válkaČeskoslovenskoobjevy

15 celebrit, které se nakazily virem HIV

15 celebrit, které se nakazily virem HIV
Zdroj: wikipedia commons
+ 11 fotek+ 12 fotek

Někteří byli sportovními velikány, další herci, baviči a rockovými hvězdami, plnícími sály. Všichni se nakazili virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Od jejího objevu před více než 30 lety usmrtila desítky milionů lidí po celém světě. Někteří z nich svoji diagnózu prozradili krátce před svou smrtí, u jiných se na to přišlo, až když zemřeli. Další se rozhodli veřejnost informovat, aby ostatní varovali před nákazou. Celebrit, jimž byl virus HIV diagnostikován, bylo však možná víc, než je oficiálně známo. Tato nemoc stále ještě představuje jisté stigma, což brání lidem o své nemoci otevřeně promluvit. Vyvolává totiž otázky, ne-li přímo spekulace o tom, jak se vlastně dotyční nakazili, zda nechráněným sexem nebo nitrožilním užíváním drogy.

blondie 20. října 2015

1. Magic Johnson (*1959)

Magic Johnson

Magic Johnson

Earvin „Magic“ Johnson je mnohými považován za jednoho z nejlepších basketbalistů všech dob. Za svou kariéru nastřílel 17 707 bodů. Třikrát byl zvolen nejužitečnějším hráčem NBA, pětkrát dokázal vyhrát se svým týmem Los Angeles Lakers finále NBA. Byl ovšem taky prvním světově proslulým sportovcem, který veřejně oznámil, že je HIV pozitivní. Navzdory diagnóze však Johnson neztratil svůj optimismus a prohlásil, že život jde dál. A měl pravdu. Už 24 let přežívá s HIV a za tu dobu napsal knihu o bezpečném sexu, stal se tváří kampaní proti AIDS a rozjel novou „kariéru“ filantropa. „Medicína odvedla svůj kus práce. Myslím, že já jej odvádím taky. A k tomu svou práci odvedl i Bůh,“ poodhalil tajemství svého úspěchu sportovec, jenž pravidelně cvičí a dodržuje dietu.

2. Ondrej Nepela (1951-1989)

Ondřej Nepela

Ondřej Nepela

Ondrej Nepela byl nejúspěšnější československý krasobruslař historie, olympijský vítěz a trojnásobný mistr světa. Byl také prvním známým sportovcem, kterého skolil virus HIV. Pravá příčina jeho smrti se ovšem v tehdejším socialistickém Československu tajila, stejně jako krasobruslařova homosexuální orientace. O tom, že podlehl AIDS, nevěděla ani jeho trenérka Hilda Múdra. Podle oficiální verze zemřel na rakovinu lymfatických uzlin. Kanadský krasobruslař Toller Cranston se ve své memoárové knize přiznal, že udržoval s Nepelou sexuální styky. Gayem byl další jejich souputník na ledě, britský závodník John Curry, jehož stihl podobný osud jako Nepelu, jen o pět let později.

3. Freddie Mercury (1946-1991)

Freddie Mercury

Freddie Mercury

Frontman rockové kapely Queen Fredie Mercury je označován za jednoho z nejlepších zpěváků historie. Zemřel však předčasně, v 45 letech, jen 25 hodin den poté, co veřejně svým fanouškům oznámil, že má AIDS. Ten mu však byl diagnostikován už v roce 1987, Mercury to však celou dobu tajil, což posléze někteří gay aktivisté zkritizovali. Zpěvák mlžil i ohledně své sexuální orientace. I když žil otevřeně jako gay, odmítal o tom veřejně mluvit. Před členy kapely zase předstíral, že je fyzicky v pořádku a natočil ještě album Innuendo. Jeho posledním přáním před smrtí bylo utajit místo svého hrobu.

4. Anthony Perkins (1932-1992)

Anthony Perkins

Anthony Perkins

Většina lidí si Anthonyho Perkinse bude pamatovat v roli Normana Batese z Hitchcockova kultovního hororu Psycho. Herec měl neblahé tušení, že je HIV pozitivní, ale neměl odvahu jít na test. Obával se, že by mu to mohlo zničit kariéru v době, kdy AIDS byl velkým strašákem. K lékaři se vydal až dva roky před svou smrtí. O herci se vědělo, že se ve společnosti žen cítil odjakživa nesvůj. V mládí odolal svodům i takových sexbomb, jako byly Brigitte Bardotová, Ava Gardnerová nebo Jane Fondová. Oženil se sice s fotografkou a zplodil s ní dvě děti, ale říká se, že měl milostné pletky i s muži, například s ruským tanečníkem Rudolfem Nurejevem, jenž také zemřel na AIDS.

5. Rudolf Nurejev (1938-1993)

Rudolf Nurejev

Rudolf Nurejev

Rus Rudolf Nurejev se do historie zapsal jako jeden z nejlepších baletních tanečníků světa, který exceloval mimo jiné v Louskáčku nebo v Labutím jezeře. O tom, že trpí virem HIV, se dozvěděl v roce 1984, nakazil se pravděpodobně při nechráněném homosexuálním styku. Velmi dlouhou dobu to však tajil, bál se, že by v některých zemích nemohl vůbec vystupovat. V roce 1991 se na něm začaly projevovat první známky onemocnění a o rok později se stala situace kritickou. Zemřel ve věku 54 let. Lékař jako příčinu úmrtí nejprve označil selhání srdce, ale o deset dní později však potvrdil, že za smrt může AIDS.

6. Timothy Patrick Murphy (1959-1988)

Timothy Patrick Murphy

Timothy Patrick Murphy

Americký herec byl nejvíce známý z americké mýdlové opery Dallas, kterou začátkem 90. let vysílaly také Česká televize a Nova. Na komplikace spojené s AIDS zemřel v 29 letech. Ještě za svého života se přiznal, že měl aféru s údajně bisexuálním hercem Bradem Davidsem, který rovněž trpěl touto nemocí a v roce 1991 spáchal asistovanou sebevraždu. Murphyho mladší bratr Patrick zahynul 11. září 2001 při teroristickém útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku.

7. Amanda Blake (1929-1989)

Amanda Blake

Amanda Blake

Americkou herečku nejvíc proslavila role zrzavé majitelky salonu Miss Kitty Russell v televizní westernové sérii Gunsmoke, za niž obdržela Zlatý glóbus. Se svým třetím manželem chovala v zajetí gepardy. Jako silná kuřačka onemocněla v roce 1977 rakovinou ústní dutiny, ale nakonec zemřela v roce 1989 na následky onemocnění AIDS. Není jisté, jak k této nemoci přišla, předpokládá se, že ji nakazil její v pořadí čtvrtý manžel, který zemřel čtyři roky před ní.

8. Kevin Peter Hall (1955-1991)

Kevin Peter Hall

Kevin Peter Hall

220 cm vysoký americký herec ztvárnil postavu mimozemšťana pronásledujícího Arnolda Schwarzeneggera ve filmech Predátor (1987) a Predátor 2 (1990). V roce 1991 oznámil, že byl nakažen krevní transfúzí kontaminovanou virem HIV. Ten se rozvinul v nemoc a herec v 35 letech podlehl na zápal plic.

9. Howard Rollins (1950-1996)

Howard Rollins

Howard Rollins

Americký herec se nejvíc zapsal rolí černošského pianisty ve filmu Ragtime, režírovaném českým režisérem Milošem Formanem. Zemřel v roce 1996 na rakovinu lymfatických uzlin, ovšem zároveň vyšlo najevo, že byl tou dobou i HIV pozitivní. O okolnostech jeho onemocnění není moc známo, spekuluje se, že mohla souviset s hercovou drogovou závislostí, s níž se dlouhodobě potýkal. Za držení drog a řízení pod vlivem omamných válek byl čtyřikrát zatčen a odsouzen do vězení.

10. Robbin Crosby (1959-2002)

Robbin Crosby

Robbin Crosby

Kytarista z glam metalové kapely Ratt Robbin Crosby zemřel v roce 2002 na předávkování drogami, nicméně už v roce 1994 mu byl diagnostikován virus HIV, kvůli němuž se osm let pohyboval po nemocnicích. Není známo, jak se touto nemocí nakazil, nicméně spekulovalo se, že zřejmě injekční stříkačkou, neboť byl pravidelným uživatelem heroinu. „Co mi drogová závislost přinesla? Stála mě kariéru, majetek a především sexuální život, když jsem zjistil, že jsem HIV pozitivní,“ řekl v jednom interview.

11. Tony Richardson (1928-1991)

Tony Richardson s dcerou Natashou Richardson

Tony Richardson s dcerou Natashou Richardson

Tony Richardson byl renomovaný anglický divadelní a filmový režisér, držitel dvou filmových Oscarů. V letech 1962-1967 byl ženatý s herečkou Vanessou Redgrave, s níž měl dvě dcery, také známé herečky, Natashu Richardson (1963-2009), která zemřela na následky nešťastné nehody při lyžování s manželem Liamem Neesonem, a Joely Richardson, známou například ze seriálu Plastická operace s r.o., v němž hraje Julii NcNamara. Tony Richardson byl bisexuální, ale nikdy to veřejně nepřiznal do doby, kdy onemocněl AIDS. Zemřel na komplikace této nemoci v 63 letech.

12. Arthur Ashe (1943-1993)

Arthur Ashe

Arthur Ashe

Arthur Ashe byl prvním a dosud jediným tenistou tmavé pleti, který vyhrál Grand Slam ve dvouhře. Jako první Afroameričan reprezentoval v roce 1963 daviscupový tým USA. V roce 1988 mu byl diagnostikován virus HIV, ale tenista se k němu přiznal až v roce 1992. O rok později podlehl na zápal plic. Má se za to, že Ashe se nakazil při krevní transfúzi, kdy mu v nemocnici prováděli srdeční bypass. Před svou smrtí založil nadaci pro boj s AIDS.

13. Rock Hudson (1925-1985)

Rock Hudson

Rock Hudson

Hollywoodský herec Rock Hudson byl snem mnoha žen a ve filmech platil za svůdníka. V soukromí ale miloval muže a v obavách ze ztráty práce a fanoušků to tajil. V sedmdesátých letech se oddával homosexuálním orgiím a byl silně promiskuitní. Až před smrtí na AIDS v roce 1985 označil za svou životní lásku herce Leeho Garlingtona, s nímž žil v letech 1962 až 1965.

14. Gia Carangi (1960-1986)

Gia Carangi

Gia Carangi

Gia Carangi byla americká modelka považovaná za jednu z vůbec prvních opravdových supermodelek na světě. Její úspěšná kariéra trvala mezi lety 1978 až 1983. Silná drogová závislost ji postupně připravila o zakázky a způsobila jí četné zdravotní problémy. V roce 1986 jí bylo během hospitalizace se zápalem plic diagnostikováno onemocnění AIDS, kterým se pravděpodobně nakazila z použitých injekčních jehel. Po propuštění do domácího léčení se pokusila vyhledat psychiatrickou pomoc. Kvůli obavám z tehdy málo známé nemoci ji však všude odmítli. Zemřela ve věku 26 let, na pohřeb přišla pouze hrstka přátel a příbuzných. Novou vlnu zájmu o její život přinesl úspěšný film Gia z roku 1998 s Angelinou Jolie v hlavní roli.

15. Isaac Asimov (1920-1992)

 Isaac Asimov

Isaac Asimov

Americký spisovatel a biochemik se nejvíc proslavil svou sci-fi beletrií a populárně naučnými knihami. Je tvůrcem zákonů robotiky, které popisují, jakými pravidly se mají roboti řídit. Až 10 let po Asimově smrti jeho druhá žena, americká autorka sci-fi Janet O. Jeppsonová odhalila, že zemřel v důsledku nemoci AIDS. K nákaze došlo při operaci v roce 1983, kdy byla Asimovovi podána krev, která byla HIV pozitivní.


AIDS neboli Syndrom získaného selhání imunity je soubor příznaků a infekcí, který je následkem poškození imunitního systému člověka virem HIV. Nemoc se poprvé dostala do širšího povědomí v roce 1981, kdy si američtí lékaři povšimli nezvyklé série úmrtí mezi mladými homosexuály v Kalifornii a New Yorku. Od té doby se jí nakazily desítky milionů lidí, nejhůře postižené jsou některé africké státy. Přestože se léky na tlumení HIV/AIDS neustále zdokonalují, nemoc stále zůstává téměř vždy nevyléčitelnou a smrtelnou.

Další články

Zavří­t reklamu