válkaČeskoslovenskoobjevy

20letý John Kennedy na plaveckém tréninku v Harvardu: plavání mu za války zachránilo život

20letý John Kennedy na plaveckém tréninku v Harvardu: plavání mu za války zachránilo život
Zdroj: www.esquire.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

V době vysokoškolských studií na Harvardu bylo hlavní ambicí budoucího prezidenta Johna Kennedyho uspět ve sportu. Zkoušel to nejprve ve fotbale, ale kvůli nízké váze toho musel nechat. Nakonec uspěl v plavání. V listopadu roku 1937 zaplaval znak v tak rychlém čase, že se díky tomu dostal do prestižního harvardského plaveckého týmu, který v té době zažíval největší úspěchy v celé své historii.

blondie 2. srpna 2018

Kennedyho záliba v plavání z něj o pět let později učinila válečného hrdinu. Za druhé světové války velel v hodnosti nadporučíka posádce torpédového člunu PT-109 a operoval s ním u Šalamounských ostrovů v Pacifiku. V noci z 1. na 2. srpna 1943 najel do člunu japonský torpédoborec Amagiri a rozlomil ho vejpůl. Kennedy tehdy spolu s dalšími deseti lidmi přežil, utrpěl však vážné zranění zad. Trosečníci se nejprve hodiny drželi přídě lodi, ale když bylo zřejmé, že se potopí, rozhodli se plavat k pevnině. Kennedy tehdy svíral mezi zuby provaz od plovací vesty, za nějž táhl svého těžce zraněného spolubojovníka ke čtyři kilometry vzdálenému ostrovu Plum Pudding. Protože tam ale nebylo žádné jídlo ani voda, plavali další čtyři kilometry k jinému ostrovu, kde potom šest dní přežívali jen na kokosových plodech.

https://www.youtube.com/watch?v=JbjffkZgVi0

Právě tvrdé tréninky v harvardském plaveckém týmu připravili Kennedyho k tak náročné životní zkoušce. Nicméně na fotkách z roku 1938 dvacetiletý Kennedy rozhodně nevypadá, že by se z něj někdy v budoucnu mohl stát válečný hrdina. „Byl docela křehký, co si vzpomínám,“ připustil Kennedyho bývalý trenér Harold Ulen. „Jeho postava nebyla nijak oslňující,“ uznal. Sám Kennedy si toho byl dobře vědom, a když se dozvěděl, že jej chtějí fotit, raději se schoval do sprchy. „Dalo nám značnou práci ho dostat ven a přinutit, aby se nechal vyfotit,“ vzpomínal trenér.

Jenže jak svět o deset let později poznal, v tomto subtilním těle se skrývala neobyčejná vnitřní sila, schopná vést celou Ameriku a pohnout i dějinami.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu