Posluchači se toho dne nedozvěděli žádné nové zprávy. Zato si poslechli piano.

Posluchači se toho dne nedozvěděli žádné nové zprávy. Zato si poslechli piano. | zdroj: atlasobscura.com


18. dubna před 90 lety byl výjimečný den - nic se podle zpravodajství BBC nestalo

TÉMATA: zpravodajství | média | velká británie

user-avatar

Simona Knotková

21. 04. 2020 | 09:00

Dokážete si představit den, kdy se nestalo nic, co by stálo za pozornost médií? Přesně k takovému dni došlo přesně před devadesáti lety.

"Dobrý večer. Dnes je Velký pátek. Nic nového se nestalo," ozvalo se 18. dubna 1930 z rádia BBC. Bylo tři čtvrtě na devět večer a britští občané čekali u svých přijímačů na pravidelnou dávku nových zpráv. Namísto toho se dozvěděli, že žádné nejsou, a ve zbytku vyhrazených patnácti minut na zpravodajství si mohli poslechnout hru na piano.

"Musíte pamatovat, že to byl věk úcty. Existovaly určité normy a konvence o tom, co by měla veřejnost slyšet, a toho dne se jednoduše nestalo nic, co by podle těchto norem mohlo být řečeno," vysvětluje bývalá ředitelka zpravodajské sekce BBC Helen Bowden.

V podobném duchu mluví také Ethan Zuckerman z Centra pro občanská média na Massachusettském technologickém institutu: "Je to pro nás úžasná historická připomínka. Odhaluje nám, jaké BBC dřív bylo a jak odlišně se tehdy vnímala kategorie zpráv ve srovnání s dneškem. Přístup BBC byl v přímém rozporu s tím, co dělaly USA se svým rádiem, které poskytovalo licence a umožňovalo konkurenci mezi širokou škálou komerčních přístupů. BBC mělo oproti tomu monopol a namísto toho, aby poskytovalo prostor více věcem, a promlouvalo tak k více lidem, se spíše zaměřilo na posilování morálního charakteru celé Británie. Vydalo se na misi, která z dnešního pohledu vypadá celkem elitářsky."

Minimálně v Británii se toho dne přitom řešila politická aféra, a jelikož noviny na Velký pátek nevycházely, politici možná chtěli k občanům promluvit alespoň prostřednictvím rádia. "Je možné, že den bez zpráv byl formou vyjádření novinářské nezávislosti. Možná si tehdy řekli: 'Nebudeme mluvčími vlády, takže dnes žádné zprávy,'" myslí si Zuckerman.

Ve světě pro změnu došlo k ozbrojenému povstání v Čitagongu jako součást bojů za nezávislost Indie. Protože ale revolucionáři přestřihli telegrafní dráty, Britové o tom nemohli informovat, ani kdyby chtěli.

user-avatar

Simona Knotková

21. 04. 2020 | 09:00

Zavří­t reklamu