Lastura s perlou

Lastura s perlou | zdroj: wishpearlgift.com


2 000 let starou přírodní mořskou perlu našli australští vědci mezi hromadami lastur! Její hodnota je nevyčíslitelná

TÉMATA: archeologické objevy | perlotvorky | perly | Austrálie | domorodé národy

user-avatar

Markéta Oderská

6. 06. 2015 | 09:00

Při archeologických vykopávkách na severním pobřeží náhorní plošiny Kimberley na západě Austrálie objevili australští vědci kulatou, růžovo-zlatou perlu o průměru pěti milimetrů. Její hodnota je nevyčíslitelná. Jak ukázaly analýzy, perlu vytvořila sama příroda před 2 tisíci lety.

Jde o první přírodní mořskou perlu nalezenou na australském kontinentu. „Přírodní perly se vyskytují v přírodě velmi vzácně, a ačkoliv jsme v Austrálii objevili mnoho nalezišť lastur perlotvorek, až doposud jsem nenašli žádnou přírodní perlu,“ uvedla docentka Kat Szabó z Wollongongské univerzity, která se specializuje na výzkum lastur v archeologických lokalitách. Její tým na zmíněnou perlu narazil během vykopávek pod skalním převisem na odlehlém pobřeží poblíž Velkého zálivu v Kimberley. Tato řídce osídlená oblast nese četné historické stopy po domorodé kultuře původních obyvatel Austrálie, Aboridžinců. Podle archeologů sice perly nehrály v jejich kultuře význačnou roli, nicméně Aboridžinci je používali při rituálních obřadech, jež měly přivolat déšť. Lastury archeologové našli i v centrálních pouštních oblastech na místech vzdálených více než 1500 kilometrů od pobřeží. Je možné, že nalezená perla je vedlejším produktem sběru těchto lastur.

Pravá přírodní perla o průměru 5 milimetrů

Vědci o dešťových rituálech domorodců sice věděli, ale netušili, že jejich tradice sahá až tak hluboko do minulosti. Stáří perly zjistili na základě radiokarbonového datování příslušné vrstvy usazenin. O přírodním původu perly se přesvědčili pomocí mikro-CT skenování. Hodnotu perly je nemožné vyčíslit, podle Kat Szabó jde o nenahraditelný nález.

Vzácná perla bude od 20. června vystavena v Západoaustralském námořním muzeu ve městě Perth.  

user-avatar

Markéta Oderská

6. 06. 2015 | 09:00

Zavří­t reklamu