válkaČeskoslovenskoobjevy

18. dubna před 90 lety byl výjimečný den – nic se podle zpravodajství BBC nestalo

18. dubna před 90 lety byl výjimečný den – nic se podle zpravodajství BBC nestalo
Zdroj: atlasobscura.com

Dokážete si představit den, kdy se nestalo nic, co by stálo za pozornost médií? Přesně k takovému dni došlo přesně před devadesáti lety.

Simona Knotkova 21. dubna 2020

„Dobrý večer. Dnes je Velký pátek. Nic nového se nestalo,“ ozvalo se 18. dubna 1930 z rádia BBC. Bylo tři čtvrtě na devět večer a britští občané čekali u svých přijímačů na pravidelnou dávku nových zpráv. Namísto toho se dozvěděli, že žádné nejsou, a ve zbytku vyhrazených patnácti minut na zpravodajství si mohli poslechnout hru na piano.

„Musíte pamatovat, že to byl věk úcty. Existovaly určité normy a konvence o tom, co by měla veřejnost slyšet, a toho dne se jednoduše nestalo nic, co by podle těchto norem mohlo být řečeno,“ vysvětluje bývalá ředitelka zpravodajské sekce BBC Helen Bowden.

V podobném duchu mluví také Ethan Zuckerman z Centra pro občanská média na Massachusettském technologickém institutu: „Je to pro nás úžasná historická připomínka. Odhaluje nám, jaké BBC dřív bylo a jak odlišně se tehdy vnímala kategorie zpráv ve srovnání s dneškem. Přístup BBC byl v přímém rozporu s tím, co dělaly USA se svým rádiem, které poskytovalo licence a umožňovalo konkurenci mezi širokou škálou komerčních přístupů. BBC mělo oproti tomu monopol a namísto toho, aby poskytovalo prostor více věcem, a promlouvalo tak k více lidem, se spíše zaměřilo na posilování morálního charakteru celé Británie. Vydalo se na misi, která z dnešního pohledu vypadá celkem elitářsky.“

Minimálně v Británii se toho dne přitom řešila politická aféra, a jelikož noviny na Velký pátek nevycházely, politici možná chtěli k občanům promluvit alespoň prostřednictvím rádia. „Je možné, že den bez zpráv byl formou vyjádření novinářské nezávislosti. Možná si tehdy řekli: ‚Nebudeme mluvčími vlády, takže dnes žádné zprávy,'“ myslí si Zuckerman.

Ve světě pro změnu došlo k ozbrojenému povstání v Čitagongu jako součást bojů za nezávislost Indie. Protože ale revolucionáři přestřihli telegrafní dráty, Britové o tom nemohli informovat, ani kdyby chtěli.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu