válkaČeskoslovenskoobjevy

20 faktů, které jste (možná) nevěděli o filmu Pelíšky

20 faktů, které jste (možná) nevěděli o filmu Pelíšky
Zdroj: wikicommons

Film Pelíšky patří mezi naprostou českou klasiku a šestnáct let po premiéře nezestárl snad ani o den. Hlášky z něj umí citovat každý správný Čech a přesto, že ho známe takřka zpaměti, až o svátcích poběží v televizi, zase si nadšeně pustíme. Věděli jste ale, že právě spousta těch zásadních hlášek ve filmu vůbec nemusela zaznít? Některé během natáčení vymysleli sami herci...

Crazy Eyes 31. října 2015

1) Scéna, kdy si Miroslav Donutil (Šebek) zapálí skleničku s vodkou a po jejím vypití vyfoukne hořící plamen, se nacvičovala celý den. Protože byla nebezpečná, asistovali při ní dokonce pyrotechnici. Za Donutilem stál celou dobu asistent režie s autogenem, ale trik se nepodařilo zcela zakamuflovat a pozornému oku diváka tak neunikne vykukující kousek autogen za hercovou hlavou.

2) Režisér Jan Hřebejk přišel roku 1996 na představení do Divadla Na zábradlí, kde na konci pogratuloval hlavní hvězdě Emílii Vašáryové (Krausová) a zeptal se jí, zda by si nechtěla zahrát v jeho připravovaném filmu. Požádala ho, ať jí pošle scénář, ale po jeho přečtení se jí ozval producent, že je to s filmem nahnuté, jelikož nemají dost financí. Vašáryová odpověděla, že si v něm ale zahrát chce a je jí jedno, jaký bude její honorář. Klidně by v něm prý hrála i zadarmo.

3) Věta: „A skláři nebudou mít co žrát,“ kterou pronesla babička (Stella Zázvorková) v reakci na plastové skleničky, ve scénáři původně nebyla. Vymyslela si ji sama herečka.

4) Ve scéně, kdy se hádá Václav (Bolek Polívka) a Šebek (Miroslav Donutil) o velikosti medvěda kodiaka, má pravdu Donutil. Kodiak dorůstá velikosti kolem 3,2 metru. Když se postaví na zadní a zvedne přední tlapy, tak doopravdy dosáhne výšky až 4 metrů.

5) Po filmech Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992) a muzikálu Balada pro banditu (1978) jde již o třetí spolupráci herců Bolka Polívky a Miroslava Donutila.

6) Autor knižní předlohy „Hovno hoří!“ Petr Šabach vycházel při psaní z příhod, které skutečně v mládí zažil. Přiznal také, že filmová postava malého Péti je právě on sám jako pozorovatel tehdejších událostí.

7) Podle názvu filmu byl pojmenována vodka „Pelíškovka“, která má obsah alkoholu 60 %.

8) Simona Stašová neměla jako paní Šebková ve filmu žádnou paruku, účes byl vytvořen z jejích vlastních vlasů.

9) Původně chtěl Jan Hřebejk zfilmovat Pelíšky už před natočením filmu Šakalí léta (1993).

10) Na začátku se nemělo jednat o celovečerní film, ale o televizní inscenaci, která by se vysílala o Vánocích.

11) Scénář se přepisoval celkem osmkrát, například v původní verzi nebyl srpen 68 a obsazení Československa. Pět let také trvalo, než se sehnaly potřebné finance.

12) Při obsazování rolí se nepočítalo, že by ve filmu hrál Jiří Krejčík. Jan Hřebejk toužil, aby si scénář, kterým si nebyl moc jistý, Krejčík přečetl. Krejčík po přečtení scénáře režisérovi doporučil, aby příběh po 21. srpnu 1968 skončil. Původně měl totiž děj pokračovat až do sedmdesátých let.

13) Představitele otce Krause nemohl režisér Hřebejk dlouho najít. Věděl, že role je jako ušitá pro Jiřího Kodeta, ale před lety spolu točili a nerozešli se v dobrém. Režisér nakonec našel odvahu a Jiřího Kodeta oslovil. Tomu zpočátku role moc nešla, bylo to způsobeno především nově udělanými zuby, které ho bolely a také trochu šišlal. I díky názoru Jiřího Krejčíka ale zůstal režisér trpělivý a Jiří Kodet nakonec ztvárnil jednu ze svých nejlepších rolí.

14) Věta: „Proletáři všech zemí, vyližte si prdel,“ kterou pronese Jindřich Kraus (Jiří Kodet) nebyla ve scénáři a nenajdeme ji ani v knize „Hovno hoří“, volné předloze k filmu. Větu do filmu navrhl režisér Jiří Krejčík, který zde hrál profesora Stárka. Ten ji v osmašedesátém zařval do vrat ruských kasáren. Není to ovšem jeho původní nápad. Heslo vymyslel herec a malíř Josef Hlinomaz, který ho v osmašedesátém namaloval na svůj obraz.

15) S „nabídkou kvalitního sexu“ a erotickou předehrou se skleněným těžítkem přišel Jaroslav Dušek, který při natáčení často improvizoval.

16) Když Saša Mašláň (Jaroslav Dušek) položí otázku: „Hledáš někoho, soudruhu?“, Kraus (Jiří Kodet) ho přetáhne holí. Tato scéna ve filmu neměla být. Jiří Kodet měl říci: „Nic, děkuji vám.“. Když se ale poté Hřebejk se svými kolegy dívali na monitor, řekli si: „A proč by ho nepraštil?“. Při natáčení scény se však stala nemilá věc, Kodet dal Duškovi ránu, která mu způsobila několikadenní modřinu.

17) Scéna, kdy Václav (Bolek Polívka) zapíchne hořící prskavku do vlasů Šebkové (Simona Stašová), je improvizací Bolka Polívky.

18) Škola, ve které učil Saša Mašlaň (Jaroslav Dušek), je ve skutečnosti Fakulta tělesné výchovy a sportu v pražských Vokovicích.

19) Scéna, kde Sašovi Mašláňovi (Jaroslav Dušek) začnou hořet vlasy od plynové karmy, se musela opakovat celkem šestkrát.

20) Roli Krausové měla původně hrát Iva Janžurová. Ta se ale kvůli pověrčivosti nechtěla smířit se smrtí své postavy a žádala proto scenáristu Jarchovského, aby upravil scénář. Ten to odmítl a role byla nabídnuta Emílii Vášáryové.

Další články

Zavří­t reklamu