Miloš Kopecký s Evou Hudečkovou v komedii Jak utopit doktora Mráčka

Miloš Kopecký s Evou Hudečkovou v komedii Jak utopit doktora Mráčka | zdroj: sledujufilmy.cz


16 slavných lidí, kteří si vzali sestřenici nebo bratrance

TÉMATA: celebrity | vztahy | milostné dvojice

user-avatar

Blondie

19. 11. 2015 | 16:00

Vztahy mezi příbuznými jsou staré jako lidstvo samo. I sám nejvyšší řecký bůh Zeus byl počat sourozenci, Titánem Kronem a jeho manželkou a zároveň sestrou Rheiou. Příbuzenskými sňatky se mocné šlechtické rody bránily rozdrobení rodového majetku a byly běžné i v odlehlých venkovských oblastech, kde nebylo moc partnerů na výběr. Podle některých výzkumů činí procento sňatků mezi bratranci a sestřenicemi na světě okolo 20 procent. V Česku jsou na rozdíl třeba od většiny amerických států tyto svazky legální, přesto se jim lidé vyhýbají kvůli hrozbě přenosu skrytých dědičných chorob a vad. Jenže láska je jak se říká slepá, což podporují i vědecké výzkumy, které zjistily, že cit lásky potlačuje činnost oblastí mozku, které jsou zodpovědné za kritické myšlení. Takže se nemůžeme divit, že i takové mozky jako Einstein nebo Darwin si namluvily své sestřenice. Někdy se vám však může přihodit, že se oženíte nebo provdáte za vzdáleného příbuzného, aniž byste to vůbec tušili. Zkrátka svět je jedna velká rodina a nikdy nevíte, kdo všechno je vaším příbuzným. Tedy dokud vám to neřeknou třeba v televizi.

1. Albert Einstein

Albert a Elsa Einsteinovi

Geniální vědec, jenž zformuloval obecnou teorii relativity, si při manželské volbě příliš chytře nepočínal. Vzal si totiž o tři roky starší sestřenici Elsu Löwenthalovou, rozenou Einsteinovou (Löwenthalová bylo příjmení po jejím prvním manželovi Maxovi). Elsa byla Albertovou první sestřenicí z matčiny strany a druhou sestřenicí z otcovy strany. Naštěstí spolu neměli děti, byť se spekuluje, že jejich syn vyrůstal pod jménem Luděk Zakl v Čechách.

2. Charles Darwin

Charles Darwin

Britský přírodovědec opíral svoji evoluční teorii o přírodní a pohlavní výběr, sám si ovšem vybral za ženu sestřenici Emmu Wedgwoodovou a zplodil s ní deset dětí. Řada z nich se vědecky proslavila, některé však trpěly nemocemi nebo slabostmi. Darwin se obával, že to mohlo být způsobeno blízkým příbuzenským vztahem s jeho ženou. Vyjádřil to ve svých spisech i v pojednáních o škodlivých následcích příbuzenského rozmnožování a výhodách křížení.

3. František Josef I.

František Josef I. a Alžběta Bavorská

Mezi Habsburky se to příbuzenskými sňatky jen hemžilo. Když rakouský císař František Josef I. poprvé spatřil svoji patnáctiletou sestřenici Alžbětu, přezdívanou Sissy, hned se do ní zamiloval. Jejich matky byly sestry, a tedy příbuzné druhého stupně, a také z otcovy strany existovala spřízněnost čtvrtého stupně. Toto pokrevní příbuzenství představovalo překážku sňatku nejen podle církevního, ale dokonce i podle civilního práva, a bylo tudíž nutno získat papežův souhlas neboli dispens.

4. Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach

Bach byl nejen geniální, ale také velmi plodný skladatel. Složil 1126 hudebních děl a zplodil 20 dětí, z toho sedm se svou první manželkou, sestřenicí Marií Barbarou. Ta mu nečekaně zemřela, zrovna když pobýval v Karlových Varech. Příčina jejího úmrtí není známa.

5. Edgar Allan Poe

 Edgar Allan Poe

Život tohoto otce hororu byl také horor. Za ženu pojal svoji sestřenicí, když jí bylo pouhých třináct let. Po její předčasné smrti propadl depresím, alkoholu a drogám, žil v nepřetržité bídě a nakonec upadl na chodníku do kómatu, z něhož už se neprobral.

6. Jesse James

Jesse James

„Jesse James chlapík byl, hodně lidí odpravil, vlaky přepadával rád, boháčům uměl brát, chudákům dával zas, přál bych vám, aby jste ho mohli znát,“ zpívával svého času Michal Tučný a dodával, že tady nechal svoji ženu ubohou a tři děcka (ve skutečnosti měl jen dvě). Už se ale nezmiňuje o tom, že tou ženou byla jeho sestřenice Zerelda. Zda se dětičky potatily, není známo, rozhodně na rozdíl od svého tatíka do historie jako slavní zločinci nevstoupily.

7. Thomas Jefferson

Thomas Jefferson

Třetí americký prezident a autor amerického prohlášení nezávislosti se oženil se sestřenicí z třetího kolene, s níž měl šest dětí, ale jen dvě se dožily dospělosti. Své manželce na smrtelné posteli musel svatosvatě slíbit, že po její smrti si už žádnou jinou ženu nevezme. To mu však nebránilo, aby potají spával se svými otrokyněmi navzdory tomu, že proti obchodu s otroky otevřeně brojil, a s jednou z nich, Sally Hemingsovou, zplodil i své další potomky.

8. H. G. Wells

H. G. Wells

Anglický romanopisec proslul jako autor mnoha sci-fi románů. V jednom z nich – Ostrově dr. Moreaua – popisuje biologické experimenty měnící zvířata v lidem podobné bytosti. On sám ovšem tak tak trochu experimentoval sám na sobě, když si vzal za ženu svoji sestřenici Isabel Mary. Ovšem již několik týdnů po Wellsově svatbě jej novomanželka přistihla při nevěře s jeho studentkou. Následoval rozvod, tehdy výjimečná událost a společenský skandál.

9. Franklin D. Roosevelt

Franklin a Eleonor Rooseveltovi

Nejdéle úřadující americký prezident si svoji sestřenici Eleanoru vzal i proti odporu své matky, která se několikrát pokoušela jejich vztah překazit. Měli spolu několik dětí, byť Eleanor měla averzi k pohlavnímu styku a považovalo to za utrpení, které ji nezbývá než přetrpět. Není divu, že jí Roosevelt zahýbal, mimo jiné s její sekretářkou, což mu nemohla odpustit.

10. Královna Alžběta II.

Královna Alžběta II. a princ Philip

Jak známo, britský královský dvůr si dává vždy záležet, aby vše probíhalo, jak se sluší a patří a bylo takříkajíc tip ťop. Nicméně jak jde o vztahy, jdou často skrupule stranou. Samotná královna Alžběta se provdala za vzdáleného bratrance. Jejich sňatek se tehdy nevyhnul kritice. Philip byl jiného vyznání, bez peněz a některé jeho sestry měly za manžely německé šlechtice s vazbami na nacistické hnutí!

11. Igor Stravinskij

Igor Stravinskij

Ruský hudební skladatel se v mládí tajně oženil se svou sestřenicí Kateřinou Nosenkovou. Odešel s ní a jejich dvěma dětmi do Francie, kde žili až do roku 1939. V tom roce jeho žena zemřela na tuberkulózu. Téže nemoci podlehla i skladatelova matka a dcera, a i on sám jí trpěl. Stravinskij údajně prožil milostnou aférku s francouzskou návrhářkou Coco Chanel, ovšem jeho druhou ženou se stala ruská tanečnice Vera de Bosset.

12. Jerry Lee Lewis

Jerry Lee Lewis a Myra Gale Brown

Jerry Lee Lewis byl jednou z největších rokenrolových legend 50. let. Jeho kariéra ovšem značně utrpěla, když se provalilo, že se oženil se svou nezletilou sestřenicí Myrou Gale Brownovou. Té bylo v té době pouhých třináct a Lewis byl o devět let starší a ženil se už po třetí (ovšem zdaleka ne naposledy). Na veřejnosti tato zpráva vyvolala velké pobouření a zpěvákovo koncertní turné muselo být okamžitě zrušeno. Lewis se ocitl na černé listině a téměř zmizel z hudební scény. Nikam ho nechtěli zvát, jeho písně se nepouštěly v rádiích.

13. Saddám Husajn

Saddám Husajn a Sadžída Talfová

První manželkou iráckého diktátora byla jeho sestřenice Sadžída Talfová, s níž se oženil v roce 1963 během svého exilu v Egyptě. Jejich sňatek domluvili jejich rodiče, když Saddámovi bylo pět a Sadžídě sedm roků. Do svatebního dne se nikdy spolu neviděli. Měli spolu pět dětí, ale Husajn si pořídil ještě další manželky. Když se Sadžída později vzepřela proti vraždě svých dvou zeťů, uvěznil ji Saddám i s dcerami v jednom ze svých paláců.

14. Rudy Giuliani

Rudy Giuliani

Bývalý starosta New Yorku a neúspěšný kandidát na amerického prezidenta si brzy po promoci vzal za ženu svoji sestřenici Reginu Peruggi, se kterou se znal již od dětství. Jako řádní katolíci měli spolu svatbu v kostele. Za pár let se rozešli, ale církev jejich sňatek anulovala, až když vyšlo najevo, že Regina je Rudyho sestřenicí z druhého, nikoli až třetího kolene, jak se prý původně domníval.

15. Kevin Bacon

Kevin Bacon s Kyrou Sedgwickovou

S půvabnou herečkou Kyrou Sedgwickovou se Kevin Bacon seznámil při natáčení, v době, kdy – jak říká – byl zrovna na dně. Nový vztah mu zcela změnil život. Po 25 letech společného šťastného života se prostřednictvím TV Show Finding Your Roots (Najdi své kořeny) dozvěděl, že má s Kyrou mnohem více společného, než si myslel. Tvůrci pořadu totiž vypátrali, že je jeho sestřenicí z devátého kolene.

16. Miloš Kopecký

Miloš Kopecký si Evu Hudečkovou předcházel jen ve filmu, ve skutečnosti se oženil s jinou Evou – Grimmovou.

Oficiálně byl český herec ženatý celkem čtyřikrát, spekuluje se o tom, že i pětkrát, což i sám několikrát prohlásil, ale záznam o sňatku neexistuje. Nepotvrzeným sňatkem má být ten první se sestřenicí Evou Grimmovou, která byla stejně jako on židovka, ale na rozdíl od něj zahynula za války v koncentračním táboře. „Milda si vzal jako mladý sestřenici. Prý to v židovských rodinách bylo běžné, aby majetek zůstal pohromadě,“ uvedla jeho poslední manželka Jana Kopecká.

user-avatar

Blondie

19. 11. 2015 | 16:00

Zavří­t reklamu