V tureckých horách Kibyratis je stále co nalézat z římské doby.

V tureckých horách Kibyratis je stále co nalézat z římské doby. | zdroj: haaretz.com


2000 let starou letní vilu římského císaře objevili na jihu Turecka

TÉMATA: archeologie | nálezy | turecko | římská říše

user-avatar

Yvonne K.

5. 05. 2017 | 08:00

Archeologové našli v horách na jihozápadě Turecka 2000 let starý letní palác, který patřil římskému císaři Marcu Aureliovi. Informoval o tom izraelský server Haaretz.

Nález vrhá nové světlo na životní styl římských elit. Ukazuje, jak si ve východních provinciích římská šlechta budovala venkovská panství a vydělávala na exportu vína a produkci keramikyBusta Marca Aurelia

Jedno z těchto panství patřilo i rodině římského císaře Marca Aurelia, který vládl v letech 161 až 180 našeho letopočtu. Z neznámých důvodů tento palác daroval římskému císaři jistý Marcus Calpurnius Longus, jenž byl příslušníkem vysoce postavené senátorské rodiny. Vědci zjistili, že novým vlastníkem nemovitosti se stala sestra Marca Aurelia Annia Cornifica Faustina. Letní dům stával v místech dnešního města Gölhisar v horách Kibyratis.

O tom, že se v této oblasti nacházejí rozsáhlá venkovská sídla z římské doby, se sice vědělo dávno, ale teprve až od roku 2008 se zde začal provádět soustavný průzkum. Od té doby tu archeologové našli spoustu zajímavých nálezů včetně mozaik, ozdobných zdí nebo keramických vodních trubek. Vykopávky navíc odhalily, že římská císařská rodina si libovala v loveckých výpravách a že obětovala zvířata na oltář bohům kvůli ochraně svých panství a svého bohatství.

 

user-avatar

Yvonne K.

5. 05. 2017 | 08:00

Zavří­t reklamu