válkaČeskoslovenskoobjevy

20 let byl slepý. Po nárazu do auta se muži údajně vrátil zrak

K (ne)šťastnému incidentu došlo už v roce 2018. Teprve nyní se ale o Janusze Goraja začala zajímat média z celého světa.

Jeho příběh začal už před cca dvaceti lety. Tehdy utrpěl silnou alergickou reakci, která poškodila sítnici jeho pravého oka a způsobila, že levým byl schopný vnímat jenom tvary a světlo. Jednoho dne přecházel po přechodu ve městě Gorzów Wielkopolski, když ho srazilo auto.

„Skončil jsem na kapotě auta, praštil se do hlavy a pak jsem upadl na vozovku,“ vzpomíná dnes na dva roky starou nehodu, po které skončil se zlomenou kyčlí.

Převozem do nemocnice a úspěšným léčením zranění to ale neskončilo. Za dva týdny, které ve zdravotnickém zařízení strávil, se mu totiž začal postupně vracet zrak.

„Kvůli poraněním se lékaři zprvu nezajímali o jeho zrak. Ten se mu za dva týdny zlepšil, ale nedokážeme s jistotou říct, co to způsobilo,“ sdělila mluvčí nemocnice v Gorzów Wielkopolski Agnieszka Wisniewska.

Objasnit záhadu mohla lékařům pomoci další vyšetření. Ta však Goraj odmítl podstoupit. Doktoři mohou tedy jen spekulovat, zda zázračné navrácení zraku neovlivnily například antikoagulancia v kombinaci s dalšími léky, které mu byly během hospitalizace podávány.

Ať už se jednalo o mix léčiv, zázrak či něco úplně jiného, jisté je, že muž začal znovu vidět a svět kolem sebe začal opět vnímat všemi smysly.

„Jak jsem tak ležel na nemocničním lůžku, ta radost, že můžu znovu vidět, byla úžasná. Doktoři z toho byli překvapení, ale nedokázali to vysvětlit. Když jsem nemocnici opustil, viděl jsem lidi na ulici, dokázal jsem přečíst poznávací značku auta nebo jsem si prostě jenom přečetl zprávu na svém telefonu. Můj život se změnil!“ neskrýval před novináři své nadšení.

Mimo jiné se vrátil do zaměstnání – pracuje nyní jako člen ochranky v nemocnici, kde tak nečekaně získal svůj ztracený zrak.

Další články

Zavří­t reklamu