je to perfektní.“

2) Film byl velice populární v amerických ghettech. Gauneři se snažili napodobovat atypický styl střelby s ledabyle pootočeným zápěstím a díky tomu se stávalo, že své oběti netrefili, jak původně zamýšleli, a způsobovali jím průstřely různých částí těla. Počet mrtvých díky tomu klesl, naopak vzrostl počet zraněných.

3) Trofej z taneční soutěže v twistu pořádané v Mazaném králíčkovi Vincent (John Travolta) a Mia (Uma Thurman) nevyhráli, ale ukradli. Ve filmu se o tom nenápadně zmíní.

4) John Travolta se chtěl lépe vcítit do role člověka závislého na heroinu, a tak režisér snímku Quentin Tarantino pozval svého kamaráda, který měl s heroinem dlouhodobou zkušenost. Ten mu poradil, ať se pořádně opije tequilou a lehne si do bazénku s horkou vodou. Travolta radu poté vyzkoušel se svou manželkou v hotelové vaně.

5) Ve scéně, kdy si Mia (Uma Thurman) objednává shake, se číšník ptá, zda si dá Martin a Lewis nebo Amos a Andy. Dean Martin a Jerry Lewis bylo bělošské komediální duo, The Amos ‚n Andy Show (od r. 1951) byl pořad s černošským duem v hlavní roli. Ptal se jí tedy, jestli chce vanilkový nebo čokoládový shake.

6) Některé scény, ve kterých se objevuje Quentin Tarantino jako Jimmie, režíroval Robert Rodriguez. V titulcích však uveden není.

7) Důvod, proč má Marcellus Wallace (Ving Rhames) na týlu náplast, je, že se Rhames před natáčením řízl žiletkou při holení hlavy.

8) Quentin Tarantino psal scénář 7 měsíců a po celou dobu byl domluvený s Michaelem Madsenem, že herec ztvární roli Vincenta Vegy (John Travolta). Dva týdny před dokončením scénáře mu však Madsen oznámil, že už přijal nabídku na jiný film. Role se tak nakonec ujal John Travolta, který byl v té době nežádaným po fiasku ve snímku Kdopak to mluví 3 (1993).

9) Harvey Keitel přemluvil svého kamaráda Bruce Willise, aby nabídnutou roli Butche vzal, protože moc dobře veděl, že Bruce je velkým fanouškem Tarantinova předchozího filmu Gauneři (1992).

10) O roli Vincenta Vegy (John Travolta) se ucházel Daniel Day-Lewis.

11) Producentem filmu je i Danny DeVito. Proto jsou také ve filmu pojmenovány hlavní postavy Jules (Samuel L. Jackson) a Vincent (John Travolta) podle filmu Dvojčata (1988), kde hrál DeVito s Arnoldem Schwarzeneggerem.

12) Chevrolet Chevelle Malibu, který ve filmu řídil Vincent Vega (John Travolta), byl v roce 1994 ukraden svému majiteli Quentinu Tarantinovi a nalezen byl až v dubnu roku 2013 v kalifornské oblasti San Francisco Bay v rukách teenageřů, kteří ho rozebírali na kusy.

13) Marvinova (Phil LaMarr) hlava byla během natáčení doslova odstřelena. Do umělé hlavy velmi rychle napustili vzduch poté, co ji předtím naplnili ovesnou kaší, latexem a umělou krví. Někteří nevěří, že by hlava explodovala po jediném výstřelu. V původním scénáři postava výstřel přežila a zemře až po zásahu další kulkou, kterou Vincet (John Travolta) ukončil Marvinovo trápení. Během natáčení se Tarantino rozhodl pro jedinou kulku, protože je to zábavnější. Některým to přišlo zábavné, jiné to vyděsilo k smrti. Když byl film promítán v televizi, byla scéna podobně jako řada dalších nemilosrdně vystřižena. Místo ní se objevila černá obrazovka s nápisem „Vincent: ‚Sakra, zastřelil jsem Marvina‘.“

14) Poté, co obdržel Roger Avary Oscara za scénář, sdělil v proslovu, že: „….se mu chce čůrat.“ Publikum nevědělo, jestli si dělá legraci, nebo opravdu potřebuje na záchod. Ve skutečnosti Roger jen citoval Toma Hankse z filmu Forrest Gump (1994), který tehdy vyhrál šest Oscarů.

15) Do role Mii Wallacové (Uma Thurman) byly zvažované herečky Alfre Woodard, Halle Berry, Annabella Sciorra, Holly Hunter, Meg Ryan, Michelle Pfeiffer, Daryl Hannah, Joan Cusack a Isabella Rossellini.

16) Scénář k filmu odjel Tarantino psát do Amsterdamu, kde na něm pracoval v kavárně Pie in the Sky. Nejprve si v papírnictví koupil blok a tři modré a tři červené propisky. Samotnou práci na scénáři pak začal tím, že si na přední stránku bloku napsal: „Tohle je blok, do kterého napíšu Pulp Fiction.“ Na Holanďany ve filmu proto také mnohokrát naráží. Přátelé z Los Angeles přemlouvali Tarantina, ať si koupí počítač, ale on tvrdil, že scénář může napsat jedině starým způsobem. “Poezii na počítači psát nemůžeš,“ řekl jednomu z nich.

17) Roli Julese (Samuel L. Jackson) si měl původně zahrát Laurence Fishburne.

18) Ve chvíli, kdy šel Tarantino v Paříži poprvé do McDonalda a ochutnal tzv. Hamburger Royale, kterému se u v USA říká „čtvrtlibrák se sýrem“, připadalo mu skvělé, jak Francouzi změnili jeho název, a hned si udělal poznámku, aby poznatek nezapomněl zahrnout do scénáře k filmu.

19) Celá postava Mii (Uma Thurman) byla inspirována postavou Elviry Hancock (Michelle Pfeiffer) z filmu Zjizvená tvář (1983).

20) Tarantino chtěl, aby postavy Lanceho (Eric Stoltz) a Jody (Rosanna Arquette) hráli Kurt Cobain a Courtney Love. Kurt Cobain byl velkým fandou Tarantinova staršího snímku Gauneři (1992), ve filmu se nakonec přesto neobjevil.

21) Film stál osm milionů dolarů, z toho pět milionů šlo na výplaty herců.

22) Roli Butche mohl hrát Matt Dillon, Mickey Rourke nebo Sylvester Stallone. Nakonec ji ale dostal Bruce Willis, který naopak pošilhával po roli Vincenta (John Travolta).

Další články

Zavří­t reklamu