válkaČeskoslovenskoobjevy

2000 let starý mramorový delfín se vynořil z podlahy poblíž Pásma Gazy

2000 let starý mramorový delfín se vynořil z podlahy poblíž Pásma Gazy
Zdroj: www.timesofisrael.com

Dva tisíce let stará mramorová soška delfína, který v čelistech svírá rybu, byla nalezena během archeologických vykopávek na okraji Pásma Gazy v jižním Izraeli. Zhruba 40 centimetrů vysoká plastika byla zřejmě součástí většího sousoší a záhadou je, jak se ocitla v byzantské podlaze.

Irena Gruberová 1. července 2015

Na mramorového delfína narazili archeologové již letos v březnu, ale až před pár dny oznámili nález veřejnosti. Podle šéfa archeologického týmu Alexandra Fraiberga je soška stará přinejmenším 2000 let a pochází z období římské říše. Nalezena však byla mezi troskami památek z pozdně byzantské a raně islámské doby, kde byla zakomponována do dlážděné podlahy spolu s dalšími ukořistěnými zbytky staveb (takzvanými spolia).

„Zajímavé je, že soška ležela tváří dolů, takže nebylo možné vidět její podobu,“ uvedl Fraiberg. Podle odborníků byla součástí nějakého většího sousoší, možná sochy boha nebo bohyně v životní velikosti.

„Je možné, že touto sochou byla bohyně lásky a krásy Afrodita, která se zrodila z mořské pěny,“ míní archeoložka Rina Avner. Tato řecká bohyně byla často zpodobňována ve společnosti delfína, jenž symbolizoval Venušin mořský původ. Příkladem je například socha Afrodity Pudicy s bůžkem lásky Erótem, sedícím obkročmo na delfínovi, kterou vlastní Daytonský umělecký institut ve Spojených státech.

„Je ale také možné, že šlo o sochu Poseidona, boha moře, který byl v klasické ikonografii obvykle zobrazován společně s delfíny,“ dodala Rina Avner.

Je příznačné, že jak podobizna Afrodity, tak Poseidona se objevuje na současných mincích z nedalekého starověkého přístavního města Aškelon, kde byl bohyni lásky zasvěcen významný chrám.

„Záhadou je, odkud socha pochází, kdo ji zničil, kdy a za jakých okolností, a kdo na toto místo přinesl její torzo s delfínem,“ poznamenala k nálezu izraelská archeoložka.

Další články

Zavří­t reklamu