Ve filmu Podivuhodný případ Benjamina Buttona hraje Brad Pitt starého muže, který postupně mládne. Proměna jeho zevnějšku obnášela pět hodin denně nanášení make-upu.

Ve filmu Podivuhodný případ Benjamina Buttona hraje Brad Pitt starého muže, který postupně mládne. Proměna jeho zevnějšku obnášela pět hodin denně nanášení make-upu. | zdroj: www.highrated.net


18 herců, kteří kvůli své roli zašli do extrému

TÉMATA: herci | filmy

user-avatar

Yvonne K.

10. 03. 2017 | 16:51

Jsou role, o které herci nejen bojují na castingu, ale pro něž jsou ochotni obětovat hodně ze svého pohodlí a jít až za hranice svých možností. Aby se jim podařilo přesvědčivě ztvárnit postavu, musí se do ní ponořit a leckdy si v reálu vyzkoušet její způsob života. To v některých případech může být i dosti drsná zkušenost. Často to také obnáší drastickou změnu zevnějšku. Přečtěte si, co někteří ze slavných herců byli schopni pro úspěch své role udělat.

Christian Bale: Mechanik Christian Bale

V mysterioźním thrilleru Mechanik (2004) hraje Christian Bale fyzicky i psychicky vyčerpaného mladíka, který trpí nespavostí kvůli jisté traumatické události. Tomu ale musel odpovídat ztrhaný zevnějšek. Herec si proto naordinoval drastickou dietu, která se často skládala jen z jednoho jablka, černé kávy a pití vody. Před natáčením začal kouřit, aby tak snížil svou chuť k jídlu. Podpořil to ještě dynamickým cvičením. Takto se mu nakonec podařilo shodit 28 kilogramů. V jednu chvíli byl Christian Bale tak hubený, že těžko zvládal náročnější scény. Například běhání mu způsobovalo vážné potíže. Jak posléze sám řekl, neměl na nohou jednoduše žádné svaly. Po skončení natáčení musel naopak během šesti měsíců zase přibrat a nabrat svalovou hmotu pro roli Bruce Wayneho ve snímku Batman začíná.

Shia LaBeouf: Železná srdce  Shia LaBeouf

V rámci přípravy na roli ve válečném dramatu Železná srdce (2014) si Shia LaBeouf nechal vytetovat kříž, stal se asistentem kaplana, strávil rok na přední operační základně a několik dní také pozoroval umírat koně. Během natáčení se přestal sprchovat, aby se ztotožnil se životem v zákopech. Nechal si vytrhnout zub a vlastníma rukama si nožem pořezal tvář. Pak si rány znovu otevíral, aby vypadaly jako čerstvé.

Tom Cruise: Collateral Tom Cruise

Tom Cruise se připravoval na roli tím, že na přeplněném losangeleském trhu doručoval zásilky FedExu tak, aby ho pokud možno nikdo nepoznal. Jeho kolega Jamie Foxx zase pracoval jako taxikář a na automobilové honičky se připravoval při závodech starých aut v poušti. Taxík skutečně zničil během scény, když bočně narazil. Aby se oba herci lépe vžili do svých rolí, napsal režisér Michael Mann pro oba hlavní představitele jejich fiktivní život. Tom Cruise se podrobil speciálnímu tréninku se zbraněmi, aby věděl, jak dostat z akčních sekvencí maximum.

Leonardo DiCaprio: ZmrtvýchvstáníLeonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio, který hrál v dobrodružném dramatu Zmrtvýchvstání (2015) lovce a trappera Hugo Glasse, natáčel v extrémních klimatických podmínkách, kdy teploty klesaly na minus 25 nebo i minus 40 stupňů Celsia. Spal v mršinách zvířat a jedl surová játra bizona. Brodil se v ledové vodě. Musel se naučit střílet z muškety, zakládat oheň, mluvit dvěma původními domorodými indiánskými jazyky a studovat prastaré způsoby léčení. Rok a půl nosil plnovous kvůli tomu, kdyby bylo potřeba přetočit některé scény. V maskérně strávil kvůli "make-upu" v podobě zranění od medvěda pět hodin.

Daniel Day-Lewis: Moje levá noha Daniel Day-Lewis

V životopisném snímku Moje levá noha (1989) ztvárňuje Daniel Day-Lewis irského spisovatele a malíře Christyho Browna, postiženého od narození mozkovou obrnou, jenž je schopen trochu komunikovat pouze prostřednictvím jediné pohyblivé části svého těla, levé nohy. Herec, který je znám svým zápalem pro sžití s rolí, celé natáčení strávil na invalidním vozíku a nezvedl se z něj ani během vlastního osobního volna. Díky nepřirozené pozici na vozíku si během natáčení zlomil dvě žebra. 

Heath Ledger: Temný rytíř Heath Ledger

Heath Ledger se stal nejmladším Jokerem v historii, během natáčení mu bylo osmadvacet let. Když se Christophera Nolana zeptal, “proč Heath Ledger jako Joker", odpověděl:  "Protože nemá strach." Christian Bale prozradil, že po něm Ledger chtěl, aby ho při vzájemných scénách bil doopravdy. Jako přípravu na roli Jokera zvolil Heath Ledger měsíční pobyt v hotelovém pokoji, během kterého se s nikým nestýkal a zaznamenával si své děsivé myšlenky do deníku. Na posledním listu napsal přes celou stránku: "Bye, bye." Některé zahraniční deníky uvedly, že právě tato příprava na roli a depresivní postava Jokera byly důvod, proč začal Heath brát tolik léků proti depresím, na jejichž předávkování krátce po dokončení natáčení zemřel. Jacka Nicholsona se po smrti Heatha Ledgera novináři ptali, co si o hercově tragickém skonu myslí. Představitel Jokera z Burtonovy verze filmu odpověděl: "Varoval jsem ho."

Tom Hanks: Zachraňte vojína RyanaTom Hanks

Tom Hanks spolu s ostatními hlavními herci musel absolvovat před natáčením několikadenní armádní výcvik. Po celou tu dobu museli používat jména svých postav. Výcvik probíhal za drsného počasí, kdy střídavě mokli nebo se třásli zimou. Po deset dní se cvičili ve zbraních, v boji zblízka, manévrech a vojenské komunikaci. Denně ušli osm kilometrů s výstrojí vážící skoro 20 kilogramů. Toto strádání herce stmelilo v tým a pomohlo jim se lépe vžít do rolí. Podle Toma Hankse vyčerpání a touha po ukončení muk bylo přesně to, co skuteční vojáci ve válce zažívali.  

Jamie Foxx: Ray Jamie Foxx

Životopisný film Ray vypráví o slavném americkém zpěváku a klavíristovi Ray Charlesovi, jenž ve čtyřech letech přišel o zrak kvůli zelenému zákalu. Jamie Foxx nosil 14 hodin denně neprůhledné kontaktní čočky, aby dosáhl většího realismu ve ztvárnění hlavní role. Také se naučil hrát na klavír a všechny scény s tímto hudebním nástrojem ve filmu zvládl odehrát sám.

Bryan Cranstone: Perníkový táta Bryan Cranstone

V americkém TV seriálu Perníkový táta (2008) hraje Bryan Cranstone uznávaného středoškolského učitele chemie, kterému lékaři diagnostikují rakovinu plic v pokročilém stádiu. Spolu se svým bývalým žákem se dá se na kriminální dráhu jako drogový dealer, aby stihl vydělat co nejvíce peněz pro svou těhotnou ženu a tělesně postiženého syna. Bryan Cranston a Aaron Paul se skutečně naučili vařit metamfetamin a informace, které nejčastěji Cranston ohledně výroby v seriálu sděluje, jsou tak pravdivé.

Vincent D’Onofrio: Olověná vesta Vincent D’Onofrio

Aby získal roli obézního a nemotorného vojína Leonarda Lawrence v americkém válečném filmu Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987), musel Vincent D’Onofrio přibrat 32 kg na celkovou váhu 130 kg. Tím trhnul světový rekord největší váhy, která je potřeba pro získání role, předtím byl držitelem rekordu Robert De Niro, který musel přibrat na váze 25 kg pro účast ve snímku Zuřící býk v roce 1980. Vincentovi trvalo devět měsíců, než dosáhl požadované váhy.

Val Kilmer: The Doors Vincent D’Onofrio

Val Kilmer kvůli roli získání role Jima Morrisona výrazně zhubl a natočil velmi drahé video, kde vystupuje jako zpěvák v různých fázích jeho života. Půl roku poslouchal den co den skladby The Doors a padesát se jich musel naučit. Aby podal co nejpřesvědčivější výkon, téměř rok žil jako dvojník Morrisona. Oblékal se do jeho oblečení, poslouchal jeho hudbu a kopíroval dokonce zpěvákův styl chůze a mluvy. Spoustu času trávil s Paulem Rotchildem, producentem The Doors, aby se dozvídal další a další detaily o kapele i jejím frontmanovi.

Robert De Niro: Zuřící býk Robert De Niro

Robert De Niro nabral kvůli roli boxera Jakea LaMottu přes 20 kilogramů, vysoké váhy docílil také díky konzumaci těstovin. Herec se na roli připravoval opravdu důkladně, prošel si náročným tréninkem, sám se pak přihlásil do tří boxerských zápasů v Brooklynu. Vyhrál dva. Trenér, se kterým se Robert De Niro dostával do formy, prohlásil, že byl De Niro na začátku natáčení tak dobrý, že by se ve střední váze dostal do první dvacítky. Extrémní De Nirova příprava na roli se dotkla i jeho osobního života. Došlo k odloučení mezi ním a jeho manželkou Diahnne Abbottovou. 

Jared Leto: Klub poslední naděje Jared Leto

Jared Leto se během čtyř měsíců proměnil v  transsexuálního pacienta nemocného AIDS, kterého představuje v dramatu Klub poslední naděje (2013). Nejen že se zbavil svých ikonických vousů, ale také si nechal několikrát vydepilovat celé tělo včetně obočí. Během tří týdnů zhubl 13 kg na výslednou váhu – neuvěřitelných 53 kilogramů. V rámci přípravy na roli se scházel s transsexuály.  V roli Rayona zůstal během celého natáčení a nevystupoval z ní, ani když si z placu odskočil do místní prodejny obchodního řetězce. Režisér Jean-Marc Vallée prohlásil, že nezná Jareda Leta, protože “Jared mi nikdy neukázal Jareda”.

Renée Zellweger: Deník Bridget Jonesové Renée Zellwegerová

Ohledně obsazení  Renée Zellweger v britské komedii  Deník Bridget Jonesové (2001) panovaly zpočátku pochybnosti hlavně kvůli jejímu americkému akcentu. Nicméně britský přízvuk si osvojila na výbornou, mluvila jím i v době mezi natáčením a svým přirozeným jazykem promluvila poprvé až na závěrečném večírku po natáčení. Díky tomu její identitu nerozpoznali ani v britském vydavatelství, kde se před natáčením nechala zaměstnat, aby získala přehled, co práce obnáší. Kromě toho musela přibrat 20 kilogramů, kvůli kterým se s ní rozešel její přítel Jack White.

Natalie Portman: Černá labuť Natalie Portman

Na roli primabaleriny Niny v dramatu Černá labuť (2010) se Natalie Portman připravovala rok. Balet trénovala osm hodin denně a její dieta se skládala jen z mrkví a mandlí. Taneční  přípravu absolvovala pod vedením někdejší baletky Mary Hahn Bowers z New Yorku. Nataliin trénink zahrnoval cvičení prstů, posílení svalů a plavání 1,5 kilometru denně. Výsledný snímek obsahuje 139 tanečních scén s Natalií Portman, přičemž  111 z nich herečka natočila sama a zbytek, ty náročnější party, za ni odtancovala balerína Sarah Lane. Když si Natalie Portman zlomila při zdvihu žebro a prosila o přivolání lékaře, dostalo se jí odpovědi, že ve štábu žádný není kvůli nízkému rozpočtu. Na to Natalie odvětila, že pokud je třeba snížit rozpočet, můžou jí vzít přívěs. Příštího dne byl přívěs pryč.

Anne Hathaway: Bídníci Anne Hathaway

Anne Hathaway si kvůli roli Fantine v muzikálu Bídníci (2012) ostříhala své vlasy a musela za velice krátkou dobu zhubnout deset kilogramů, aby její ztvárnění role chudé dívky působilo autentičtěji. Ostříhané vlasy pak byly použity ve scéně, kdy je její postava prodává. Hereččina strava se skládala z proteinového nápoje a dvou jablek denně. Pro větší autenticitu snímku nechal režisér Tom Hooper na plac dovézt stovky mrtvých ryb, které se postupně začaly rozkládat a zapáchat. Anne Hathaway přes ně poté chodila během natáčení písně "I dreamed a dream". Svým podáním dokázala rozplakat téměř celý štáb. K slzám dohnala i porotu během castingu.

Adrien Brody: Pianista Adrien Brody

Kvůli lepšímu vcítění se do role Wladyslawa Szpilmana ve filmu Pianista (2002) zhubl Adrien Brody 14 kilo, zbavil se svého bytu, prodal auto, odpojil telefon, rozešel se s dlouholetou přítelkyní, přestal se dívat na televizi a přestěhoval se do Evropy. Brody tvrdil, že by jinak nemohl plně pochopit a prožít prázdnotu a zoufalství Žida, který se ukrývá před nacisty. Všechen smutek ze samoty a ztráty věcí, které mu mu předtím přinášely radost, tak vtiskl do své role. Také strávil mnoho času cvičením na klavír.

Matt Damon: Odvaha pod palbou Matt Damon

Matt Damon kvůli malé roličce vojáka závislého na heroinu ve válečném dramatu  Odvaha pod palbou (1996) zhubl o 18 kilo. To se mu podařilo nejen díky přísné dietě a kouření, ale i proto, že dvakrát denně běhal deset kilometrů. Jeho zdraví se v důsledku takto drastického režimu natolik zhoršilo, že musel být pod lékařským dohledem. Trvalo pak téměř dva roky, než se Damon plně zotavil z následků, které to na jeho těle zanechalo. Míra oběti, kterou své roli přinesl, zapůsobila na režiséra Francise Forda Coppolu tak, že tehdy ještě málo známému herci svěřil hlavní roli ve svém filmu Vyvolávač deště.

 

témata

user-avatar

Yvonne K.

10. 03. 2017 | 16:51

Zavří­t reklamu