válkaČeskoslovenskoobjevy

20 faktů, které jste (možná) nevěděli o filmu Vykoupení z věznice Shawshank

20 faktů, které jste (možná) nevěděli o filmu Vykoupení z věznice Shawshank
Zdroj: wikicommons

Film Vykoupení z věznice Shawshank z roku 1994 viděl snad každý. A kdo ne, měl by tuhle zásadní mezeru urychleně vyplnit. Snímek totiž právěm patří na špici světové kinematografie. Ne náhodou se ve všemožných anketách umisťujě na prvních příčkách, několikrát byl dokonce označen jako film, který je nutné vidět před smrtí. Věděli jste ale, že mohl mít úplně jiné obsazení? Nebýt shody náhod, mohli v kultovním snímku excelovat například hollywoodští krasavci Johnny Depp a Brad Pitt.

Crazy Eyes 28. prosince 2019

1) Shawshanská věznice ve skutečnosti neexistuje. Záběry z ní byly natočeny na čtyřech místech v Ohiu, nejčastěji však v Mansfieldském nápravném zařízení. To vyhovovala záměrům filmařů nejvíce, a proto se rozhodli překousnout i jeden problém. Budova totiž leží na frekventované letecké trase, což při natáčení vyžadovalo časté přerušování záběrů. Produkční už pak přesně věděli, kdy které letadlo letí, a v tu chvíli vyhlásili pauzu. Navíc byla v tak bídném stavu, že dříve, než se začalo filmovat, musela projít renovací.

2) Clancy Brown si zahrál vězeňského dozorce už o rok dříve ve filmu Poslední naděje (1993).

3) Maďarský název filmu je Remény Rabjai, což znamená v překladu „Vězňi naděje“. Italský název filmu je Le ali della Libertà, což znamená „Křídla svobody“. Norský název filmu je Frihetens Regn, což lze přeložit jako „Déšť svobody“. Španělský název filmu je Cadena Perpetua, tedy „Doživotní vězení“. V Mexiku je snímek nazýván Sueños de Fuga, což znamená „Sny po útěku“.

4) V budově, která sloužila coby věznice Shawshank, je dnes muzeum.

5) V roce 2007 utekli z vězení v Union County dva trestanci, kteří použili podobnou techniku jako ve filmu. Jejich částečně úspěšný útěk vedl jednoho strážného k sebevraždě.

6) Závěrečná scéna byla natočena ve skutečnosti na Panenských ostrovech v Karibiku, ale ve filmu to má být Tichý oceán.

7) Věznice Shawshank byla inspirována opravdovou věznicí Thomaston, která byla zavřena v roce 2004.

8) Černošský vězeň provolávající: „Bažante! Bažantíku!“, v originále: „Fresh fish! Fresh fish today!“, na nově příchozí vězně vystupující z autobusu na začátku filmu je Alfonso Freeman, syn Morgana Freemana.

9) Na Tchaj-wanu byl v roce 1995 film v kinech uváděn pod názvem 1995: Fantastic. Mnoho diváků si podle názvu myslelo, že se jedná o akční film.

10) Sanitka odvážející Bogse (Mark Rolston) z věznice byla ve scéně ve skutečnosti tlačena, jelikož jí v den natáčení selhal motor. Pro Morgana Freemana bylo v následujícím střihu údajně velmi těžké udržet ve tváři vážný výraz.

11) Scéna, kdy spolu Andy a Red poprvé promluví, se natáčela celý den. Freeman tak dlouhých 9 hodin bez jediného náznaku protestu chytal baseballový míček. Druhý den pak měl ruku kvůli bolesti v paži zavěšenou do šátku.

12) Ve scéně, kdy Andy utíká odpadním potrubím, byl jako materiál pro splašky použit čokoládový sirup.

13) Morgan Freeman označil film za svůj nejoblíbenější mezi snímky, ve kterých účinkoval.

14) Když se Andy Dufresne (Tim Robbins) ptá Reda (Morgan Freeman), proč je zde, Red mu odpoví, že je z celého Shawshanku jediný vinný. Důvod se dozvíme pouze z knižní předlohy, kdy Red uzavřel velkou pojistku pro svojí ženu a pak si pohrál s brzdami jejich chevroletu. Vše šlo podle plánu, ale bohužel nepočítal s tím, že manželka vezme do města i sousedku se synem. Za tento čin dostal 3 doživotní tresty.

15) Režisér Darabont oslovil Kevina Costnera, aby hrál hlavní roli, a ten nadšeně souhlasil. Pak se ale protáhlo natáčení filmu Vodní svět (1995) a Costner musel nabídku odmítnout, čehož dodnes lituje.

16) Darabont nabídl roli Andyho i Charliemu Sheenovi či Johnnymu Deppovi. Dalším kandidátem byl také Nicolas Cage.

17) Role Tommyho Williamse (Gil Bellows) byla původně určena pro Brada Pitta.

18) Na konci filmu je věnování Allenu Greenemu. Byl to Darabontův agent a blízký přítel, který zemřel krátce před dokončením filmu na AIDS.

19) Ruce Andyho v detailním záběru, při nabíjení zbraně v úvodu a vyrývání jména do zdi, patří ve skutečnosti Darabontovi. Cítil, že jen on může do záběru dostat přesně to, co potřebuje.

20) Režisér a zároven scenárista Frank Darabont napsal celý scénář, na základě povídky Stephena Kinga, za osm týdnů.

Další články

Zavří­t reklamu