válkaČeskoslovenskoobjevy

21 faktů, které jste (možná) nevěděli o filmu Forrest Gump

21 faktů, které jste (možná) nevěděli o filmu Forrest Gump
Zdroj: wikicommons

Film Forrest Gump zná snad každý, některé hlášky z něj zvládneme kdykoliv odcitovat zpaměti. Určitě je ale pár věcí, které jste o tomto kultovním snímku z roku 1994 nevěděli. Například to, že hlavní roli odmítl John Travolta. A pak toho hořce litoval...

Crazy Eyes 13. října 2015

1) Po celém světě je 39 restaurací Bubba Gump Shrimp Co., kde jsou nabízeny krevety v různých úpravách.

2) Ve scéně, kde Forrest nese Bubbu (Mykelti Williamson), utíkajíc před napalmovými bombami, byl Williamson ve skutečnosti zavěšený na drátě připevněném k jeřábu, protože byl příliš těžký.

3) Když Forrest vzpomíná, po kom nese jméno, můžeme sledovat část filmu Zrození národa (1915). Jméno postavy Forresta bylo totiž inspirováno Nathanem Bedfordem Forrestem, bývalým veteránem občanské války a jedním ze zakladatelů Ku Klux Klanu.

4) Forrestovo rodné město Greenbow v Alabamě ve skutečnosti neexistuje.

5) Na náměstí Chipewa Square, kde Forrest sedí během vyprávění svého příběhu, ve skutečnosti žádné lavičky nejsou. Lavička, na které sedí, byla přidána speciálně kvůli natáčení.

6) Tom Hanks podepsal smlouvu po hodině a půl čtení scénaře.

7) Nohy poručíka Dana (Gary Sinise) byly odstraněny tak, že se Sinisiovy nohy zabalily do modrých nohavic, které pak byly digitálně odstraněny.

8) Tom Hanks si za film nevzal honorář, přijal jen procentuální podíl z výdělku, který mu vynesl okolo 40 milionů amerických dolarů.

9) V literární předloze je uvedeno, že Forrest měří 195 cm a váží 110 kg. O 12 cm menší Tom Hanks nesplňoval ani jednu z uvedených mír.

10) Slavná „běžící scéna“ byla inspirována skutečnou událostí. Roku 1982 šestnáctiletý Louis Michael Figueroa běžel z New Jersey do San Francisca pro americkou organizaci proti rakovině American Cancer Society.

11) Tom Hanks tvrdí, že již od roku 2002 existuje scénář k pokračování Gump & Co. (2015). Před oznámením pokračování však Hanks tvrdil, že k natáčení pokračování není jediný důvod.

12) Forrest nosí v kufříku stále při sobě svou oblíbenou knihu „Curious George“. První tři týdny po uvedení filmu prodej tohoto titulu stoupl o 25 %.

13) Ve scéně, kdy je Forrest požádán, aby řekl něco o válce ve Vietnamu, mu odpojí mikrofon, a tak není slyšet, co říká. Forrest přitom říkal údajně toto: „Někdy, když jdou lidé do Vietnamu, dostanou se zpátky ke svým matkám bez nohou. Někdy se nedostanou domů vůbec, což není veselé. To je asi tak vše, co k tomu můžu říct.“

14) Herečka Sally Fieldová (Forrestova matka) je v skutečnosti jen o 10 roků starší než její filmový syn Tom Hanks.

15) Začínající producentka Wendy Finermanová se scénářem filmu objížděla hollywoodská studia už od roku 1985. Studio Warner Bros., které původně zakoupilo autorská práva, se po úspěchu Rain Mana (1988) zaleklo, že by Forrest Gump mohl vypadat jako jeho klon a raději vyměnilo práva na tento film za prostoduchou akční podívanou Boeing 747 v ohrožení (1996). Záchranu pro Forresta Gumpa nakonec znamenal fakt, že manželem Finermanové byl šéf studia Columbia/Tri-star Mark Canton a režisér Zemeckis s hercem Hanksem k nim často chodívali na večeři.

16) Mezi scénami, které zůstaly ve střižně, je například ta, ve které hrdina překazí zásah proti demonstraci za práva černochů vedené Martinem Lutherem Kingem, protože si začne hrát s policejními psy, nebo ta, ve které Forrest při pinpongovém utkání s Georgem Bushem starším trefí svého soupeře do rozkroku.

17) Dívka s červenými vlasy ve školním autobuse je Hanksova dcera Elisabeth.

18) Časopis Premiere zařadil snímek mezi 20 nejpřeceňovanějších filmů všech dob.

19) Věta: „Jmenuji se Forrest Gump a říkají mi Forrest Gump,“ byla improvizací Toma Hankse. Režisérovi R. Zemeckisovi se líbila natolik, že se ji rozhodl ve filmu nechat.

20) Roli Forresta odmítli Bill Murray, John Travolta a Chevy Chase. Travolta později přiznal, že odmítnutí velmi lituje.

21)Mladší bratr Toma Hankse Jim ho nahradil ve scénách, kdy Forrest sprintuje.

Další články

Zavří­t reklamu